Владика Ярослав Приріз: Постава батька до двох синів відкриває повноту милосердя Бога до Своїх дітей
12 лютого, у свято Трьох святителів та Неділю про блудного сина, владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, відслужив Божественну Літургію у катедральному соборі Пресвятої Трійці, в м. Дрогобич. Під час богослужіння єпископ уділив дияконські свячення брату Тарасу Живчину, випускнику Дрогобицької духовної семінарії.
Під час проповіді єпископ наголосив, що недільне євангельське читання звіщає чудову благовість Христа — притчу про блудного сина. «Хоча зміст цієї притчі всім нам добре відомий, проте щоразу вона відкривається перед нами з новою силою у благодаті Святого Духа. Як пише апостол Павло, „Слово Боже живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного“ (Євр. 4,12). Воно — мов „гострий меч“ або ж „добірна стріла“ (Іс. 49, 2), а тому постійно проникає щораз глибше, перетворюючи наше земне буття відповідно до Божих задумів», — зауважив проповідник. Про це зазначає пресслужба Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.
Досвід темряви гріха та досвід Божого милосердя
Єпископ зазначив, що Притча про блудного сина, або ще її називають Притча про милосердного батька, з одного боку, відкриває перед нами тяжкий та гіркий досвід темряви гріха, а з іншого — Боже милосердя. «Тому-то ця розповідь є дуже актуальною в цей період підготовки до спасенного і покаянного часу Великого посту. Вона представляє нам не тільки трагедію та наслідки людського гріха, а й покаяння та радість навернення, але перш за все — образ милосердного Батька, образ безмежної доброти та глибини любові всепрощаючого Бога», — пояснив проповідник.
Запрошення на дорогу покаяння
Владика Ярослав додав, що цією притчею Бог запрошує нас пройти дорогою покаяння, з глибокою скрухою серця прийти до Нього зі словами: «Я був неправий». Це три слова, які треба сказати собі, іншим і Богові. Тоді до людини, яка має достатньо хоробрості, щоб їх промовити, повертається прощення, мир, сила і нове право на життя.
Далі єпископ зауважив, що всі люди є дітьми Небесного Отця, але у відносинах з Богом вони здебільшого уподібнюються до двох синів з сьогоднішньої притчі, які представляють дві можливості наших відносин з Богом. Перша — це бунт та прагнення бути «вільним», самому вирішувати, що є добре, а що зле, самостійно скеровувати свої дороги. До молодшого сина дуже подібна сучасна людина: вона прагне розпоряджатися своїм життям так, як бажає, хоче бути господарем свого життя, не визнаючи авторитету Бога, свого Творця. Друга можливість — нещира близькість з Богом, служіння Богові лише поверхово, частиною серця.
Милосердя Бога до кожного із нас
Відтак владика Ярослав звернув увагу вірних на те, що постава батька до двох синів відкриває повноту милосердя Бога до своїх дітей, свого творіння. «Один син, задля власного „звільнення“, вибирає дорогу насолод, що віддаляє його від батька і приводить до рабства гріха. Інший — задля „придобрення“ вибирає шлях „обов’язку та поверховості“ і стає слугою, забувши про своє синівство», — сказав проповідник, додавши, що і в нашому духовному житті може трапитися, що, якщо немає розуміння тих чи інших духовних практик, то це може привести до бунту як у молодшого сина, або до формального сповнення своїх обов’язків як у старшого.
Після завершення богослужіння владика Ярослав привітав диякона Тараса з прийняттям Таїнства Священства і подякував батькам, духовним наставникам, усім, хто товаришував йому на духовному шляху.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ