«Життя патріарха Йосифа — це великоднє «воздвиження хреста», — владика Володимир Груца під час духовно-мистецької програми «Шлях у безсмертя»

29 вересня 2022

«Патріарх вмів дивитися на хрест очима великодньої віри, що давало йому силу йти далі. Його життя — це великоднє «воздвиження хреста». Про хрест він часто згадує в своїх промовах та посланнях, називає історію Церкви хресним ходом». Про це сказав єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца в архикатедральному соборі Святого Юра під час духовно-мистецької програми «Шлях у безсмертя», присвяченій 30-ій річниці перенесення тлінних останків патріарха Йосифа Сліпого з Рима до Львова, у неділю, 25 вересня 2022 року.

Під час заходу з духовною проповіддю до присутніх звернувся владика Володимир Груца. Він наголосив, що доля й життя Йосифа Сліпого є прикладом, що мотивує українців, особливо у час війни. Єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца пригадав про слова «Заповіту» патріарха Йосифа: «Силу на оцьому моєму хресному шляху в’язня Христа ради давала мені свідомість, що цим шляхом іде також за мною моє духовне стадо, мій рідний Український народ, всі владики, священики, вірні, батьки і матері, малолітні діти, жертвенна молодь і безпомічні старці. Я не самотній!»

Річниця патріарха Йосифа Сліпого

Відтак у своєму духовному слові владика Володимир зазначив: «Ми звершуємо сьогодні літургійно неділю перед Воздвиженням чесного Хреста. У черговий раз усвідомлюємо собі, що хрест і воскресіння належать разом. Так було і в житті Блаженнішого патріарха Йосифа Сліпого».

У цей недільний вечір в архикатедральному соборі Святого Юра відбувся мистецький захід з нагоди 30-ліття перенесення тлінних останків патріарха Йосифа з Рима до Львова. «Нам у цьому товаришує духовно-мистецька програма „Шлях у безсмертя“. Патріарх повернувся до Львова в столітньому віці, але вже в домовині. Він спочив у крипті нашого собору Святого Юра, поряд з своїм попередником, праведним митрополитом Андреєм. Тим самим був виконаний важливий пункт його „Заповіту“. Життєвий шлях Йосифа Сліпого, особливо час архиєрейського служіння, є суцільною дорогою страждання і хрестів», — каже він.

Слова подяки і привітань

«Так, цей Праведник не самотній і в сьогоднішній вечір, бо ми його вшановуємо. Це потрібно не так йому, а радше нам. Йосиф Сліпий є великим мотиватором для нас в непростий час воєнного лихоліття. Вітаю всіх присутніх у нашому соборі Святого Юра, а особливо творців цієї духовно-мистецької програми. Мої вітання перехрещуються з почуттями великої вдячності. Дякую виконавцям: Заслуженій академічній капелі України „Трембіта“ та Академічному симфонічному оркестру Луганської обласної філармонії. Вдячність ведучій Марії Христинич та диригенту Володимиру Вівчарику. Велике спасибі автору проєкту д-ру Михайлу Перуну. Бажаю всім Вам і собі якнайглибше духовно пережити цей вечір!» — побажав єпископ-помічник Львівської архиєпархії.

Зокрема із вуст ведучої заходу Марії Христинич звучало мудре, життєдайне і пророче слово патріарха Йосифа, побудоване на його «Заповіті».

Автор проєкту — Михайло Перун

Слово подяки промовив Михайло Перун, автор проєкту, провівши паралелі про служіння Блаженнішого Йосифа Сліпого зі святим Іваном Павлом ІІ, а також подякувавши усім учасникам та виконавцям мистецької програми та усім, хто долучився до реалізації задуму.

«Служіння Блаженнішого Йосифа важко переоцінити, - зазначив Михайло Перун - Адже його вклад у єдність та розвиток українства є глобальним. Повернувшись після 18 років ув’язнення в сибіру він зумів об’єднати українську діаспору у боротьбі за майбутню незалежність України. Побудований Йосифом Сліпим Собор Святої Софії у Римі та Український Католицький Університет св. Климентія Папи стали опорою духовного осередку українців ще пів століття тому».

Михайло Перун пригадав досвід святого папи Івана Павлв ІІ, який здолав комунізм і висловив сподівання, що завдяки прикладу патріарха Йосифа сьогодні ми зможемо подолати агресію Росії.

У програмі прозвучала музика Мирослава Волинського «Заповіт Йосифа Сліпого» в поетичному переспіві Анни Волинської, Максима Березовського, Дмитра Бортнянського, Андрія Гнатишини, о. Віктора Матюка, фрагмент «Реквієму» Вольфганга Амадея Моцарта, Семена Гулак-Артемовського. Концертмейстром стала Марта Бура, а диригентом — Володимир Вівчарик.

Довідка

Пригадаємо, що перенесення тіла Патріарха Йосифа відбулося у вересні 1992 року згідно з його «Заповітом». До вічності Блаженніший Йосиф відійшов 7 вересня 1984 року і був похований у Римі. Проте після легалізації та виходу із підпілля Української Греко-Католицької Церкви його тіло за його прижиттєвим бажанням перевезли до Львова і поклали у крипті собору Святого Юра, де тепер можна відвідати і молитовно вшанувати місце спочинку патріарха.

Захід пройшов під патронатом Львівської архиєпархії УГКЦ. До реалізації проєкту долучилися: Товариство українців католиків «Свята Софія» США, їхнє представництво в Україні «Рідна Хата Йосифа Сліпого», БО «Українська Рада Лицарів Колумба», БФ «Домівка Милосердя», Фундація «Андрей».