Владика Аркадій Трохановський
Єпарх Ольштинсько-Ґданський, Голова Патріаршої комісії у справах родини і мирян
Народився | 6 січня 1973 року у м. Шпротава (Любуське воєводство, Польща). |
Священничі свячення | 29 липня 2000 року з рук преосвященного єпископа Володимира Ющака, єпарха Вроцлавсько-Ґданського. |
Єпископська хіротонія | 23 січня 2021 року у катедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці в м. Ольштині (Польща). |
Інтронізація | 23 січня 2021 року у катедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці в м. Ольштині (Польща). |
Дитинство та освіта
Майбутній єпископ Аркадій Трохановський народився в сім’ї лемківських переселенців під час акції «Вісла» 6 січня 1973 році у м. Шпротава (Любуське воєводство), у сім’ї Яна та Ольги. Ось як про свою родину розповідає сам архиєрей: «Мої батьки — виселенці депортаційної акції „Вісла“ 1947 року з Західної Лемківщини. Моя мама Ольга народилася у 1942 році в лемківському селі Вавжка, а мій батько народився 1942 року в лемківському селі Брунари Нижні. Помер у 2009 році. Похований у Шпротаві (Західна Польща). Маю на рік молодшого брата Григорія. У нього — дружина Катерина і дві доньки: Тамара та Наталія. У мене також є молодша на вісім років сестра Юстина. Має чоловіка Адама та дочку Олю».
Підрісши, юний Аркадій відвідував початкову та середню школу в рідному місті Шпротаві. Саме у цей час відбулося зародження його покликання до священства. «Моїм першим вчителем віри була бл. п. монахиня сестра Ольга Гайдукевич, ЧСВВ, дочка о. Володимира Гайдукевича. Також навчав мене катехизи о. Юліян Гойняк. Навчання відбувалося в катехитичному залі при костелі, де ми відправляли наші Літургії в Шпротаві. Це був час, коли ми не мали ще свого храму в Шпротаві. Сестра-монахиня приїжджала до своєї мами, дружини о. Володимира, і навчала нас катехизи. Цю працю продовжував о. Юліян Гойняк з Зеленої Гори», — розповідає єпископ сьогодні.
Закінчивши середню школу, Аркадій Трохановський вступив до Митрополичої семінарії в Любліні і пройшов там священничу формацію. Закінчив філософію та теологію в Люблінському католицькому університеті в 1998 році. Відтак здобув ступінь магістра теології. «Навчання у семінарії — це був дуже цікавий час. Я люблю вчитися, тобто з великою увагою приймав усі предмети, але особливо моральне богослов`я, а також патрологію — науку Отців Церкви. Дуже добрим досвідом були лекції зі східного канонічного права з проф. Лєшком Адамовичем. Мене завжди захоплювало поглиблення східного богослов`я. Магістерську роботу писав я про святих Кирила та Методія, про важливість їхньої місії для слов`ян. Я продовжував студії у Вроцлаві на Папському богословському факультеті, але тут потрібно було набагато більше вчитися самостійно. Я тоді це поєднував з душпастирською працею. Тут я зрозумів, що треба бути спеціалістом із східного богослов`я», — зазначив владика Аркадій, пригадуючи етап семінарійної формації.
Опісля, був висвячений на диякона в Шпротаві 19 серпня 1998 року тогочасним архиєпископом і митрополитом Перемисько-Варшавським владикою Іваном Мартиняком. Відразу розпочав дияконське служіння у 1998–1999 роках у греко-католицькій парафії в м. Легниці. Також у період з 1998 по 2002 рік він продовжив вищі студії на Папському теологічному факультеті у Вроцлаві. На той час, він також був стипендіатом Катехитично-філологічного інституту в м. Гамінг (Австрія). Про цей інститут єпископ відкликається із особливим теплом: «В Австрії я навчався в Катехитично-Мовному Інституті. Цей Інститут був заснований з думкою про студентів із Східної Європи. Тут вчили Катехизму Католицької Церкви англійською мовою. Це було і друге завдання Інституту: навчити студентів англійської мови. Інститут працює при американському Університеті Стюбенвіль, штат Огайо. В Австрії вони мають єпропейське відділення. Американські студенти протягом першого семестру мають нагоду відвідати Європу та вивчають тут філософію і богослов`я. Для мене був це великий досвід спілкування зі студентами із США та Східної Єпропи. У нас була нагода подорожувати Австрією, також відбули ми прощу до Риму. Я дуже задоволений тим, що мав таку нагоду і вчився в Австрії. У 2019 році я мав нагоду побувати в м. Ґамінгу на Катехитичній Конференції».
Священниче служіння
Диякон Аркадій Трохановський був висвячений на священника єпархом Вроцлавсько-Ґданським владикою Володимиром Ющаком, ЧСВВ, 29 липня 2000 року у м. Вроцлаві. Того ж року він став вікарієм у парафіях Вроцлава, Шроди Шленської, Олави, Олесниці, Єленії Гури та Валбжиха. Опісля, на Преображення Господнє 19 серпня 2001 року отець Аркадій отримав призначення на служіння парохом у парафіях міст Валчі та Щецинеку. В останній парафії служив до 31 липня 2016 року.
У 2002 році здобув ступінь ліцензіату із богослов’я. У 2002–2004 роках він був докторантом Папського богословського факультету у м. Вроцлаві. У 2012 році захистив докторську ступінь з екуменізму в Познанському університеті імені Адама Міцкевича на основі докторської дисертації під назвою «Відновлення єдності Київської митрополії зі Святим Престолом у вченні Івана Павла ІІ».
З 2006 року отець Аркадій Трохановський був членом пресвітерської ради Вроцлавсько-Ґданської єпархії, а з 1 січня 2010 року — протопресвітером (деканом) Кошалінським. До проголошення номінації на єпископа він також був директором Департаменту у справах дітей та молоді Вроцлавсько-Ґданської єпархії, з 2003 року — був капеланом спортсменів, а також редактором журналу «Благовіст» — щомісячного журналу Української Греко-Католицької Церкви в Польщі. Під час служіння в Щецинеку отець Аркадій разом із парафіянами побудували церкву, яку освятили у 2015 році, після чого йому було надано можливість носити хрест з прикрасами. Отець Аркадій Трохановський знає українську, англійську та німецьку мови.
Єпископська діяльність
25 листопада 2020 року Святіший Отець Папа Франциск оголосив про створення на території Польщі нової Ольштинсько-Ґданської єпархії та проголосив отця Аркадія Трохановського першим правлячим архиєреєм. Це був доволі зворушливий момент для майбутнього владики, як він сам свідчить: «Вістку про це, що мене обрано першим правлячим архиєреєм Ольштинсько-Ґданської Єпархії передав мені по телефону Апостольський Нунцій у Польщі. Для мене це було великим розгубленням. Я цього не сподівався». Відтак приготування до хіротонії зійшлося у часі із карантинними обмеженнями у зв’язку із поширенням пандемії Covid-19. «До хіротонії та інтронізації підходив я з почуттям великої відповідальності. Це нова єпархія, а я як перший правлячий єпископ. Розумів я, що доручено мені велике завдання. Це був також дуже складний час пандемії. Чимало вірян не змогло взяти участі у цьому великому святі. Всі раділи, а одночасно були обмежені. Сьогодні відчуваю велику відповідальність, тому що сподівання дуже великі. Нова єпархія дає великий шанс об`єднати українців, виселених акцією „Вісла“ в 1947 році на північні землі і реально здинамізувати душпастирство», — мовив владика Аркадій.
22 січня 2021 року в польському місті Ольштині відбувся Чин архиєрейського найменування нового єпископа УГКЦ Аркадія Трохановського. Чин найменування в катедральному соборі новоутвореної Ольштинсько-Ґданської єпархії звершив Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, спільно з владикою Євгеном Поповичем, архиєпископом і митрополитом Перемишльсько-Варшавським, та владикою Григорієм Комаром, єпископом-помічником Самбірсько-Дрогобицької єпархії.
Відтак 23 січня 2021 року Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав в Ольштинському катедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці в Польщі провів хіротонію першого правлячого єпископа Аркадія Трохановського новоствореної Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ. Головним святителем був Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, співсвятителями — владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський, і владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Цього ж дня, після завершення Божественної Літургії відбувся Чин введення нового правлячого архиєрея на престіл Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.
«Так, воістину „аксіос-достойний“ є ви, дорогий владико Аркадію, перший єпископе цієї єпархіальної родини, якого нам щойно об’явив Господь як завідателя архиєрейської благодаті! Сьогодні ви отримали особливий дар Святого Духа — дар повноти Христового священства, дар перейняти спадкоємство святих апостолів і завдання навчати слова Божественного Євангелія, освячувати силою і благодаттю Святого Духа повірений вам Божий народ Таїнствами Христової Церкви, керувати Божим народом і розрізняти Божі дари, які він отримав для свого збудування. Це не люди, а Господь вас покликав, помазав і сьогодні проголосив, що ви „аксіос-достойний“ для цього служіння», — мовив під час привітання владики Аркадія Трохановського з нагоди єпископської хіротонії Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
Єпископським гаслом преосвященний владика Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Ґданський, обрав слова «У спільноті з Богом». Ось як він пояснює свій вибір: «Мій єпископський клич — це: „У спільноті з Богом“. Для мене це парафраза слів: „Де двоє, або троє в моє ім`я, там я посеред вас“ (Мт. 18, 20). Сьогодні кожна спільнота потребує Бога. Тільки у спільноті з Богом ми можемо почуватися найкраще. Живого Бога потребує подружжя, родина, парафія, єпархія, Церква».
Члени Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, які зібралися у Марійському духовному центрі «Зарваниця» упродовж 2–12 липня 2024 року, обрали владику Аркадія головою новоствореної Патріаршої комісії у справах родини і мирян. Декрет іменування, затверджений Отцем і Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом, був опублікований 24 липня 2024 року. До цього комісії у справах родини і мирян було надано загальноцерковний статус.
Контактна інформація
Адреса: ul. Lubelska, 12, 10–405 Olsztyn, POLAND
Телефон: +48 (89) 539-60-48
Ел. пошта: [email protected]