Владика Ярослав Приріз у Самборі: Самбірсько-Дрогобицька єпархія народилася як плід локальної П’ятдесятниці в українському народі

5 червня 2023

4 червня, у свято Зіслання Святого Духа, владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, з нагоди 30-літття заснування Самбірсько-Дрогобицької єпархії відслужив Божественну Літургію у прокатедральному соборі Покрову Пресвятої Богородиці у м. Самбір.

Єпископу співслужив о. Богдан Добрянський, декан Самбірський, о. Володимир Коркуна, адміністратор парафії, та священики Самбірського деканату. Після завершення богослужіння владика Ярослав освятив відреставрований пам’ятний хрест, який 2 липня 1989 року встановила громада УГКЦ у Самборі з нагоди 1000-ліття Хрещення Руси-України та першого привселюдного богослужіння. Про це інформує пресслужба Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

П’ятидесятниця як безперервний процес

Під час проповіді владика Ярослав зауважив, що подію П’ятидесятниці Церква сприймає як безперервний процес в історії спасіння. «Його часовими „віхами“ стали оживотворення Святим Духом усього, що сотворив Отець; утішання людини Обітницею після її гріхопадіння; „ведення“ людства від неповноти його понять до зрілого й усвідомленого очікування Месії. Це очікування плекав і надихав Святий Дух, Який „говорив через пророків“», — сказав проповідник.

Єпископ зауважив, що старозавітний вибраний народ у давнину щорічно святкував три великі празники: Пасхи, П’ятдесятниці і Кучок. Свою назву свято отримало від того, що це був п’ятдесятий день після празника Пасхи. «П’ятидесятниця була спогадом про надання через Мойсея Божого Закону на горі Синай у п’ятдесятий день після виходу Ізраїльського народу з Єгипту. Також старозавітна П’ятидесятниця була святом жнив і подяки. Того дня, за приписом закону, до Єрусалиму приходили юдеї з усіх усюд, навіть з далеких країв діаспори, щоб подякувати Богові за земні плоди та зложити з них у Єрусалимському храмі свою жертву», — пояснив владика Ярослав.

Новозавітній сенс П’ятидесятниці

Апостоли і перші християни продовжили святкувати Пасху і П’ятидесятницю, але наповнили ці свята новим сенсом. «Пасха була не просто спогадом про вихід з Єгипетської неволі, а пережиттям Христової Пасхи-Переходу від смерті до життя, якою Він звільнив людину від підлеглості гріху і смерті. А у п’ятдесятий день після Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа свята Церква святкує Зіслання Святого Духа на апостолів, яке якраз відбулося у день, коли до Єрусалиму зійшлися юдеї, аби святкувати старозавітню П’ятидесятницю», — сказав проповідник. У п’ятдесятий день після Пасхи апостоли були зібрані в тій самій світлиці, де була започаткована Тайна Євхаристії, а потім відбулася зустріч з Воскреслим Христом. Саме там вони відкрили в собі силу Духа Святого, який зійшов на них.

Далі єпископ наголосив, що Зіслання Святого Духа — це наче вінець і печать на ділі спасіння людського роду, що його довершив Божий Син через свої страждання, смерть і воскресіння. «Прийміть Духа Святого, — каже Ісус апостолам після воскресіння, — кому відпустите гріхи — відпустяться їм, кому ж затримаєте — затримаються» (Йо. 20, 21–22). «Святий Дух, є „полум’ям, що спалює гріхи“ та „творить нових людей“. Ісус дарує апостолам Святого Духа для того, щоб надихнути на місію», — сказав владика Ярослав.

Локальна П’ятидесятниця

Відтак владика Ярослав зауважив, що у 2023 році виповнюється 1035-та річниця Свято-Володимирового Хрещення Руси-України та 30-річчя від заснування Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. «Ці важливі події в житті нашої Церкви є доброю нагодою подякувати Богові за незліченні благодаті, які ми від Нього отримали», — пояснив проповідник.

Владика Ярослав додав, що Самбірсько-Дрогобицька єпархія є спадкоємицею однієї з найдавніших єпископських кафедр Київської Церкви — Перемишльської (ХІІІ ст.). Про її канонічне заснування оголосив Блаженніший Мирослав Іван Любачівський 12 липня 1993 року, невдовзі після того, як наприкінці 80-х-на початку 90-х рр. ХХ ст. Українська Греко-Католицька Церква почала відновлювати свої церковні структури після десятиліть переслідування безбожним комуністичним режимом. Синодальна постанова містить слова з книги Діянь святих апостолів: «Сподобалося Святому Духові і нам…» (пор. Ді. 15, 28), адже кожен Синод Єпископів — це подія П’ятдесятниці. «Тож Самбірсько-Дрогобицька єпархія народилася як плід локальної П’ятдесятниці в українському народі», — зазначив єпископ.

Фото: Степан Павлішак