Владика Амвросій Сенишин

Архиєпископ і митрополит Філадельфійський

23 лютого 1903 року в м. Старому Самборі (Львівська область).

Священничі свячення

23 серпня 1931 року з рук єпископа Перемиського, Самбірського та Сяноцького Йосафата Коциловського.

22 жовтня 1942 року.

Помер

11 вересня 1976 року у м. Філадельфія (штат Пенсильванія, США).

Дитинство і родина

Майбутній владика Амвросій (хресне ім’я — Андрій) народився 23 лютого 1903 року в Старому Самборі в родині Тимотея і Марії з роду Петруська, працівників залізниці. Старий Самбір на той час знаходився в австрійській коронній землі Галичини, під владою Габсбургів, які, на їхню вічну честь, створили офіційні установи для навчання греко-католицьких семінаристів у Відні та Львові.

Освіта

Навчався юний Андрій у Львівській гімназії. 16 липня 1923 року за сприяння свого краянина о. Діонисія Головецького, ЧСВВ, вступив до Крехівського новіціату. 7 квітня 1925 року, на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, брат Андрій склав перші свої обіти у Василіянському Чині. Відтак розпочав своє навчання: у 1925–1928 роках вивчав гуманістику в Крехові й Лаврові, 1928–1930 роках — філософію у Добромилі, 1930–1932 роках — богослов’я у Кристинополі (Червонограді) та Варшаві (1932–1933). 8 серпня 1931 року склав вічні обіти у Чині святого Василія Великого як брат Амвросій.

Священниче служіння

Ієрейські свячення отримав 23 серпня 1931 року з рук єпископа Перемиського, Самбірського та Сяноцького Йосафата Коциловського.

З 1933 року ієромонах Амвросій Сенишин стає вікарієм новозаснованого монастиря в м. Чикаго (штат Іллінойс, США); з 1937 року — ігумен і парох церкви св. Миколая в Чикаго.

Під час Всесвітнього ярмарку в м. Чикаго 1933 року Стівен Шумейко, перший редактор «Українського тижневика», організував Українську молодіжну лігу Північної Америки (UYLNA). Вважаючи, що українська католицька молодь потребувала окремого об’єднання, отець Амвросій Сенишин того ж року організував Українську католицьку Лігу молоді (UCYL).

Будучи ігуменом в Чикаго, у 1941 році отець Амвросій організував у церкві св. Миколая Євхаристійний Конгрес Східних обрядів за участю українських греко-католицьких єпископів з Америки і Канади, на якому був присутній також апостольський делегат Амлето Джованні Чіконьяні з Вашингтону. У березні 1942 року Чин отців василіян взяв під контроль парафію святого Юрія в м. Нью-Йорку, а отець Амвросій Сенишин став її першим настоятелем.

6 липня (або 6 червня) 1942 року отець Амвросій Сенишин номінований єпископом-помічником митрополита Костянтина Богачевського в США з титулярним осідком Майна та місцем проживання у м. Стемфорді (штат Коннектикут, США) при колегії св. Василія Великого. Єпископська хіротонія, — перша єпископська хіротонія у візантійському обряді на американській землі, — ієромонаха Амвросія Сенишина відбулася 22 жовтня 1942 року. Головним святителем став владика Костянтин Богачевський, апостольський екзарх США, а співсвятителями — владика Василь Такач, титулярний єпископ Зели, та владика Василь Ладика, апостольський екзарх Канади.

20 липня 1956 року Апостольський Престіл проголошує владику Амвросія Сенишина апостольським екзархом Стемфордським, а вже 10 липня 1958 року — першим єпархом новоутвореної Стемфордської єпархії. 14 серпня 1961 року владика Амвросій Сенишин обраний і проголошений митрополитом Української Греко-Католицької Церкви у США і архиєпископ Філадельфійської архиєпархії.

З 1942 року як єпископ розвинув широку діяльність в єпархіальному шкільному осередку в Стемфорді. У 1946 році владика Амвросій очолював Український Католицький Допомоговий Комітет при Американській Єпископській Службі для допомоги повоєнним біженцям в Європі та еміграції до США (бл. 42 000 українців).

Редактор місячника «Ковчег» (1946–1956), організатор єпархіальних конгресів, меценат українського церковного мистецтва і музики. Учасник ІІ Ватиканського Собору й член соборової комісії Східних Церков (1962–1965). Його віковічним пам’ятником на американському континенті є величава митрополича катедра Непорочного Зачаття в м. Філадельфії (штат Пенсильванія, США), яку він спорудив і в якій був похований.

Помер архиєпископ і митрополит Філадельфійський владика Амвросій Сенишин 11 вересня 1976 року від лейкемії у м. Філадельфія. Як вже зазначалося, похований у крипті катедрального храму Непорочного Зачаття Філадельфійської архиєпархії УГКЦ.

Митрополит Амвросій Сенишин мав багато досягнень, включаючи добудову нового собору у Філадельфії, будівництво 25 нових церков у своїй архиєпархії та дозвіл на використання григоріанського календаря.