Владика Андрій Хім’як: «Ювілейний рік — це час визволення, відновлення та відпочинку»
29 грудня 2024 року на заклик Святішого Отця Папи Франциска, звернений до вірних і духовенства Східних Католицьких Церков, приєднатися до духовного пережиття Ювілейного 2025 року, Українська Греко-Католицька Церква відкриттям Святих дверей у відпустових храмах офіційно його розпочала.
У храмі Покрови Пресвятої Богородиці у м. Вінниця, який проголошений один із трьох відпустових храмів Київської архиєпархії УГКЦ, Чин відкриття Святих дверей з нагоди Ювілейного 2025 року здійснив владика Андрій Хім’як, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ. «Сьогодні цей початок Ювілейного року є особливим днем. Насамперед днем Божої ласки і милосердя. Сама традиція ювілеїв простягається ще зі Старого Завіту, де Господь настановляв, щоби сім разів по сім років люди працювали, а 50 рік був ювілейним. Це був рік відпочинку поля і людей. І коли люди журилися тим, що вони їстимуть упродовж цілого року відпочинку, Господь їм казав, що перед ювілейним роком дасть такий урожай, що матимуть на три наступні роки — на рік збору урожаю, на ювілейний рік і на наступний після нього. Тож коли народ довіряв Богові, то отримував усе необхідне», — зазначив архиєрей.
Відповідаючи на запитання про те, чим є ювілей у Церкві, єпископ мовив: «Що особливого ми матимемо у цьому році? Це — момент пережиття особливих Божих ласк. Першою характеристикою цього є те, що це рік визволення. Очевидно, що нам на думку насамперед приходить визволення від ворогів, на яке ми так очікуємо, визволення від російської агресії та настання справедливого миру. Коли ми молитимемося, проситимемо у Бога про це і робитимемо усе залежне від нас чи то на фронті, а чи у тилу, то ми цей мир із Божим благословенням досягнемо. Але першою характеристикою ювілейного року є визволення від духовного ворога — диявола. Тож йдеться про звільнення від гріхів. Нам потрібно у цьому році бажати бути вільними від гріха, щоби наші серця і душі були чистими. Ми повинні бути вільними від диявола, щоби він не керував нами та не підсилав спокуси, які ми легко приймаємо, впадаючи у наступний гріх».
Другим моментом і важливою характеристикою ювілейного року, за словами владики Андрія Хім’яка, є відновлення. «Коли ми говоримо про відновлення, то йдеться не лише про нас самих, про наше покращення чи омолодження. Йдеться про відновлення наших стосунків з Богом і людиною. У Ювілейному році ми, які є посвареними з Богом через гріх, покликані з Ним примиритися. Ми, які є посвареними у наших сім’ях, не спілкуючись між собою, — батьки з дітьми, брати з сестрами, потребує того моменту примирення і близькості одні до одних. Тож нехай цей рік буде також роком плекання наших стосунків з Богом та ближніми. Адже це найдорожче, що ми можемо мати на землі. Коли ми втрачаємо зв’язок з Богом та ближніми, ми залишаємося самотніми. А коли стаємо самотніми, відчуваємо власну непотрібність, втрачаючи поступово сенс свого життя. Натомість відновлені стосунки з Богом дарують відчуття Його близькості, адже він сам запевняє: „Навіть коли тебе покинуть усі, я тебе не покину“. Робимо це відновлення стосунків у Таїнстві Покаяння, де сам Бог очищає нас і приводить до Себе», — пояснює єпископ-помічник Київської архиєпархії.
«І третьою характеристикою цього року є відпочинок. Напевно, багато відразу скаже, як це класно, адже можна нічого не робити і просто насолоджуватися життям. Але насправді йдеться про наш час, про той час, який ми маємо виділяти не тільки для себе, але й для наших рідних і близьких […]. Час відпочинку — це також час переосмислення нашого життя, розставлення правильних пріоритетів. Що для нас є справді важливим? Що ми маємо осягнути? Тож нехай цей рік стане також моментом віднайдення справжніх пріоритетів, зокрема тих, які варто здійснити у наступному році. І у цьому випадку варто керуватися християнською праведністю, яка каже: „Коли є Бог на першому місці, то усе інше є на своїх місцях“», — продовжив свою проповідь єпископ.
Як ствердив наприкінці свого слова владика Андрій, Ювілейний рік робить нас іншими. Якщо ми глибоко його переживаємо, то розпочинаємо довіряти. «Подібно як старозавітні люди увесь рік нічого не садили, довіряючи цілковито Богові, так і ми упродовж цього року укріплюємо свою довіру до Бога. Адже усвідомлюємо, що наші людські ресурси є обмеженими. Але коли ми довіряємо Богові — стаємо сильнішими. Бо Бог відповідає на нашу довіру, даючи нам ласки і щедроти, яких так потребуємо», — сказав він.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ