«Бог, війна, людина»: в УКУ відбувся круглий стіл про виклики для священників в часі війни
Із 19 по 21 липня відбулися три сесії круглого столу «Бог, війна, людина». Захід організував Центр Гідності Дитини УКУ для представників духовенства. Протягом трьох днів учасники роздумували про нові виклики для священників, ставлення людей до віри, роль священника на парафії та моральні виклики, з якими стикаються сьогодні у Церкві. Підіймали також питання, які віряни часто ставлять священникам, як-от «чому ця війна сталася з нами» чи «за що Бог карає».
На початку зустрічі єпископ Української Греко-Католицької Церкви владика Гліб Лончина поблагословив обговорення. Про це повідомляє пресслужба Українського католицького університету.
«Для мене особисто було важливим те, що ми, як Церква шукаємо добрих відповідей на складні запитання сьогодення. Мені було цінно послухати доповіді та свідчення інших людей, а також поділитися власним досвідом, який проживаю зараз в час війни. Вірю, що такі обговорення є мостом між досвідом через слово до діла. Бо маю переконання, що ми як Церква потрібні нашому народові в ці темні часи і мусимо шукати дієві шляхи, щоб допомагати людям крізь досвід болю, насильства та смерті віднаходити Бога», — розповіла одна з учасниць круглого столу сестра Наталія Заліська.
У межах круглих столів були представлені доповіді на теми «Бог і війна», «Насильство на війні», «Роль Церкви під час війни». Доповідачами були о. Ігор Бойко, о. Юрій Щурко, о. Михайло Станчишин, психолог Олександра Ніздрань та фахівчиня з богослов’я Марія Ярема.
Учасники круглого столу також обговорювали, як розмовляти з людьми, що пережили насилля, чому військовим не варто відчувати моральних сумнівів. Також говорили про те, як біль об’єднує, чому ця спільність може вилікувати, як Церква може запобігти випадкам сексуального насилля та яка у цьому роль священника.
«Заходи такого роду є дуже потрібними для духовенства УГКЦ, про що свідчить активна участь 2 єпископів нашої церкви та близько 40–45 духовних осіб з усього світу, беручи до уваги той факт, що надворі спекотне літо, а для багатьох — це час відпусток. Ці круглі столи дали нам можливість подивитися на проблему війни та насилля з різних поглядів: Святого Письма, вчення Церкви, морального богослов’я, біоетики, духовності, психології та психотерапії. Усі ми добре розуміємо, що на превеликий жаль ця війна буде мати ще довготривалі наслідки. Тому важливо про це не лише знати, розуміти, а й робити все, що в наших силах, щоби запобігати та вчасно допомагати зцілювати душевні рани, проявляти ініціативу, бути з людьми і не боятися йти до людей, адже саме зараз вони цього найбільше потребують», — зазначив ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа о. Ігор Бойко.
Серед гостей круглого столу також був єпископ Української Греко-Католицької Церкви владика Богдан Манишин.
«Дуже важливо робити такі обговорення, оскільки в стані стресу ми всі потребуємо спільних відповідей, а таке ділення досвідом їх дає. Важливо мати однакові алгоритми дій, які ми будемо використовувати, коли здобудемо перемогу. Саме тому ми обговорюємо складні питання, щоб розширити власні можливості в боротьбі з наслідками війни», — каже керівниця Центру Гідності Дитини УКУ Христина Шабат.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ