Владика Петро Стасюк ділиться своїми думками про енцикліку «Fratelli tutti»
У чергових духовних роздумах на сучасні теми із життя Церкви та суспільства владика Петро Стасюк, єпарх Мельбурнський, ділиться своїми думками про останню енцикліку Святішого Отця Папи Франциска «Fratelli tutti» («Усі брати»).
За останні кілька сотень років різні Папи написали багато енциклік. Енцикліка — це пастирський лист, написаний вірним Церкви на будь-яку задану тему. Це листи, які подають авторитетні настанови, багато у чому подібні до рядків від Луки 10, 16, де Ісус каже: «Хто слухає вас, той слухає Мене».
Я трохи здивований, що навіть у ці часи обмежень Covid-19 я чую певну критику на адресу енцикліки «Брати всі». Зазвичай в засобах масової інформації, але й особисто. Більшість із цього стосується погляду Святих Отців на політику. Папа не є політиком. Він є християнським провідником. Папа каже, що це соціальний коментар щодо сучасного світу. Він дивиться на світ не з точки зору якоїсь однієї країни, а з точки зору Писань, вчення Ісуса Христа та Церкви. Жодна людина не може змінити світ, і тому Папа просить усіх нас подумати над тим, про що він говорить.
В основному він каже, що всім нам разом потрібно терміново відмовитись від егоїзму, особистого та місцевого протекціонізму та ізоляції. Натомість нам слід звернутися до своїх сусідів, близьких та далеких.
Він каже, що соціальна дружба будує кращий, справедливіший і мирний світ.
Він зазначає, що нинішня пандемія вчить нас, що «ніхто не може вистояти в житті ізольовано». Зараз настав час усвідомити, що ми насправді є єдиною світовою людською родиною і всі ми є «братами і сестрами». Відсутність цього усвідомлення виявляється у різних формах, й усі вони страшні!
Наприклад, «деформація демократії, свободи, справедливості, втрата сенсу в спільноті та історії». Існує нерозуміння того, що таке прибуток. Існує культура марнотратства, безробіття, расизму та бідності. Папа скаржиться на сучасне рабство, торгівлю людьми, використання жінки, розповсюдження організованої злочинності та ізоляціонізм людей і націй.
Папа Франциск розмірковує про біблійного «доброго самарянина», коли світ не визнає, хто є нашим сусідом, несе упередження, особисті інтереси та історичні та культурні бар’єри. Папа лише наголошує на тому, про що Ісус говорив в Євангелії.
Люди можуть ставитися з підозрою до того, що Папа говорить у цій енцикліці, але після величезного вибуху в Бейруті нещодавно, як ми бачили у телевізійних репортажах, молоді люди в Лівані вимагають «кращої політики», де уряд буде на службі загального блага і буде більш відкритим для діалогу з людьми.
Папа, мабуть, слухав жителів Лівану. Я — так. Приємно знати, що Церква справді сприймає світогляд і щиро стурбована нашим спільним майбутнім.
Я закликаю вас прочитати всю енцикліку, завантаживши її з інтернету.
За матеріалами Мельбурнської єпархії Святих апостолів Петра і ПавлаПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ