XLV Апостольська подорож Папи Франциска у Сінгапур. День дванадцятий
Добігла до завершення 45-а Апостольська подорож Папи Франциска в Азію та Океанію, найтриваліша в цьому понтифікаті. Впродовж 12-ти днів Святіший Отець відвідав чотири держави — Індонезію, Папуа-Нову Гвінею, Тимор-Лешті та Сінгапур.
Папа в Сінгапурі: зустріч з духовенством і відвідини похилих віком
П’ятниця, 13 вересня 2024 року, третій і заключний день перебування Папи Франциска в Сінгапурі та останній день його 45-ї Апостольської подорожі, розпочався приватною Святою Месою в каплиці реколекційного центру Святого Франциска Ксаверія, який став його резиденцією на час перебування в цій країні. Опісля Наступник святого Петра провів приватну зустріч з єпископом, священниками, богопосвяченими особами Сінгапуру. Про це повідомляє українська редакція «VaticanNews».
Сінгапурська архидієцезія входить до Єпископської Конференції Малайзії, Сінгапуру та Брунею, тож окрім місцевого ариєпископа Вільяма Ґо, в зустрічі також взяв участь очільник конференції архиєпископ Куала-Лумпур преосвященний Юліан Леов Бенґ Кім.
Промовляючи до присутніх, Святіший Отець відзначив деякі характерні риси душпастирів, зазначивши, що вони повинні бути «посеред народу, з’єднані з Богом, братами між собою та в єдності з єпископом». А присутнім черницям він нагадав: «Не забувайте виражати материнство Церкви». Насамкінець, перед благословенням і груповим фото, він закликав усіх зберігати усмішку. Зустріч тривала приблизно 20 хвилин.
Візит до похилих віком
Попрощавшись із персоналом реколекційного осередку, який на три дні став для нього гостинним домом, Папа Франциск від’їхав до «Дому святої Терези». Це заснований у 1935 році згромадженням Малих Сестер Убогих заклад, місією якого є опіка над людьми похилого віку, побудована на християнських цінностях любові та піклування про інших, особливо найбільш вразливих людей.
Святішого Отця зустріли Архиєпископ Сінгапуру, виконавчий директор і голова правління Католицької служби соціального служіння, а також персонал закладу. В молитовній кімнаті Папа привітався з вислуженим Архиєпископом Сінгапуру та з похилими віком священниками й черницею. У каплиці будинку, де зібралися його мешканці, голова правління Католицької служби соціального служіння представив роботу благодійної організації, після чого Святіший Отець звернувся до присутніх з коротким словом:
«Вітаю всіх вас, хто тут є, і прошу молитися за мене. Я молюся за вас. Прошу вас молитися за Церкву, за людство. Ваша молитва є важливою перед Богом. Бог радіє, коли чує вашу молитву. Дуже дякую вам за вашу терпеливість і вашу молитву», — сказав він, уділивши благословення та проказавши молитву «Радуйся, Маріє».
Папа молоді Сінгапуру: усунення діалогу — це перше, що робить диктатура
«Молода людина, яка не ризикує, яка боїться помилитися, вже постаріла!» — наголосив Папа Франциск, зустрічаючись у п’ятницю, 13 вересня 2024 року, з молоддю різних віровизнань Сінгапуру. Зустріч відбулася в католицькому коледжі та, крім офіційних вітальних промов, включала свідчення юнаків і дівчат, які були представниками різних релігій. Вислухавши їх, Святіший Отець відклав заздалегідь приготовану промову, вирішивши експромтом прокоментувати почуте. «Три слова, які ви сказали, мене вразили. „Салонні критики“, „зона комфорту“ і технологія як необхідність і як ризик у використанні», — сказав він.
Критичний погляд, але не критиканство
Як зауважив Папа, «молодь є відважною, молоді подобається прямувати до істини». Й у цьому, за його словами, потрібно бути обережними, щоб не потрапити в пастку того, що було охарактеризоване як «салонне критиканство». «Молода людина повинна бути критичною. Але вона повинна бути конструктивною у своїй критиці, тому що існує деструктивна критика, яка багато критикує, але не пропонує нового шляху», — сказав він, заохочуючи юнаків і дівчат замислитися над тим, чи вони мають відвагу критикувати, але також сприймати критику, бо «в цьому полягає щирий діалог».
Готовність ризикнути
Такий підхід, у свою чергу, вимагає «вийти зі зони зручності», бо якщо постійно шукати комфорт, це веде до «ожиріння» мислення. «Ось чому я кажу молоді: „Ризикуйте, виходьте на вулицю! Не бійтеся!“. Страх — це становище диктатури, яке паралізує. Це правда, що молоді люди помиляються, багато разів, і було б добре, якби кожен з нас, кожен з вас, молодих людей, подумав: „Скільки разів я помилявся? Я помилявся, тому що я розпочав свій шлях і я помилявся на цьому шляху“. І це нормально, головне — усвідомити, що я помилявся», — сказав Папа, наголошуючи, що молода людина, яка не ризикує, бо боїться помилитися — вже постарілася.
Засоби комунікації не повинні поневолювати
Папа Франциск звернувся до дуже близької йому теми, якої торкнулася молодь у своїх виступах, — використання засобів комунікації. Папа змалював портрет того, хто не користується ними, назвавши таку людину «закритою», натомість молода людина, яка стає їхнім невільником, є «загубленою». «Всі молоді люди повинні користуватися засобами комунікації, але користуватися так, щоб вони допомагали нам рухатися вперед, а не поневолювали нас», — наголосив він.
Важливість діалогу
Святіший Отець продовжив розмову з молоддю, високо оцінивши їхню здатність до міжрелігійного діалогу, і під враженням від почутого від них, зазначив, що «всі релігії — це шлях до Бога». «Вони як різні мови, різні діалекти, щоб дістатися туди. Але Бог є Богом для всіх. А оскільки Бог є Богом для всіх, то ми всі є Божими дітьми», — сказав він.
Молодість — це вік відваги, яка разом з повагою необхідна для діалогу, за яким Папа визнає, як він вже неодноразово казав раніше, фундаментальну роль у боротьбі з серйозним явищем цькування, яке, чи то вербальне, чи фізичне, завжди є агресією. Згадуючи, зокрема, про проблему знущання над дітьми з інвалідністю, він підкреслив: «Маючи власні обмеження, ми повинні поважати немічність інших, це важливо. Чому я про це кажу? Тому що подоланню таких речей допомагає те, що ви робите, міжрелігійний діалог, тому що міжрелігійний діалог будується на повазі до інших, і це дуже важливо».
На завершення Папа Франциск закликав молодь слідувати за словами, які сказав один з них під час зустрічі та «робити все можливе, щоб зберігати відважну наставлення та сприяти простору, в якому молодь може вести діалог», адже їхній діалог — це «діалог, який прокладає шлях». «І якщо ви будете вести діалог як молоді люди, ви будете більше вступати в діалог як дорослі, ви будете вести діалог як громадяни, як політики. І я хотів би сказати вам дещо з історії: кожна диктатура в історії, перше, що вона робить, це зупиняє діалог», — зазначив Святіший Отець.
Папа попрощався із Сінгапуром і повертається до Ватикану
Також і в Сінгапурі, подібно до того, як це було в Папуа-Новій Ґвінеї та в Тиморі-Лешті, зустріч з молоддю, що 13 вересня 2024 року вранці відбулася в католицькому коледжі, стала останньою подією в програмі відвідин цих країн, які Папа Франциск здійснив у рамках своєї 45-ї Апостольської подорожі.
З католицького коледжу Святіший Отець прибув на летовище, де за участі Міністра культури, громад і молоді відбулася церемонія прощання. Після короткої приватної розмови з представником уряду відбулося взаємне привітання між делегаціями, після чого Папа останнім піднявся на борт літака «Сінгапурських авіаліній», який о 12:25 місцевого часу (7:25 — київського) вирушив у напрямку Риму.
Після приблизно 12-годинного перельоту, здолавши понад 9,5 тисяч повітряного шляху, літак приземлиться у римському міжнародному аеропорту Фюмічіно. Під час перельоту запланована підсумкова прес-конференція Папи.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ