Владика Ґудзяк про свідчення Папи, спокій у випробуванні й любов до Літургії
Митрополит Філадельфійський УГКЦ розповів про свої враження від аудієнції з Папою Франциском та про заходи, проведені минулими днями Конгрегацією Східних Церков у Римі, а також поділився думками про те, як слід зберігати в серці мир у ситуації, що склалася навколо України.
«Ця зустріч зі Святішим Отцем, так само як всі інші зустрічі, була позначена його усмішкою й батьківською відкритістю», — наголосив в інтерв’ю для Радіо Ватикану — Vatican News архиєпископ Борис Ґудзяк, Митрополит Філадельфійський УГКЦ, ділячись своїми враженнями про аудієнцію з Папою Франциском у п’ятницю, 18 лютого 2022 року, на якій він прийняв учасників пленарного засідання Конгрегації Східних Церков, до яких приєдналися також літургісти, що брали участь у симпозіумі з нагоди 25-ї річниці Інструкції про застосування літургійних приписів Кодексу Канонів Східних Церков.
Як підкреслив архиєпископ Ґудзяк, під час цієї зустрічі він дивився на Єпископа Риму, насамперед, як на «батька, душпастиря і паломника», який не лише говорив на літургійні теми, завернувся із закликом проти війни й ескалації ситуації навколо України та згадував про страждання вірних Східних Церков на Близькому Сході, «але, насамперед, свідчив Божу присутність». «Він є свідком, — додав митрополит, — і він заохочує нас свідчити, даючи приклад втілення у життя того, чого навчає».
Як християни, ми покликані зберігати в серці мир, навіть серед найбільших випробувань, молитися і бути свідомими того, що Бог є Господом історії. В ситуації, яку переживає Україна, нелегко зберігати спокій. Владика Борис поділився своїми думками з цього приводу, і на основі особистого досвіду, як душпастир дав пораду про те, як краще переживати такі моменти:
Митрополит Борис Ґудзяк про важливість спокою у теперішні часи
Митрополит Філадельфійський УГКЦ розповів про заходи, в яких він брав участь минулими днями в Римі: пленарне засідання Конгрегації Східних Церков та симпозіум, з нагоди 25-ї річниці Інструкції про застосування літургійних приписів Кодексу Канонів Східних Церков:
Митрополит Борис Ґудзяк про зустріч Конгрегації Східних Церков
Далі наш співрозмовник пояснив, яким чином подібні заходи, що відбуваються в Церкві на високому рівні, відображаються на житті вірних. Він також розповів про значення для УГКЦ Інструкції про застосування літургійних приписів Кодексу Канонів Східних Церков, затвердженої 1996 року:
Митрополит Борис Ґудзяк про Інструкцію про застосування літургійних приписів ККСЦ
Звертаючись до учасників згаданої аудієнції, Святіший отець вказав на важливість Літургії, зазначаючи що вона є досвідом, у якому «формується „глина“ нашого людства» не завдяки мінливим ідеям чи соціологічним аналізам, «а Словом і Духом Воскреслого». Літургію, як наголосив Папа, можна назвати «раєм на землі». На жаль, для багатьох католиків літургійні обряди й жести залишаються незрозумілими. Чому так відбувається і що потрібно робити, щоб змінити таку ситуацію? Ось що на це запитання відповів архиєпископ Ґудзяк:
Митрополит Борис Ґудзяк про розуміння літургійних жестів та Літургії
Як зазначив владика Борис, публікація Інструкції про застосування літургійних приписів Кодексу Канонів Східних Церков була зумовлена необхідністю втілити у життя постанов Другого Ватиканського Собору, першим оприлюдненим документом якого стала, власне, Конституція про Святу Літургію. Під час Собору наголошувалося на необхідності пожвавити та оновити Літургію. Яким чином слід утримувати рівновагу між необхідністю збереження літургійних традицій та прагненням відповідати на вимоги часу, дбаючи про те, щоб Літургія була зрозумілою? «Добре реформування Літургії може відбутися лише тоді, коли ми добре знаємо традицію», — підкреслив наш співрозмовник, відповідаючи на це запитання:
Митрополит Борис Ґудзяк про зв’язок між традицією та оновлення
Багато з нас, хто не мав можливості слухати Службу Божу в радянські часи, мабуть, пам’ятає свої перші відвідини храму вкінці 80-х років і перший досвід участі у Божественній Літургії. Спочатку багато речей були незрозумілими, але поступово перед нами відкривалося і живило все те багатство Літургії, що творилося сторіччями. Пізнавати Літургію — це немов пізнавати людину, яку любиш: ми пізнаємо її, перебуваючи з нею. Таку думку висловив митрополит Борис Ґудзяк, відповідаючи на запитання про те, яким був його шлях до розуміння Літургії.
Митрополит Борис Ґудзяк про шлях розуміння Літургії
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ