Владика Андрій Рабій: «Синодальність» означає «йти разом» і тому спонукає до спільної дії, спільного думання, спільного крокування

7 липня 2022

«Синод нашої Церкви — це є один із способів для усіх владик зібратися і обговорити ситуацію, яка є у Церкві, прийняти спільні рішення для її блага як в Україні, так і за її межами. Такі особисті зустрічі є не просто обов’язковими, але необхідними. Очевидно, що ми надзвичайно раді після дворічної перерви зібратися разом». Владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ, ділиться своїми думками та очікування стосовно цьогорічного Синоду Єпископів УГКЦ, що відбувається у Перемишлі (Польща).

Насамперед владика Андрій Рабій відзначає, що сама тема цьогорічного Синоду була прийнята ще задовго. Цікаво є те, за його словами, що ця тема «Синодальність і соборність: досвід УГКЦ» стала надзвичайно актуальною сьогодні.

«Саме слово „синодальність“ означає „йти разом“ і тому спонукає до спільної дії, спільного думання, спільного крокування. Сьогодні ми перебуваємо у таких обставинах, що саме цього найбільше потребуємо. Ми усі, — незалежно від того, чи перебуваємо в Україні, а чи поза її межами, — переживаємо ці жахливі моменти в історії України у час війни, воно заторкує кожного із нас. Когось безпосередньо і дуже прямо, а когось — через обставини чи знайомих людей. Тому нам важливо знайти відповідь на питання: як ми як Церква повинні думати і дбати про наших вірних у цих ситуаціях?» — мовить єпископ.

Водночас промовець підкреслює, що багато моментів спільної дії та спільного перебування вже відбуваються. «Із першого дня війни і дотепер наші вірні об’єднуються у наших парафіях, особливо я це бачу за кордоном. Вони намагаються допомагати у будь-який можливий спосіб — чи то збором речей чи коштів, а чи пересилкою медичних препаратів чи обладнання і т. д. Це дійсно єднає людей горизонтально, і так само єднає людей вертикально. Усі ці збірки чи протести на підтримку України відбуваються за посередництвом священників чи єпископів. Ця криза у момент війни стала дуже великим поштовхом для об’єднання і закликом до спільної дії».

Другим поняттям головної теми Синоду Єпископів УГКЦ 2022 року є «соборність»: «Коли ж ми говоримо про „соборність“, то тут більше йдеться про єдність, одність. І хоч Церква є різною, адже знаходиться на різних континентах, але ця різноманітність жодним чином не впливає на одність. Навпаки, вона розширяє багатство та бачення нашої Церкви. Адже відмінності — це не є щось, що нас розділяє, а навпаки вони демонструють багатство нашої Церкви. Точками дотику і єдності є наша спільна віра, наша спільна духовна спадщина і наше життя у Церкві, з Церквою в Ісусі Христі».

Говорячи про власні очікування від Синоду, владика Андрій Рабій зазначає, що вони є паралельними до теми цьогорічного Синоду — виробити спільне бачення, спільний план ширшої та кращої єдності. «Це пошук більшої кількості точок дотику, щоби побачити ті місця, де ми ще можемо підійти ближче один до одного, об’єднатися і через цю єдність допомогти одні одним», — каже єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ.

«Хоч наша Церква є у різних країнах на різних континентах, вона має щось особливе, чим може поділитися. І саме цей обмін дарами, їхнє прийняття допомагає. Ми це безпосередньо можемо побачити і зробити. Прикладом цього є ситуація у Канаді і поступове її здійснення у США щодо процесу прийняття біженців з України. Наші парафії та єпархії є залученими до цього. Церква стає посередником у цьому процесі. Тому нам цікаво, як ми у діаспорі можемо допомогти, якими є реальні потреби, адже ми не можемо знати усього. А через такі зустрічі владик ми сподіваємося усе краще вивчити і пізнати», — мовив на завершення владика Андрій Рабій.

Пригадаємо, що упродовж 6–15 липня у Перемишлі (Польща) відбувається Синод Єпископів УГКЦ. Його головною темою є «Синодальність і соборність: досвід УГКЦ».