Владика Миколай Бичок звернувся до вірних і духовенства стосовно переходу Церкви на григоріанський календар
«Після того, як 6 лютого наша Матір-Церква в Україні оголосила про перехід з 1 вересня 2023 року Божого на григоріанський календар, наша єпархія Святих апостолів Петра і Павла також вирішила, що з цього дня ми переходимо на григоріанський календар. Однак, на відміну від Церкви в Україні, ми будемо переходити на григоріанський календар повністю, включаючи нерухомі та рухомі свята, тобто усі свята церковно-літургійного року». Таким повідомлення розпочинається душпастирське послання владики Миколая Бичка, єпарха Мельбурнського, до українців католиків в Австралії, Новій Зеландії та Океанії щодо переходу на григоріанський календар.
Занурюючись в історичні перипетії стосовно зміни календаря, владика Миколай Бичок на початку свого послання наголошує, що протягом багатьох років в єпархії точаться дебати та дискусії, іноді гарячі та емоційні. «Мій попередник та піонер нашої Церкви в Австралії блаженної пам’яті владика Іван Прашко, часто казав, що „ми змінимо календар, коли він зміниться в Україні“. Владика Петро Стасюк вніс до Єпархіального статуту можливість зміни календаря для кожної парафії після голосування парафіян та згоди єпарха. Три парафії та деякі місії розглядали цю можливість до оприлюднення мого Декрету від 22 березня 2023 року. Однак наша Церква в Україні вирішила внести ці зміни першою, тому у нас не було іншого вибору, як слідувати її прикладу і зробити ще один крок далі, змінивши також і календар Пасхалії (рухомих свят), відповідно до наших потреб в Австралії, Новій Зеландії та Океанії», — зазначив архиєрей.
Далі єпископ ствердив, що зміни ніколи не бувають легкими, зацитувавши звернення Блаженнішого Патріарха Святослава до вірних в Україні: «Не бійтеся змін! Ми хочемо, щоб наша Україна була іншою. Ми говоримо, що вона має стати кращою, ніж була до війни. Це означає, що спочатку ми повинні змінитися. Тож давайте змінюватися! Не бійтеся стати іншими, кращими».
За словами правлячого архиєрея Мельбурнської єпархії, ситуація в Австралії дуже відрізняється від ситуації в Україні, але вірні об’єднані з Україною нерозривним узом любові. «Ми — одна Церква, і наша зміна календаря є знаком єдності з нашою Матір’ю-Церквою», — сказав він.
Водночас автор послання наголосив на тому, що зміна календаря не є посяганням на «традиції». «Ми розуміємо, що емоційна прив’язаність до минулого залишається. Але календар — це не традиція, а математичний та астрологічний розрахунок. Переходячи на новий календар, ми ні від чого не відмовляємося, насправді — це спосіб зробити наші традиції більш актуальними в сьогоденній Австралії».
Тож задля того, щоб допомогти краще зрозуміти реформу календаря у Мельбурнській єпархії, її Літургійна комісія організувала інформаційні онлайн-сесії українською та англійською мовами на платформі ZOOM. Під час цих сесій о. Андрій Микитюк та о. Симон Цькуй детальніше розтлумачать, що означає ця зміна, та дадуть відповіді на усі запитання щодо переходу на новий календар. Сесії відбудуться 17 травня 2023 року о 20:00 (англійською мовою) та 18 травня 2023 року о 20:00 (українською). Усі часи вказані за східним стандартним часом. Деталі зустрічей будуть подані згодом на офіційному веб-сайті, соціальних мережах та парафіяльних вістях.
«Дорогі брати і сестри, ми покликані зі смиренням приймати вказівки, які дає нам Церква. Ця історична зміна вимагає від нас відкритого та покірного серця. Давайте разом продовжувати працювати над новими шляхами, щоб жити життям українців-католиків у нашій великій єпархії, зростаючи в нашому розумінні того, якою є Священна Традиція нашої Церкви, і щоб новий календар допоміг нам у цьому», — завершив своє звернення владика Миколай Бичок.
Душпастирське послання було опубліковане на офіційних ресурсах Мельбурнської єпархії Святих верховних апостолів Петра і Павла 29 березня 2023 року українською та англійською мовами.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ