Відбувся четвертий етап синодальної діяльності 2021 року
Упродовж 30 серпня-2 вересня 2021 року відбувся четвертий етап синодальної діяльності 2021 року — другий цикл регіональних зустрічей із єпископами із Північної Америки (30 серпня), із Південної Америки та Австралії (31 серпня), із Західної та Центральної Європи (1 вересня) та з України (2 вересня).
Цього разу члени Синоду Єпископів УГКЦ дискутували щодо канонічних та літургійних питань, а також обговорили документи щодо формації кандидатів до священства та священників. Окремими пунктами стали обговорення оновленої Екуменічної концепції УГКЦ та подальше витворення душпастирської стратегії усієї Церкви до 2030 року.
У першій частині обговорень стосовно канонічних питань архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський та Голова Канонічного відділу УГКЦ владика Євген Попович прозвітував про процес написання Кодексу канонів УГКЦ. Загалом Робоча група складається із 16 осіб: 2 єпископів, 12 священників та 2 мирян. Цього разу йшлося про такі розділи: про монашество, судочинство, церковні блага та ієрархічну структуру УГКЦ. Владика Теодор Мартинюк, один із членів Робочої групи, так окреслив поточну діяльність: «Значний акцент ставиться на джерела. Адже хочеться, щоби голос наших попередників був почутий і дійшов до сьогодні. Ми намагалися також шукати джерела наших Чинів і Згромаджень з кінця XIX — початку XX ст., щоби їхнє надбання стало багатством для всіх. Методологія нашого підходу полягала у наступному: яким чином ми можемо відповісти на сучасні потреби і виклики, запити та труднощі наших Чинів і Згромаджень, за допомогою тих джерел, які не втрачають своєї актуальності, пристосувавши їх та враховуючи новий контекст та обставини. Це наше застосування принципу ad fontes, запропонованого ІІ Ватиканським собором». Очевидно, що деякі новітні виклики, за словами владики Теодора, потребували витворення нових канонів, яких не існувало дотепер.
Відтак владика Богдан Данило, Голова Патріаршої комісії у справах духовенства представив владикам документи, розроблені очолюваною ним комісією, щодо напрямних підготовки кандидатів до священства.
Далі взяв слово о. Ігор Шабан, Голова Комісії УГКЦ для сприяння єдності між християнами, запрезентувавши оновлене Екуменічну концепцію УГКЦ. За словами Блаженнішого Святослава, попередня версія Екуменічної концепції потребувала оновлення із двох основних причин: перш за все, вона була проголошена Декретом лише на п’ять років, який закінчився, а також змінилася еклезіальна ситуація в Україні. Отець д-р Ігор Шабан натомість зазначив, що «відправною точкою екуменічної діяльності є напрацювання Католицької Церкви у діалозі із Православною Церквою та їхня аплікація у наших реаліях». «Ми намагаємося шукати єдності та шляхів її досягнення, які у майбутньому, — ми віримо, — дадуть свої плоди», — наголосив доповідач.
У другій частині засідання щодо літургійних питань доповідач — владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира та Голова Патріаршої літургійної комісії, представив звіт про здійснення осучасненого перекладу на українську мову Божественної Літургії святого Йоана Златоустого. «Наша служба повинна бути розумною. Літургія має дві функції: катехитична та містагогійна. Перша — потребує зрозумілості, а друга — збереження краси», — зазначив владика Гліб у своїй доповіді.
Також синодальні отці обговорили основні точки та акценти душпастирської стратегії Української Греко-Католицької Церкви до 2030 року, взявши до уваги напрямні, затверджені на Першій сесії Синоду Єпископів УГКЦ.
Нагадаємо, що Синод Єпископів 2021 року відбувається у форматі-онлайн зустрічей. Перша така зустріч, на якій були присутні усі члени Синоду, відбулася 30 березня цього року. Відтак були скликані перші регіональні зустрічі упродовж 11-13 та 26 травня. Друга спільна сесія мала місце 30 червня. І тепер відбувся четвертий етап синодального діяння — другий цикл регіональних зустрічей.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ