Блаженніший Святослав на симпозіумі до 425-річчя Берестейської унії: «Хочемо запропонувати дискусію про модель єдності Церкви»

28 жовтня 2021

Ми як помісна Церква Київського християнства як Церква свого права як глобальна Церква несемо у собі місію і завдання, а можливо і виклик для сучасного світу Сходу і Заходу — бути тими, які проповідують, живуть і навіть помирають за ідею єдності між Церквами. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав до учасників наукового симпозіуму «Берестейське поєднання 1596 року в контексті унійних процесів минулого та пошуку сучасних моделей», який проходить сьогодні, 28 жовтня 2021 року, у приміщенні Київського центру УКУ.

У вітальному слові до учасників симпозіумі з нагоди 425-ої річниці Берестейської унії Глава УГКЦ наголосив, що для Української Греко-Католицької Церкви Берестейська унія стала моментом оформлення її ідентичності у модерних, постмодерних, постіндустріальних часах.

«Для нашої Церкви ідея єдності Церков, ідея відновлення первісної єдності, яку ми несемо у своїй містичній пам’яті як Церква, яка народилася у першому тисячолітті ще до вселенського розділення Церков після 1054 року, є певним завданням і місією — бути тими, які проповідують, живуть і навіть вмирають за ідею єдності між Церквами», — підкреслив Глава Церкви.

На переконання Предстоятеля, потребою разом мріяти і будувати єдність Церкви є завданням не лише УГКЦ.

«Я б хотів, щоб ми подивилися на подію Берестейської унії з різних аспектів, оскільки несемо у собі певну модель єдності. Можливо недосконалу і не таку, як її бачили мрійники, але це певна модель, яка може бути цікавою сьогодні», — переконаний він.

Глава УГКЦ зауважив, що про єдність Церков всі говорять, мріють, за неї моляться, але не бачать способу як її досягнути. «Ми хочемо пропонувати собі і сусідам, Україні і світові дискусію про модель єдності. Бо колись і мене запитають, яку модель єдності ми пропонуємо. Ми разом мусимо її шукати і над нею працювати», — сказав першоієрарх.

«Нехай сьогоднішня конференція послужить нам можливістю гідно пережити дату 425-ліття Берестейського єднання, щоб ми чули, в чому полягає мандат історичної пам’яті для нас сьогодні. Відтак до чого ми можемо запрошувати інших, і яку модель Церкви може запропонувати наша Церква вселенському християнству», — додав на завершення Блаженніший Святослав.

У першій частині конференції з доповідями на основі своїх академічних досліджень виступили науковці. Серед яких: директор Інституту історії Церкви, проректор УКУ Олег Турій, архиєпископ Ігор Ісіченко, о. Юрій Авакумов (Нотр-Дам) та науковий співробітник ІІЦ УКУ Володимир Мороз.

Професор Олег Турій, який водночас є організатором заходу, поділився, що в ході підготовки симпозіуму організатори дійшли висновку, що необхідно провести ревізію вже готових напрацювань по питанню унії, а відтак представити напрацювання, які здобули у Інституті Історії Церкви. Відтак професор представив доповідь на тему «„Віра грецька“ під „римською властію“? Різнобачення унії в середовищі руської світської та церковної еліти», під час якої розкрив різні уявлення про унію, які існували у середовищі Київської митрополії на час її підписання.

Згодом з доповіддю на тему «„Ксьондзи-єзуїти“ в унійному проєкті та романтичному міті» виступив архиєпископ Ігор Ісіченко.

Відтак спробу критично поглянути на термінологічний апарат, який застосовують стосовно Берестейської унії в популярній літературі і в більшості наукових історичних і богословських досліджень, які обговорюють Берестейське поєднання здійснив професор о. Юрій Авакумов. На його переконання, два терміни, що вважають засадничими для розуміння цієї історії — «католик» і «православний», непридатні для аналізу подій. Тема доповіді — «„Уніяти“ та „дизуніти“: рушії конфесіоналізації чи її заручники?»

На завершення Володимир Мороз представив дослідження про зв’язки між Ужгородською унією та Берестейським поєднанням на тему «Ужгородська унія: витоки, наративи і зв’язки з Берестейським поєднанням».

Як зазначають організатори, науковий симпозіум «Берестейське поєднання 1596 року в контексті унійних процесів минулого та пошуку сучасних моделей церковної єдности» відбувся з благословення Синоду Єпископів УГКЦ та Блаженнішого Святослава. Участь у ньому беруть дослідники з різних міст України, а також з Німеччини, Польщі, США та Швейцарії. Форум організовано з метою відзначення 425-ї річниці Берестейської унії, проголошеної в жовтні 1596 року, яка відновила сопричастя Київської митрополії з Римським Апостольським престолом і з усією Католицькою Церквою.

Організаторами симпозіуму є Інститут історії Церкви та Київський центр УКУ. Трансляція події транслює наживо «Живе телебачення».

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ