Блаженніший Святослав: «Війна — найбільша дурість, яку людина може здійснити, і найбільший злочин проти Бога»

27 червня 2022

Війна є запереченням Божого задуму і Божої Мудрості. Війна — це найбільший злочин проти Бога. Війна — це найбільша немудрість, найбільша дурість, яку людина може здійснити. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у 2-гу неділю після Зіслання Святого Духа.

У проповіді Предстоятель проаналізував покликання перших апостолів в контексті сьогоднішнього уривку Євангелія (Мт. 4, 18–23) та воєнної ситуації в Україні. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Перш за все, проповідник звернув увагу на той факт, що Христос сам кличе своїх учнів. Він перебуває серед людей, які працюють. Саме там Христос знаходить тих, кого кличе — Симона, Андрія, Якова та Івана.

Обставини покликання цих учнів, зауважив архирей, його зміст і наслідки матимуть вселенське значення: «Ця коротка розмова, яку ми сьогодні чуємо в Євангелії, позначилася на історії людства і Церкви на всі грядущі віки».

Глава Церкви зауважив, що саме слово «покликання» означає присутність двох: когось, хто кличе, і когось, хто відповідає. «Людині, яка мріє про велике і прагне весь світ перевернути, серед цілої палітри різних людських талантів і завдань важливо розуміти, якою є її особиста місія. Бо замало є лише того, хто шукає себе. Треба когось, хто би покликав мене. І тим, хто кличе, є Господь Бог», — підкреслив Блаженніший Святослав і додав, що часом людина, потребуючи чути голос того, хто кличе, персофінікує різні реалії — батьківщина кличе, сумління кличе. Але це все, за його словами, до певної міри, — проекція нашої уяви про себе самих і про світ.

«Із сьогоднішнього Євангелія важливо розуміти, що Господь особисто до мене скеровує свій голос. Він мене кличе. А нам так важливо почути цей голос і на нього відповісти. Бо в цьому відкриється ще одна дійсність: Бог, коли кличе людину, Він бачить, якою вона може стати, коли піде за ним… Коли Бог кличе, перевершує мрії людини, перевершує її уяву про себе саму. Бо Божа мудрість, у якій є задум про кожного з нас, завжди перевершує людську мудрість. А Божа сила, яка діє в тому, хто відповідає на Боже покликання, завжди робить можливим те, що по-людськи є неможливе», — наголосив архиєрей.

Євангеліє про покликання учнів над Галилейським морем, за словами Глава Церкви, по-особливому бринить сьогодні у вухах тих, хто цього воєнного ранку в Києві прокинувся від вибухів у Шевченківському районі міста.

«Ми сьогодні запитаємо: Боже, що Ти задумав про нас? Ми бачимо наші людські можливості і здатності пізнавати лише сьогоднішню хвилину. Яким є наше покликання у задумі Твоєї Божественної Премудрості? Можливо, на це питання кожному з нас зокрема Господь дасть відповідь дуже особливу і особисту, коли ми будемо до Нього молитися», — сказав Предстоятель.

Але очевидним, вважає проповідник, для усіх сьогодні є те, що саме війна є запереченням Божого задуму і Божої Мудрості. Війна — це найбільший злочин проти Бога, найбільша немудрість, найбільша дурість, яку людина може здійснити.

«І ми сьогодні відчуваємо, що ворогами України є ті, хто не дає їй здійснити її святе покликання», — додав Глава УГКЦ.

Блаженніший Святослав завершив проповідь таким зверненням до Бога: «Боже, поклич нас з пекла на землі, в якому ми сьогодні знаходимося, за собою! Ми знаємо, що там, де Ти, — там є мир і безпека. Ми знаємо, що лише той, хто сповнить своє життєве покликання відчуває, що він є щасливим. Боже, клич нас, а ми підемо за Тобою! Дай нам силу відповісти на Твоє запрошення бути носіями Твоєї мудрості і Твоєї Доброї новини і через сповнення нашого життєвого завдання розкинути сіті людських стосунків, через які можемо ділитися Тобою з іншими, поширювати людям третього тисячоліття горизонти їхнього життя. Боже, будь з нами! Будь з нами у цей складний момент. А ми хочемо, як ті учні, кинути все і піти за Тобою».

Фото: Олександр Савранський