Владика Гліб Лончина: «Будуймо своє життя на фундаменті Божої правди»

19 червня 2024

Проповідуючи у Неділю святих отців за григоріанським календарем, 12 травня, владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира Великого, застановився над значенням перебування християн у Божій правді.

Владика Гліб Лончина: «Будуймо своє життя на фундаменті Божої правди»

З цієї проповіді владики Гліба Лончини ви довідаєтеся:

• із якими настановами залишав своїх послідовників - провідників спільнот апостол Павло?
  • чи захищені ми сьогодні від згубних вчень та звичаїв?
  • у яких фразах теперішніх "християн" криється небезпека для їхнього духовного здоров'я?
  • яким чином сьогодні протидіяти загрозам нашому християнському зростанню?

Настанови апостола Павла для його послідовників

Перед подорожжю до Єрусалиму в другій половині 50-их років першого сторіччя, апостол Павло скликав старших Ефесу, щоб з ними попрощатися і подати їм настанови, бо ж сподівався, що більше ніколи їх не побачить. Базуючись на прикладі власного життя, яке він повністю посвятив проповіді євангелія Божої благодаті, просив їх: «Зважайте на самих себе і на все стадо, над яким Дух Святий поставив вас» (Ді. 20, 28). Закликав їх не тільки провадити своєю паствою і навчати її, «проповідуючи Царство» (в. 25), але й обороняти її від небезпек. «Я знаю, що по моїм відході ввійдуть поміж вас вовки хижі, які не щадитимуть стада» (в. 29). Мова йде про зовнішні впливи — язичників, юдеїв, але також «з-поміж вас самих повстануть люди, що говоритимуть згубні речі» (в. 30). «Тому — підкреслював Павло — чувайте» (в. 31).

Засуд вчення Арія

Упродовж історії Церкви ці слова збувалися. Сьогодні святкуємо пам’ять святих отців Першого Вселенського собору в Нікеї 325 року. Вони зібралися, щоб пояснити відношення Ісуса Христа до Бога Отця. Олександрійський священник Арій твердив, що колись Сина не було, Бог Отець його створив, тобто, Ісус не є Богом, а першим із Божих створінь. Сталось те, що передбачив Павло: «з-поміж вас самих повстануть люди, що говоритимуть згубні речі». Церква визнала цю науку як фальшиву, а Арія засудила як єретика.

Лоренцо Венеціано, Апостол Петро проповідує, Gemäldegalerie, Staatliche Museen zu Berlin / Jörg P. AndersЛоренцо Венеціано, Апостол Петро проповідує, Gemäldegalerie, Staatliche Museen zu Berlin / Jörg P. Anders

Ми не є захоронені від згубних наук і звичаїв

Слова перестороги апостола Павла актуальні по сьогоднішній день. Різні фальшиві течії, згубні науки, неморальні звичаї кружляють у світі. Ми не є захоронені від них! Як часто можна почути, навіть серед християн, виправдання: «усі так роблять», коли йдеться про неморальні дії, або «то не є здійсниме», коли мова про вимоги Євангелія, або «моє тіло є моїм», коли нехтують гріхами проти шостої заповіді, або «ми живемо у модерному світі, не в середньовіччі», коли не приймають основних людських норм, які існували споконвіку.

Нам потрібно інструментів для боротьби проти всякої неправди. А ними є молитва (особиста, літургійна, прийняття Святих Таїнств), молитовне читання Божого слова і шукання правди, не популярних чи вигідних ідей. Павло додає: «Чувайте!».

Будьмо апостолами XXI століття

Цього тижня наша Церква обходить Декаду місійности, в якій усвідомлюємо свою місію як свідків Христового воскресіння і працівників у Христовій ниві для поширення доброї новини про царство Боже, яке здійснюється в Ісусі Христі. Будьмо апостолами ХХІ сторічччя. Будуймо своє життя на фундаменті Божої правди. Ділімось своєю вірою і будьмо готовими «дати відповідь кожному, хто у [нас] вимагає справоздання про нашу надію» (1 Пт 3,15).

† Гліб Лончина,
апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира