XLV Апостольська подорож Папи Франциска у Тимор-Лешті. День дев’ятий
У дев’ятий день Апостольської подорожі, 10 вересня 2024 року, відвідуючи азійську країну Тимор-Лешті, Папа Франциск завітав до школи «Irmãs Alma», яку провадить Згромадження Сестер ALMA для дітей з інвалідністю, зустрівся із єпископами, священниками, богопосвяченими особами і катехитами у катедральному соборі Непорочного Зачаття та очолив Євхаристійне богослужіння у заповідній зоні Тачі Толу за участі 600 тисяч вірних.
Папа Франциск: ми повинні навчитися дозволяти Богові заопікуватися нами
Дев’ятий день 45-ї Апостольської подорожі Папи Франциска та його другий день перебування в Східному Тиморі розпочався зустріччю з дітьми з інвалідністю. Вранці, 10 вересня 2024 року, він завітав до школи «Irmãs Alma», яку провадить Згромадження Сестер ALMA. ALMA — це акронім, який означає «Асоціація місіонерів мирян». Про це повідомляє українська редакція «VaticanNews».
Згромадження Сестер ALMA — це мирянський інститут, який в 1960-х роках заснував місіонер Пауль Генрікус Янссен, СМ в місті Маланг, Східна Ява. Члени цієї спільноти трудяться в сферах освіти, опіки над дітьми з порушеннями розвитку, сімейного душпастирства та сприяння мирянському апостоляту, проповідуючи у віддалених місцях. В Тиморі-Лешті вони присутні від 2004 року та, окрім згаданої школи, також керують дитячим будинком.
Школа «Irmãs Alma» в Ділі опікується найбільш знедоленими дітьми, у яких діагностовано фізичні та психічні вади. Заклад забезпечує дітей терапевтичними заняттями кілька разів на тиждень, покращеним харчуванням та ліками, щоб покращити їхній стан і дати їм змогу брати участь у житті місцевої громади. Він також допомагає сім’ям краще підготуватися до прийняття ситуації, пов’язаної з наявністю дитини з інвалідністю.
Папу на порозі школи привітали група сестер та діти в традиційному одязі. В залі святого Вінсента де Поля він зустрівся з приблизно 50 дітьми та 28 сестрами. Настоятелька згромадження представила Папі роботу благодійної організації.
Таїнство убогих
Ділячись кількома словами, промовляючи експромтом, Папа Франциск сказав, що йому постійно спадає на думку, що коли Ісус говорить про страшний суд, то запрошує обраних, кажучи: «Прийдіть, бо ви заопікувалися мною», а не: «Бо ви охрещені, вінчані в церкві», тощо. «Я називаю це „Свята тайна вбогих“. Це любов, яка підбадьорює, яка будує, яка зміцнює. І це те, що ми бачимо тут: любов», — сказав він, підкреслюючи, що без любові діяльність цього закладу годі збагнути, й це також допомагає «зрозуміти любов Ісуса, Який віддав життя за нас», бо «ми не можемо зрозуміти любов Ісуса, якщо не почнемо практикувати любов».
Піддатися Божій опіці
Тож дякуючи співробітникам цього закладу за те, що вони роблять, розділивши своє життя з найбільш потребуючими, Святіший Отець також подякував дітям, які дають нам свідчення того, що означає дозволити Богові заопікуватися нами. «Бо саме вони вчать нас, як ми повинні дозволити Богові піклуватися про нас. Дозволити, щоб нами опікувався Бог, а не численні ідеї, плани чи забаганки. Довірити себе Божому піклуванню. І вони є нашими вчителями в цьому. Дякую вам за це», — мовив Папа.
Папа Церкві Тимору-Лешті: поширювати євангельський аромат миру і співчуття
Християнська віра — це добра і дорогоцінна есенція, яку потрібно берегти і водночас поширювати. Такими думками, покликаючись на євангельську розповідь про те, як сестра Лазаря Марія вилила на Ісуса дорогоцінні пахощі, Папа Франциск поділився із єпископами, священниками, богопосвяченими особами та катехитами Тимору-Лешті. У вівторок, 10 вересня 2024 року, він прибув до катедрального собору Непорочного Зачаття, одного з найбільших храмів південно-східної Азії. Його 35 років тому посвятив Папа Іван Павло ІІ, відвідуючи цю країну, в якій практично все населення — католики, в 1988 році, коли вона ще перебувала під індонезійською окупацією.
Церква, яка виходить до всіх
У центрі промови Папи — заклик оновити місіонерський порив. Він підкреслив, що центр Євангелія — на околицях, а тому потрібно долати пересуди. «Церква, яка не здатна вийти на пограниччя і ховається в центрі, є дуже хворою Церквою», — сказав Святіший Отець, зазначаючи, що тіло Церкви — це пахощі Доброї Новини, однак, не слід забувати, що «пахощі, отримані від Господа, потрібно дбайливо оберігати». «Це означає усвідомлювати отриманий дар, нагадувати собі, що пахощі призначені не для нас самих, а для того, щоб намастити ноги Христа, проповідувати Євангеліє і служити вбогим, це означає бути пильними щодо себе самих, бо посередність і духовна млявість завжди чатують на нас», — перестеріг він.
Інкультурація віри
Папа пояснив, що «полум’я віри потрібно постійно підтримувати». Засів попередників вимагає постійного поновлення. За його словами, Церква, яка неспроможна виражати віру через цінності, притаманні для цієї землі, не є плідною Церквою. «Не занедбуйте поглиблення християнської доктрини, дозрівання в духовному, катехитичному та богословському формуванні, бо все це служить проповіді Євангелія у вашій культурі і, водночас, очищенню її від архаїчних, а іноді й забобонних форм і традицій. У вашій культурі є багато прекрасних речей, я маю на увазі, зокрема, віру у воскресіння і в присутність душ померлих; але все це завжди повинно очищатися у світлі Євангелія і вчення Церкви», — заохотив Наступник святого Петра.
Ділитися дарами
Святіший Отець також підкреслив, що віру не слід сприймати як скарб, призначений для того, щоб його ревниво берегти, бо «все, що ми маємо — це дар». Про це нагадує історія про євангельську Марію, яка розбила посудину з пахощами, аромат яких наповнив увесь дім. «Євангелізація відбувається тоді, коли ми маємо відвагу „розбити“ посудину з пахощами, розбити „шкаралупу“, яка часто замикає нас у собі, і вийти з лінивої, комфортної релігійності, яка живе лише для задоволення особистих потреб, — сказав він, наголошуючи, що країна потребує „пахощів примирення та миру після сповнених страждання років війни“. Тому християни покликані поширювати аромат Євангелія.
«Аромат співчуття, який допомагає вбогим піднятися і пробуджує зобов’язання піднімати економічний і соціальний стан країни; аромат справедливості, спрямований проти корупції. Будьте уважні: корупція часто проникає в наші спільноти, в наші парафії. І, особливо, пахощі Євангелія потрібно поширювати проти всього того, що принижує, спотворює і навіть нищить людське життя, проти тих лих, які породжують внутрішню порожнечу і страждання — алкоголізму, насильства, неповаги до гідності жінки. Євангеліє Ісуса має силу перетворити ці темні реалії і породити нове суспільство», — наголосив Папа.
Папа: відкритися на любов Отця і дозволити їй формувати нас
Триває Апостольська подорож Папи Франциска до країн Азії та Океанії. Тепер Святіший Отець перебуває в столиці Тимору-Лешті місті Ділі, де у вівторок, 10 вересня 2024 року, ввечері він очолив Святу Месу в заповідній зоні Тачі Толу, що на тиморському узбережжі, менш ніж за десять кілометрів від столиці. На Месу прибуло приблизно 600 тисяч вірних.
Визволення від ілюзії самодостатності
Святіший Отець розпочав свою проповідь, коментуючи слова пророка Ісаї, що увійшов до першого літургійного читання дня: «Бо хлоп’ятко нам народилося, сина нам дано» (Іс 9, 5). Папа зауважив, що цими словами пророк Ісая звернувся до мешканців Єрусалиму в час процвітання міста, який також був позначений великим моральним занепадом. «Багатство засліплює можновладців, породжуючи у них ілюзію, що вони самодостатні, що їм не потрібен Господь, — підкреслив проповідник, — а їхня зарозумілість призводить до егоїзму та несправедливості. Ось чому, незважаючи на те, що багатства є багато, бідні є покинутими і голодують, процвітає зрада, а релігійна практика дедалі більше зводиться до простої формальності. Таким чином оманливий фасад на перший погляд ідеального світу приховує набагато темнішу, жорстоку і брутальну реальність, де існує велика потреба в наверненні, милосерді та зціленні». Саме тому, як пояснив Папа, пророк показує своїм співгромадянам новий горизонт, який Бог відкриє перед ними: «Він проллє запалить для них велике світло, яке визволить їх від темряви гріха, яким вони пригнічені, і зробить це не силою армій, зброї та багатства, а через дар сина».
В основі всього життя — вічна Божа любов
Єпископ Риму запросив присутніх замислитися над наступними словами: Бог запалює Своє світло, яке спасає через дар сина.
Папа зазначив, що народження дитини — це завжди момент радості і свята, а її уразливість може зворушити навіть найбільш зачерствілі душі, спонукаючи їх шукати гармонії і спокою. Проповідник підкреслив, що Бог, воплотившись, наблизився до нас у дитині, щоб бути близьким до нас, «щоб відкрити нас на любов Отця і дозволити їй формувати нас, щоб вона могла зцілити наші рани, допомогти переосмислити наші суперечності, впорядкувати наше існування».
Стаючи малими, ми дозволяємо Богові діяти в нас
Папа Франциск зауважив, що в Тимор-Лешті багато дітей. «Ви — молода країна, в якій у кожному куточку відчувається, що вирує життя», — сказав він, підкреслюючи, що це є великим даром, а також свідченням прийняття дітей та піклування про них. Він додав, що стаючи малими, ми дозволяємо Всевишньому діяти в нас. Пречиста Діва Марія, за його словами, залишалася маленькою все своє життя, щоб звільнити місце для Ісуса, навіть коли це було дуже важко.
У цьому контексті Наступник святого Петра закликав вірних не боятися ставати малими перед Богом і одні перед одними, дарувати своє життя і свій час, щоб послужити іншим, «змінювати свої задуми, коли це необхідно, не для того, щоб применшити їх, а для того, щоб зробити їх ще прекраснішими завдяки даруванню себе і прийняттю інших».
Відображати сильне і ніжне світло Бога любові
Посилаючись на місцеву культуру, Папа Франциск вказав на дві традиційні прикраси: кайбаук і белак. Перший символізує роги буйвола і сонячне світло, і зазвичай, прикрашає чоло, а також його розміщують на дахах будинків. Він вказує на силу, енергію і тепло, а також може представляти життєдайну силу Бога. Белак, натомість, — це прикраса, яку одягають на шию, і вона нагадує ніжне сяйво місяця, що відбиває світло сонця вночі, огортаючи все навколо легким сяйвом.
«Тож просімо разом у цій Євхаристії, — закликав на завершення Папа Франциск, — щоб кожен з нас, як чоловіки і жінки, як Церква і як суспільство, зумів відображати у світі сильне і ніжне світло Бога любові, того Бога, який, як ми сьогодні чули у псалмах, „піднімає з пороху злиденного, з убогості підносить бідного, щоб посадити його між вельможами […] свого народу“ (Пс 113, 7–8)».
У Тиморі-Лешті Папа Франциск подякував за служіння 103-річному єзуїту
У вівторок, 10 вересня 2024 року, після зустрічі з духовенством Тимору-Лешті в катедральному соборі столиці країни, Папа Франциск прийняв у Апостольській нунціатурі членів Товариства Ісусового. Серед учасників цієї приватної зустрічі, яких було 41, був також 103-річний португальських єзуїт отець Жоао Фелгейраш, який живе в Тиморі-Лешті з часів індонезійської окупації і який ніколи не залишав своїх вірних навіть у часи великих випробувань. Отець Нуну да Сілва Гонсалвіш, директор єзуїтського часопису «La Civiltà Cattolica», який теж був присутній на зустрічі, розповів ватиканським медіа, що Святіший Отець, увійшовши до приміщення, де зібралися його співбрати, відразу підійшов до старенького священника, подякував йому і обійняв його. Отець Жуан був дуже зворушений.
«Як завжди на таких зустрічах, панувала родинна атмосфера», — розповів отець Гонсалвіш, додаючи, що єзуїти, які прибули на зустріч, походять з В’єтнаму, Малайзії, Філіппін і займаються різною душпастирською діяльністю, наприклад, вихованням молоді або формацією педагогів.
Теми зустрічі, що проходила у формі запитань і відповідей, стосувалися життя Товариства Ісусового, соціальної справедливості і соціальної доктрини Церкви. Особливу увагу Папа Франциск приділив також темі інкультурації.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ