Владика Володимир Ющак: «Релігійна формація — це одне з найважливіших завдань, за яке відповідальні Церква, батьки дітей і кожна парафіяльна спільнота»
Під час проповіді у XIII Неділю по Зісланні Святого Духа правлячий архиєрей Вроцлавсько-Ґданської єпархії владика Володимир Ющак застановився над важливістю катехитичного виховання дітей і молоді. Зокрема, за словами владики, саме від цього виховання, здійсненого священниками, батьками, катехитами та вчителями залежить майбутнє українського народу.
Насамперед владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Ґданський, розповів про те, звідки бере свої початки обов’язок Церкви і кожного християнина щодо катехитичного навчання. «На початку чергового нового шкільного року, варто усвідомити собі, звідки береться наш обов’язок щодо катехитичного навчання. Церква навчає, що Христос прийшов на світ, щоб виповнити своїм післанництвом потрійну місію: священичу, пророчу та царську. Як Найвищий Священник, Христос приніс на Голгофі, на хресному дереві, самого Себе в жертву Отцеві задля нашого спасіння. Як вчитель і пророк, Він проповідував людям Добру Новину про спасіння. Виповнюючи царську місію, Христос прийшов на світ, щоб служити людям та щоб остаточно побороти сатану, гріх і смерть», — зазначив архиєрей.
Потрійна місія християнина: священнича, пророча і царська
Відтак, за словами владики, ця потрійна місія Ісуса Христа стосується кожного християнина відповідно із прийнятим Святим Таїнством Хрещення. Зокрема, проповідник мовив, що «кожен з нас, хто прийняв Таїнство Святого Хрещення, бере участь у цій потрійній, тобто священничій, пророчій і царській Христовій місії. Ми зможемо мати свою участь у Христовому священстві, коли будемо славити Бога, коли будемо свідомо брати участь у Пресвятій Євхаристії, коли будемо приймати інші Святі Таїнства та будемо плекати у собі життя молитви. Щоб мати участь у пророчій, тобто вчительській Христовій місії, потрібно словом і власним добрим прикладом проповідувати та поширювати віру. Кожен з нас буде мати участь у царській Христовій місії, якщо буде панувати над собою, над своїми схильностями до гріха та, якщо буде здійснювати добрі вчинки і боротися зі злом».
Катехизація — частина пророчої місії Христа
Таким чином, катехизація є частиною здійснення пророчої місії Ісуса Христа і Церкви. «Повертаючи до пророчої, тобто вчительської Христової місії, потрібно пам’ятати, що, наслідуючи Христа, Церква зобов’язана нести Добру Новину про спасіння всім людям. Катехизувати — означає, в першу чергу, голосити віру у Розп’ятого та Воскреслого Христа людям, які ще не прийняли Хрещення, тобто неохрещеним особам. Але катехизувати — означає також проповідувати Євангеліє дітям і молоді, які прийняли Святе Таїнство Хрещення, але ще потребують допомоги у пізнанні та розвиткові своєї віри. Проповідування Божого Слова потрібно нести також тим охрещеним та дорослим особам, які хочуть розвивати та поглиблювати свою віру», — продовжив правлячий архиєрей Вроцлавсько-Ґданської єпархії.
Відповідальність Церкви і батьків за катехизацію своїх дітей
Отож, Церква не може відмовитися від своєї місії проповідування Ісуса Христа, яку вона також здійснює за посередництвом батьків: «Тому на Церкві, але також і на батьках дітей, спочиває обов’язок проповідування Доброї Новини про спасіння. В першу чергу, батьки повинні змалку виховувати своїх дітей у вірі, про яку просили Церкву, коли приносили своїх дітей до святині, щоб їх охрестити. Почувши вперше Добру Новину про спасіння від своїх батьків, діти продовжують свою релігійну формацію в часі катехитичного навчання та в часі слухання Божого Слова, яке проповідується у церкві. Бо як говорить св. апостол Павло в Листі до Римлян, віра родиться зі слухання: „Тож віра із слухання, а слухання через слово Христове“ (Рим. 10, 17)».
Деякі аспекти, які стосуються навчання катехизму
Саме тому на початку цьогорічного нового шкільного року владика Володимир Ющак пригадав про деякі аспекти, які стосуються навчання катехизму:
- Діти мають право і обов’язок навчатись катехизму протягом усього часу свого навчання у початковій та середній школі. Про це повинні подбати їхні батьки, а також парафіяльні структури. З місії Церкви не можна виключити проповідування Доброї Новини про спасіння, бо тоді Церква могла б розминутись з дорученням, яке визначив їй Христос.
- Батьки зобов’язані подбати, щоб їхні діти навчались про Бога і Церкву, згідно зі своєю церковною приналежністю. Якщо батьки не подбають про те, щоб їхня дитина мала можливість чути Боже Слово, то вони можуть бути причиною браку віри у житті їхніх дітей, бо віра родиться через слухання. Якщо батьки не подбають про те, щоб протягом цілого навчання у початковій та середній школі дитина брала участь у навчанні катехизму, згідно зі своєю церковною приналежністю, то можуть бути причиною відчуження їхніх дітей від своєї Церкви.
- Завданням батьків, але також і священників, є, щоб у кожній парафіяльній спільноті були створені катехитичні структури, за посередництвом яких буде проповідуватись наймолодшому поколінню наших парафіян Добра Новина про спасіння. Священник, який занедбав би катехитичне навчання, спричинився б до зради ідеалів місії, яку прийняв від Христа через отримання Таїнства Священства.
- Всі, також і дорослі християни, зобов’язані поглиблювати своє релігійне знання через слухання Божого Слова та через читання Святого Письма, Кахехизму УГКЦ «Христос наша Пасха» та іншої релігійної літератури. Християнин зобов’язаний постійно поглиблювати свою релігійну формацію, беручи участь у різних катехитичних зустрічах і курсах на парафіяльному рівні.
Привітання із початком нового навчального року
Опісля, архиєрей привітав усіх із початком нового навчального року та запевнив у постійній молитві за учнів, вчителів та катехитів: «На початку нового катехитичного року благословляю всіх учнів, які розпочинають навчання в цих особливих та непевних часах. Благословляю також всіх батьків наших дітей, вчителів, катехитів та священників, які несуть на собі відповідальність за організацію катехитичного навчання у наших парафіях та за систематичне ведення його протягом цілого шкільного року. Не можемо забути, що релігійна формація — це одне з найважливіших завдань, за яке відповідальна Церква, але також батьки дітей і кожна парафіяльна спільнота. Від цієї формації залежить майбутнє нашої Церкви, а також нашого християнського народу, який прийняв Хрещення вже понад 1030 років тому. На наших руках лежить сьогодні відповідальність за те, чи і у майбутньому наш народ буде християнським».
Заклик до ревності у здійсненні своїх християнських обов’язків
«На закінчення звертаюсь з гарячим проханням та закликом до батьків та всіх осіб, відповідальних за катехитичне навчання наших дітей і молоді, — подбайте, щоб всі наші діти і молодь були включенні у навчання катехизму. Подбайте, щоб, передовсім, навчались вони релігії, згідно зі своєю церковною приналежністю, тобто брали участь у навчанні греко-католицької релігії. Подбайте також про те, щоб наші діти навчались рідної мови та не забували про свою церковну і національну приналежність», — завершив своє звернення щодо важливості катехитичного навчання правлячий архиєрей Вроцлавсько-Ґданської єпархії владика Володимир Ющак.
За матеріалами Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ