Владика Михайло Бубній про обстріли Одеси: це була пекельна ніч

26 липня 2023

В інтерв’ю для ватиканських медіа владика Михайло Бубній, Одеський екзарх УГКЦ, прокоментував жахіття, які переживає місто в ці дні, звертаючись із закликом до міжнародної спільноти зупинити цю безумну агресію.

Владика Михайло Бубній про обстріли Одеси: це була пекельна ніч

«Щоб описати свої переживання під час цієї атаки в ніч на 23 липня, можу сказати лише одне: це була пекельна ніч, Армагеддон міста Одеси», — ділиться владика Михайло Бубній, екзарх Одеський УГКЦ, в інтерв’ю для української редакції «Vatican News», коментуючи російський ракетний удар, який спричинив в Одесі та області загибель однієї людини, ще 22 отримали поранення, серед яких — четверо дітей. Руйнування, спричинені атакою, викликали реакцію в усьому світі. Про це говорив також і Папа Франциск після молитви «Ангел Господній», поновлюючи заклик молитися за мир, «в особливий спосіб за дорогу Україну, яка продовжує зазнавати смерті й руйнування, як це, на жаль, також сталося сьогодні вночі в Одесі».

«Це було жахливо, — розповідає єпископ, — вибухи тривали протягом чотирьох годин від першої до п’ятої години. Всю ніч Одеса не спала. Це були страшні вибухи, тому що російський агресор використав всі можливі ракети, — Онікс, Іскандер та інші подібні, — які безперервно атакували Одесу. Дякувати Богу, з наших вірних ніхто не постраждав і майно Одеського екзархату також не було пошкоджене внаслідок цієї атаки».

Люди пригнічені

Важко залишатися незворушним перед обличчям такого жахіття, навіть якщо дух незламності спонукає людей до дії: розбитати завали, прибирати вулиці та думати про відбудову. У неділю вранці владика Михайло був у греко-католицькому катедральному храмі, де служив Архиєрейську Святу Літургію для вірних. «Я бачив, що люди були пригнічені та налякані. Насправді, морально це дуже пригнічує», — каже він, розмірковуючи також про те, що могло спонукати росіян вдарити по Одесі: «Я думаю, що це було як помста за те, що сталося з Кримським мостом. Але не тільки це, бо ми вже більше року терпимо цю страшну агресію від російської держави, і обстріл Одеси почався, власне, відразу після виходу Росії із зернової угоди. Адже як тільки вони вийшли з цієї угоди, яку вони уклали з ООН та Туреччиною, відразу почали обстрілювати морські порти, — порт Одеси, порт Чорноморська, — в також припортові об’єкти, що використовувалися для до того, щоб експортувати це зерно до бідних країн».

Зруйнований собор як символ безглуздя обстрілів

Під час ракетного обстрілу в ніч на неділю постраждав також православний Свято-Преображенський катедральний собор, який має особливе значення для мешканців міста. Як зазначає греко-католицький єпископ, вони були шоковані, побачивши його зруйнованим. «Одесити сприйняли це просто як справжнє знущання. Це було настільки негативне відчуття, що його важко передати словами, — підкреслює він. — Цей собор вже був зруйнований сталінським безбожним режимом у 1936 році і в 90-х роках його повністю відбудували з руїн, будували вірні всієї Одеси, підприємці. Отже, для одеситів це духовна перлина. Ба більше, цей собор був під охороною ЮНЕСКО».

На своєму веб-сайті організація рішуче засудила «нахабну атаку російських військ, спрямовану на кілька культурних об’єктів у центрі Одеси, де міститься об’єкт Всесвітньої спадщини „Історичний центр Одеси“.

«Бачимо, що російська влада ні на ніщо не звертає уваги, — веде далі єпископ. — Внаслідок цієї атаки вночі на 23 липня було пошкоджено 61 будівлю, 146 квартир. Це собор Української Православної Церкви Московського патріархату. І це є ще більшим доказом того, що вони не звертають уваги ні на культурну спадщину, ані навіть на своїх вірних, оскільки цей собор 2010 року освятив сам патріарх Кіріл. Це просто не вписується в ніякі рамки».

Уповання на молитву та звернення до міжнародної спільноти

«Цей жах, який ми пережили в ніч на 23 липня, свідчить про те, що в агресора не лишилося жодних моральних, людських і ніяких цінностей, — рішуче стверджує владика Михайло Бубній. — Тому нам лишається тільки молитися, щоб Господь Бог якось врятував увесь світ і врятував Україну від російської агресивної навали і від безпідставного повномасштабного вторгнення на українську землю і нищення України як держави самостійної, незалежної, вільної, визнаної міжнародною спільнотою в своїх кордонах. Тому я звертаюся до міжнародної спільноти, до всіх, хто має будь-який вплив на обставини світового діалогу, щоби вони рішуче відреагували на ті атаки, які Росія здійснює проти Одеси й проти України».

Довідка

Нагадаємо, що у ніч на 23 липня російські окупанти обстріляли Одесу, сильно пошкодивши історичний центр міста. За даними ОВА, внаслідок обстрілу загинула одна людина, а 22 – постраждали, зокрема четверо дітей. Внаслідок ракетного удару також пошкоджень зазнали Спасо-Преображенський катедральний собор, Будинок вчених, бульвар Жванецького, житлові будинки, портова інфраструктура.

В Одеській єпархії УПЦ повідомили про пряме влучання пракети у центральний вівтар, внаслідок чого будівля собору була частково зруйнована. Росіяни зруйнували перекриття трьох нижніх поверхів, значно пошкодили внутрішнє оздоблення та ікони, повністю знищили службові приміщення нижньої частини собору.

Фото: Костянтин і Влада Ліберові