Владика Андрій Рабій відслужив першу Літургію після коронавірусної хвороби: його досвід пандемії

29 травня 2021

У неділю, 16 травня, після трьохтижневого госпіталізації владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ, відслужив свою першу Літургію у храмі Святого Архистратига Михаїла. Ця можливість молитись знову разом зворушила як вірних, так і єпископа. У своїй проповіді владика ділився досвідом того, що пережив і що переосмислив за час хвороби.

«Я переніс цю хворобу у доволі важкій формі. Сьогодні я би нікому не бажав такого чи переходити через такий досвід, адже це надзвичайно виснажує усе тіло. Це справді дуже жахливо. І навіть тепер, як Ви можете бачити, я сиджу із кисневою трубкою у носі, тому що зараз я не можу без кисню: у мене відразу падає рівень кисню в тілі, розпочинають сильно пекти легені, сильно битися серце. Наслідки від цієї хвороби є доволі серйозними. Тому моїм великим проханням і звертанням до усіх буде наступне: не зважаючи на усі ті полегшення, які розпочинають уводити у різних країнах, — зокрема в Україні чи Сполучених Штатах, а чи деінде, — все одно потрібно продовжувати бути обережними, шанувати себе. Це є найпростіша і найважливіша річ, яку ми можемо зробити для себе», — розпочав ділення своїм досвідом хвороби преосвященний владика Андрій Рабій.

Відтак єпископ поділився своїми думками щодо уроків цієї хвороби для нього та для інших. «Коли я перебував у лікарні, а особливо у другій частині свого побуту там, я теж багато чого зрозумів, багато чого мені прояснилося певним чином. Насамперед ми доволі сильно дбаємо про своє здоров’я, але цього недостатньо, адже ми не дбаємо про нього настільки, як би насправді могли б. І тут знову ж таки йдеться про доволі прості речі: чи то миття рук, а чи носіння маски, а чи дотримання дистанції. Про це варто подбати», — підкреслив архиєрей.

Не оминув своєю увагою владика Андрій і допомогу та піклування медичного персоналу і рідних. «Друга річ, яка мене дійсно зачепила і торкнула, є те, наскільки медсестри чи наші рідні ходять біля нас, коли ми є хворими. Наприклад у лікарні доволі часто робиться наголос на дотриманні і виконанні усіх процедур, — вимірювання тиску, подача інсуліну чи ще щось, — але наскільки багато відіграє те, як це робиться. Адже можна допомагати людині постійно в один спосіб, але дуже значить і сильно торкає серця те, як люди це роблять, з якою турботою чи переживанням. І воно допомагає! Воно допомагає процесу зцілення. Я скажу зі свого досвіду: коли мені йшло багато крові через ніс і ця кров залишалася біля носа, що призводило до утруднення дихання, сестра прийшла (належала до одного із католицьких чинів) і сказала: „Зачекай, я зараз прийду“. Відтак вона прийшла, помила мене, змінила мені трубки у носі, які вже були забиті сухою кров’ю. Вона зробила такі маленькі речі, але наскільки ж мені стало легше. Я відчув себе набагато здоровішим у той час. Це також надзвичайно допомагає», — мовив єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії.

Опісля, із нотками гумору владика згадав про один кумедний випадок, який з ним стався у лікарні: «А третя річ, яка радше є дещо кумедною, полягає у тому, що в лікарні дають певний пластмасовий апарат, у який потрібно дути і він відтак замірює силу подиху. Ця сестра постійно питала мене: „Чи ти робиш це?“ А я відповідав, що так, я сильно дую. Тоді вона мені відповідає: „Але то не треба дути на силу; це навпаки потрібно дивитися на другу шкалу — наскільки ти можеш не просто дунути, але й тримати свій подих, адже саме від цього залежить об’єм легенів. Чим довше ти можеш тримати подих, тим сильніше це допомагає твоїм легеням розширюватися. Тоді відходить загроза запалення легенів знову. Пам’ятай, що то працює, як Святий Дух: Святий Дух завжди працює тихенько. Головне, щоб ти мав повні легені“. Коли ти маєш повні легені, так як і Святий Дух у Церкві, тоді дійсно все живе. Не тоді, коли з’являються поодиночні сильні видихи, але коли все працює гармонійно ти дійсно будеш здоровим».

«Це також час, коли я багато чого зрозумів сам: чи це щодо вірусу, чи щодо того, наскільки воно є шкідливим, які серйозні можуть бути наслідки для легенів чи нирок. Ми не можемо недооцінювати шкоди людському тілу від цього вірусу. Тому ми повинні і надалі бути напоготові. Якщо ви відчуваєте навіть один із симптомів, дуже прошу вас не відкладати консультації. Підіть до свого лікаря, зробіть тест на Covid, адже це найкращий спосіб дізнатися швидше. Чим швидше ви його діагностуєте, тим легшим буде лікування. Тоді також будете мати менше тих ефектів, і тому скоріше зможете повернутися до нормального життя», — порадив на завершення преосвященний владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ.

За матеріалами Філадельфійської архиєпархії УГКЦ