Відбулася зустріч канцлера Уряду Литовської Республіки з настоятелем монастиря і храму Пресвятої Трійці УГКЦ у Вільнюсі

21 березня 2019

У середу, 20 березня 2019 року, відбулася робоча зустріч канцлера Уряду Литовської Республіки п. Альгірдаса Стончятіса з настоятелем монастиря та храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі о. Вінкентієм Пелихом, ЧСВВ.

Зустріч із канцлером Уряду Литовської Республіки п. Альгірдасом Стончятісом

Зустріч проходила в приміщенні канцелярії Уряду Литовської Республіки. У зустрічі також взяли участь перший заступник канцлера Уряду ЛР, віце-канцлер Девід Матуліоніс та радник канцлера ЛР з питань державного управління та соціальної політики п. Діана Варнайте.

Сторони обговорили важливість діалогу між державою та церковними інституціями та роль Церкви в житті громадян.

Говорячи про храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі, о. Вінкентій наголосив на важливості цієї церкви в історичному контексті, зокрема звернув увагу на те, що її збудував князь Костянтин Острозький як вдячність Богові за перемогу над московським військом, що має сьогодні особливе значення як для Литви, так і для України, що становить теж невід’ємну частину історії та литовської тотожності.

Особливу увагу сторони звернули увагу на постать великого святого для українського та литовського народів, святого Йосафата Кунцевича, мощі якого перебувають у соборі Святого Петра у Римі. У 2023 році виповниться 400-ліття мученицької смерті св. Йосафата. З огляду на важливість події, сторони обговорили можливість відзначення ювілею на державному рівні.

Серед обговорюваних питань були питання виховання та освіти дітей українських емігрантів, створення української школи чи хоча б окремих українських класів у литовських школах і програми розвитку освіти зі збереженням української національної та духовної культури.

Відтак обговорили напрямки розвитку давньої василіанської обителі та храму Пресвятої Трійці як важливого душпастирського та паломницького центру УГКЦ, стратегію тематичного релігійного туризму і підтримки державою відновлення та продовження реставраційних робіт храму, як об’єкта культурної спадщини Литви.

На завершення зустрічі о. Вінкентій Пелих подякував за можливість зустрітися і подарував канцлеру монографію «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі».

Зустріч у Посольстві України в Литовській Республіці

Окрім того, варто зазначити, що 15 березня 2019 року в Посольстві України у Литовській Республіці відбулася конструктивна зустріч Посла України в Литовській Республіці Володимира Яценківського з литовськими архітекторами-реставраторами Державного підприємства при Департаменті культурної спадщини Міністерства культури Литви Іреною Станюнєнє, Аудронє Шолєнє, Еляною Казлаускайтє, авторами та кураторами проекту відновлення Української греко-католицької церкви Пресвятої Трійці м. Вільнюса. У зустрічі також взяли участь радник канцелярії Уряду ЛР Діана Варнайтє та настоятель церкви Пресвятої Трійці УГКЦ у Вільнюсі о. Вінкентій Пелих, ЧСВВ.

Сторони обмінялися думками щодо проведення реставраційних робіт всередині храму, висловили своє бачення щодо відновлення настінних зображень різних історичних періодів.

Наприкінці зустрічі Посол України Володимир Яценківський вручив настоятелю монастиря та храму о. Вінкентію Пелиху, ЧСВВ, факсимільну копію Острозької Біблії 1581 року, передану в дар Церкві Пресвятої Трійці Генеральним прокурором України Юрієм Луценком, який, у рамках свого перебування у м. Вільнюсі 15–16 січня 2019 року з метою участі в урочистих заходах з нагоди 100-річчя утворення прокуратури Литовської Республіки, відвідав церкву.

Пригадуємо, що церква Пресвятої Трійці у Вільнюсі була заснована Великим литовським гетьманом Костянтином Острозьким на честь перемоги над московським військом у 1514 році під м. Оршею.

За матеріалами Василіянського монастиря святого Йосафата у Вільнюсі