Від узбережжя до узбережжя єпископи США приєднуються до посвячення Росії та України
Проповідуючи під час проповіді на месі у Філадельфії в п’ятницю, 25 березня 2022 року, голос лідера Української Греко-Католицької Церкви в США здригнувся від розчулення.
«Україна об’єднала світ», — відзначив архиєпископ Борис Ґудзяк. «Ніколи в історії людства люди доброї волі в усьому світі не були настільки згуртованими», — стверджує очільник Української католицької архиєпархії Філадельфії. Про це розповідають репортери «Catholic News Agency» Джона МакЮін та Джо Букурас.
«Слабкість нашої людської природи явно перед нашими очима, але все ж таки є багато благодатей, які Бог подає», — сказав він, проповідуючи, що навіть перед обличчям зла він бачить, як Божа благодать діє, коли весь світ збирається разом у молитві за Україну.
Меса у Філадельфії була однією з десятків, які відбулися того дня по всіх Сполучених Штатах. Єпископи відповіли на заклик Папи разом помолитися молитву посвячення.
Сполучені Штати Америки у молитві за Україну
Від краю Флориди до південної Каліфорнії, від Сіетла до півострова Мічиган, кожна єпархія США в тій чи іншій формі взяла участь. Єпископ Фербенкса молився про посвяту на березі Берингового моря, обличчям до Росії, їхнього сусіда всього за кілька сотень миль на захід.
Багато єпископів поділилися фотографіями переповнених церков.
- Владика Аміго де Фродо, єпископ Браунсвілля, долина Ріо-Гранде (штат Техас, США);
- Владика Майкл Френсіс Барбідж, єпископ Арлінгтона (штат Вірджинія, США);
- Кардинал Вільтон Грегорі, архиєпископ Вашингтону (округ Колумбія, США).
Бостон: отець Ярослав Налисник про послання надії
У Бостоні кардинал Шон О’Меллі помолився Акт посвяти одразу після обідньої Меси, близько 13:30 за східним часом. Серед священників йому співслужив отець Ярослав Налисник, настоятель Української католицької церкви Христа-Царя в Бостоні.
Отець Ярослав Налисник, настоятель Української католицької церкви Христа-Царя в Бостоні.
Після Меси, перед посвятою, отець Ярослав Налисник сказав присутнім близько 150 особам, що Україна, як і Христос, «стікає кров’ю» і «переживає свої страсті». Але Україна воскресне, сказав він, з любов’ю воскреслого Христа.
Отець Ярослав Налисник, який розповів, що був таємно висвячений на священника у підпільній Українській Греко-Католицькій Церкві в Радянському Союзі, назвав «великою честю бути частиною цього урочистого Акту посвяти України та Росії Непорочному Серцю Марії».
Проповідник також зазначив: «Ця літургія стане посланням надії, посланням миру, посланням зцілення та посланням солідарності проти зла, війни та руйнування».
Тарас Лещишин, кантор собору Святого Хреста
Бостон: Тарас Лещишин про молитву як першу відповідь на потреби
Після Меси в Бостоні CNA поспілкувався з Тарасом Лещишиним, кантором собору Святого Хреста. Онук українців Лещишин був вихований православними українцями і зараз став католиком.
«Я думаю, що [рішення Папи про посвяту та сьогоднішня церемонія] були дивовижними та чудовими. Я не можу не заплакати. Будь-яка згадка про це, і я розбиваюсь», — сказав Лещишин CNA. «Але це вселяє надію. Я знаю, що люди часто кажуть, а що ми можемо зробити? І я думаю, що молитва — це перша відповідь».
Філадельфія: Владика Борис Ґудзяк про початок спасіння
Всесвітній Акт посвяти відбувся на свято Благовіщення Пречистої Діви Марії.
Архиєпископ Нельсон Перес очолив Месу 25 березня, до якої приєднався архиєпископ і митрополит Борис Ґудзяк, у катедральній базиліці св. Петра і Павла у Філадельфії. Двоє архиєпископів помолилися молитву посвячення на початку Меси, незадовго до того, як Папа Франциск здійснив таке ж освячення в Римі, доручивши весь світ, зокрема ворогуючі Росію та Україну, Непорочному Серцю Марії.
Владика Борис Ґудзяк у Філадельфії зазначив, що у візантійській традиції Благовіщення описується в гімні як «початок нашого спасіння», оскільки це момент, коли Син Божий утілився.
«Сьогодні початок спасіння — скажемо з Марією: нехай буде воля Твоя, нехай буде Твоє слово. І не сумніваймося, що Бог зі світом, зі страждаючими, і що Його правда переможе. Він дасть мир, і Він дасть життя», — сказав архиєпископ Ґудзяк.
«Віримо, о Мати Божа, що в твоєму серці знову світає мир».
В Україні, ймовірно, близько 4 мільйонів українських біженців, 80–90 % з яких — жінки та діти, і кілька мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Ґудзяк сказав, що телефон у його канцелярії не змовкає через пропозиції від людей, які пропонують солідарність, молитви та допомогу. Але залишаються мільйони розлучених сімей, які ще довго потребуватимуть допомоги, зазначив він.
Митрополит Борис Ґудзяк раніше попереджав про ймовірність переслідування його Церкви в Україні. «Наша Церква усвідомлює, що російська окупація, безсумнівно, призведе до переслідування Української Греко-Католицької Церкви. Це, ймовірно, закликатиме нас до мученицької смерті», — сказав він CNA в інтерв’ю 25 лютого.
«Церква сказала, що єпископи та священники намагатимуться залишатися на місці й бути в повній солідарності з людьми… Вона відповідає через молитву, через закликання Божої благодаті, через таїнства, через зцілення завдяки присутності, зцілення слухання та моральну підтримку людей, яких принижують і ображають».
Диявол діє, а Благовіщення нагадує нам про Божу благодать, сказав владика Ґудзяк. Багато людей «переживають цей Великий піст як ніколи», — сказав він у своїй проповіді. «Ми переглядаємо те, що важливо, коригуємо наші пріоритети», — сказав він.
«Це свято і ця посвята говорять до нас із вами. Прийми — як Марія — Ісуса у своє серце».
«Слава Ісусу Христу. Слава навіки», — підсумував він.
Наприкінці Меси Ґудзяк додав, що, хоча він вважає посвячення Росії та України «поворотним моментом в історії», він не очікує, що це стане кінцем труднощів. «Справжнє воскресіння» вимагає очисної сили хреста, сказав він.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ