Владика Теодор Мартинюк: подбати, щоб кожна парафія і спільнота були безпечними

20 вересня 2021

Єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської єпархії, який представляє Українську Греко-Католицьку Церкву на конференції «Наша спільна місія захистити Божих дітей», що відбувається у Варшаві, розповів про кроки Церкви у справі захисту неповнолітніх і уразливих дорослих від насильства, про готовність допомагати постраждалим і про очікування від регіональної зустрічі, організованої Папською Комісією Захисту Неповнолітніх.

Владика Теодор Мартинюк: подбати, щоб кожна парафія і спільнота були безпечними

Від 19 до 22 вересня 2021 року в столиці Польщі місті Варшаві відбувається регіональна зустріч «Наша спільна місія захистити Божих дітей», яка зібрала представників єпископатів країн центральної та східної Європи, щоби обговорити виклики пов’язані зі скандалом зловживань, скоєних духовними особами й обмінятися досвідом у запобіганні таким випадкам і надаванні допомоги постраждалим, враховуючи специфічний контекст, пов’язаний із тоталітарним минулим у рамках комуністичного блоку.

В зустрічі, організованій Папською Комісією Захисту Неповнолітніх в співпраці з Польською Єпископською Конференцією, беруть участь шестеро представників з України, по троє від Конференції Римо-Католицьких Єпископів та Синоду Єпископів УГКЦ. Між ними — владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської Єпархії УГКЦ. В інтерв’ю для нашої колеги Йогани Бронкової він розповів про те, які кроки впровадила та впроваджує УГКЦ для того, щоби церковний простір був безпечним для дітей, молоді та уразливих дорослих.

Насамперед, владика Теодор згадав про Синодальне послання, присвячене цій темі, що запрошує до співпраці в цій сфері всіх вірних і засвідчує готовність робити все можливе для запобігання випадкам насильства:

Владика Теодор Мартинюк про послання Синоду Єпископів УГКЦ щодо захисту неповнолітніх

Тернопільсько-Зборівський єпископ-помічник окремо згадав про діяльність Центру гідності дитини, що діє при Українському католицькому університеті, пропонуючи конкретні програми відповідного приготування:

Владика Теодор Мартинюк про Центр гідності дитини при УКУ

Владика Теодор зазначає, що зусилля Церкви, спрямовані на захист уразливих осіб, охоплюють не лише духовних осіб, але й мирян, які працюють від імені Церкви, а також говорить про важливість надання постраждалим можливості бути почутими, поділяючи разом з ними їхні страждання:

Владика Теодор Мартинюк про важливість слухання

Представник України на регіональній зустрічі поділився думками про очікування від цього заходу:

Владика Теодор Мартинюк про очікування від зустрічі

Під час відкриття конференції Президент Єпископської Конференції Польщі архиєпископ Станіслав Ґондецькі процитував Христові слова з Євангелії від Матея: «Хто приймає дитину в моє ім'я, той Мене приймає. А хто спокусить одного з тих малих, що вірують у Мене, такому було б ліпше, якби млинове жорно повішено йому на шию, і він був утоплений у глибині моря. Горе світові від спокус. Воно й треба, щоб прийшли спокуси, однак горе тій людині, через яку спокуси приходять!» (Мт 18, 5-7).

«Ми зібралися тут, – підкреслив архиєпископ, – щоб зцілитися від байдужості, а ще більше, від недбання про справедливість». Він зазначив, що мова йде не тільки про сексуальне насильство, але й про зловживання владою та сумлінням. «Коли я говорив з постраждалими – додав він, – я часто чув історії, в яких сексуальному насильству передувала маніпуляція, спрямована на отримання необмеженої довіри, а отже, і влади над життям особи, яка є беззахисною супроти таких маніпуляцій».

За матеріалами VaticanNews