«Відновлення України прийде через відновлення серця», — владика Богдан Дзюрах під час прощі в Альтеттінгу

26 вересня 2023

23 вересня 2023 року українці, які проживають у Німеччині, звершили паломництво до Марійського відпустового центру в Альтеттінгу. Проща щорічно організовується Апостольським екзархатом для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії.

На початку своєї проповіді владика Богдан Дзюрах відзначив, що у цей день «стоїмо перед обличчям Божим у молитві і благанні і стоїмо перед цілим світом, промовляючи словами нашого Предстоятеля Патріарха Святослава: „Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!“ Перед обличчям безбожного і нелюдяного агресора, який бажає позбавити нас життя, історії, майбутнього, ми заявляємо сьогодні перед лицем Господнім: „Боже, твій народ живий, нас спаси, благослови“». Адже, за його словами, тільки у Бозі джерело нашої сили, нашого життя і надії, як повідомляє пресслужба Апостольського екзархату у Німеччині та Скандинавії.

«Ми сьогодні приносимо сюди біль, сльози і страждання нашого народу, тих людей, які живуть у страсі, непевності, тривозі, тих, які у цій хвилині ховаються від ракетних бомбардувань та обстрілів, тих, які знаходяться на тимчасово окупованих теренах, тисячі наших співгромадян, які перебувають у полоні. Ми молимося особливо за наших захисників, воїнів, капеланів, медиків, волонтерів, які ціною власного життя тримають над Україною небо, оберігають нашу землю від загарбника, крок за кроком звільняючи її від тих, які принесли в Україну смерть, руїну, сльози і страждання. Ми віримо, що Господь вислуховує наші молитви і перебуває з нами у цьому паломництві до повної свободи. Саме Він зцілить наші рани, Він прийме кожну сльозу, яку пролила українська дитина чи українська мати, Він прийме кожну краплину крові, яку пролила наша українська земля за свою свободу, за свою гідність. І з’єднаючи сльози і кров нашого народу зі своїми слізьми і кров’ю, які він пролив на Голгофі, Господь перемінить наше страждання у джерело нової благодаті, у воскресіння», — промовив проповідник.

Відтак архиєрей сказав, що паломники моляться за усіх загиблих та невинно вбитих жертв цієї війни, а особливо за військовослужбовця Тараса, що віддав своє життя у цей день, а його рідні перебувають у цьому паломництві. «Висловлюємо Вам, дорогі, наші глибокі співчуття і єднаємося із Вами у молитві за воїна Тараса, але також і за десятки воїнів та цивільних осіб, які сьогодні відійшли до вічності через напади агресора», — мовив він.

«Ми сьогодні просимо у Господа витривалості у вірі, відновлення нашої надії і хочемо вчитися любові, щоб ми нею горіли так, як горять нею наші захисники на фронті, наші волонтери, наші медики, всі, хто захищає Україну. Вони є мучениками наших днів», — продовжив свою проповідь до українських паломників владика Богдан Дзюрах.

Після цього єпископ застановився над притчею про десятьох дів, яка читалася під час Божественної Літургії. «У чому полягала мудрість перших п’яти дів? Вони збагнули, що не вистачить мати світильник, але треба також мати олію, щоби цей світильник міг горіти, міг давати світло і тепло. Якщо світильник не горить, то він залишається мертвою декорацією, мертвим предметом. Не має жодної користі від світильника, який не має у собі олії. Чим є та олія, якою має відзначатися наше життя? Отці Церкви однозначно і одноголосно говорили, що тією олією є наша жива віра. Віра, яка витривала до кінця. Багато є охрещених, багато є тих, що у дитинстві ходили до церкви, молився, мав віру, але відтак ця віра із його світильника десь пропала, олія закінчилася, а він чи вона не старалися, щоб його наповнити знову і знову. Бо віра є Божим даром, але він може згасати, вичерпатися, закінчитися, якщо ми не будемо її постійно відновляти, поповнювати через молитву, читання Божого Слова, а відтак відновлювати нашу віру ділами милосердної любові. Бо це також життєдайна олія, якою ми світимо перед усім світом і виявляємо живу віру у наших серцях», — пояснив Апостольський екзарх у Німеччині та Скандинавії.

По завершенні Літургії відбувся процесійний хід до каплиці Благодаті, де паломники молилися Молебень до Пресвятої Богородиці, а відтак кожен міг особисто помолитися біля чудотворної фігури «Чорної Мадонни».

Довідка

Девіз міста Альтеттінг сьогодні звучить так: «Altötting. Herz Bayerns — Shrine of Europa», що в перекладі означає «Альтеттінг. Серце Баварії — святе місце Європи». Причина цього — у місцевій каплиці Милосердя (Gnadenkapelle Altötting), де зберігається святиня католицького світу, дерев’яна статуя Чорної Мадонни.

З моменту своєї побудови каплиця Милосердя користувалася постійною увагою правителів Баварії. Серця практично всіх королів Баварії — від раннього Середньовіччя до кінця XIX століття — поховані у цій капелі. Мабуть, ще й тому Альтеттінг називають серцем Баварії.

Згідно із переказами, у 1489 році статуя цієї Мадонни, вирізана з липи, повернула до життя хлопчика, який потонув у річці. З того часу, як сталося це диво, щороку сотні тисяч католиків вирушають до неї, щоб схилити коліна та помолитися. Паломництво до Чорної Мадонни здійснювали і Римські архиєреї. Зокрема, 1980 року Альтеттінг відвідував святий папа Іван Павло II. А за тридцять років тут побував і папа Бенедикт XVI — уродженець цих місць.