Великий четвер: у катедральних храмах архиєреї УГКЦ здійснили Чин умивання ніг
У Великий четвер Церква згадує Тайну Вечерю Ісуса Христа та установлення Таїнств Євхаристії і Священства. Тож у храмах служиться Вечірня з Літургією святого Василія Великого, а у катедральних соборах архиєреї здійснюють Чин умивання ніг, пригадуючи про цей вчинок, здійснений Ісусом Христом для своїх учнів.
Глава УГКЦ у Великий четвер: «Бути Христовим священником означає давати себе людям»
У Великий четвер, 2 квітня, у Патріаршому соборі в Києві Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав очолив Вечірню з Літургією Василія Великого. У проповіді він згадав про день священства і зазначив, що справжнім священником є той, хто уділяє людям не тільки те, що знає чи вміє, але те, що має у своєму серці. І той священник, який себе уділяє людям, має частку із Христом.
Із Патріархом співслужили єпископи-помічники владика Йосиф Мілян і владика Андрій Хім’як, владика Степан Сус, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства, та священники Київської архиєпархії. Богослужіння супроводжував співом хор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії.
Наприкінці богослужіння відбувся також Чин омивання ніг. Блаженніший Святослав омив ноги священникам Київської архиєпархії.
У проповіді Блаженніший Святослав зазначив, що Літургією Страсного четверга ми розпочинаємо святкування Пасхи. Адже пасхальне таїнство має три головні моменти: страсті Христові, Його смерть і славне воскресіння. Предстоятель зауважив, що в цей день ми звершуємо літургійну пам’ять Тайної вечері. «Змістом цієї новозавітньої Тайної вечері є те, що наш Господь Спаситель не тільки віддає себе за людей, але дає себе людям. Він дає їм те, ким Він є. […] Христос хоче передати кожному, хто є причасником людської істоти, можливість бути причасником Його Божества», — сказав Блаженніший Святослав.
Він наголосив, що сьогодні свято всіх священників. Саме зміст новозавітнього Христового священства і полягає в тому, щоб те, що дав Христос своїм учням на Тайній вечері, стало доступним усім людям. Відтак архиєрей подякував усім священникам. Особливо він згадав про двох ув’язнених росіянами отців-редемптористів — о. Івана Левицького та о. Богдана Гелету. «Вони сьогодні терплять у Христі і з Христом. Вони нині справді йдуть за Христом на хрест. Ми сьогодні просимо, молимося і працюємо — робимо все можливе, щоб їх звільнити», — сказав Предстоятель.
Митрополит Ігор Возьняк у Львові: «Дуже багато залежить від священника, щоб допомогти віруючій людині увійти в щасливу вічність!»
У своєму слові до священників у цей день митрополит Львівський владика Ігор Возьняк закликав пам’ятати про важливість їхнього служіння і велику благодать, яку Господь уділяє через нього.
У Великий четвер читають Євангельські уривки про останню пасхальну вечерю Спасителя і Його учнів. На той час Юда вже за гроші погодився видати Христа в руки юдейській старшині. Ісус, знаючи про це, дав учням останні настанови та благословив хліб і вино, показавши Таїнство, яке закликав чинити на Його спомин завжди.
«Ісус велів апостолам, щоб справу переміни хліба й вина у Тіло та Кров Господню продовжували апостоли та їх послідовники — єпископи й священники; а споживання цих святих дарів також пропонувалося всім вірним… Спаситель дав велику владу апостолам: „Кому відпустите гріхи — відпустяться їм; кому затримаєте — затримаються“ (Ів 20,23)», — підкреслив Митрополит Ігор. «Священник в ім’я Господнє відпускає або затримує особі гріхи, близько володіє ключем до Небесного Царства. Дуже багато залежить від священника, щоб допомогти віруючій людині увійти в щасливу вічність! Священник своєю владою перевищує владу ангелів, хоч він грішна людина. Однак, Бог дав йому владу прощати й затримувати гріхи».
Архиєрей зауважив: священник відповідальний перед Богом за своє життя, і воно має бути гідним, адже через нього люди можуть отримати прощення гріхів: «Усі пам’ятаємо, що кожен священник має відповідальну владу за своє покликання й гідне служіння у Христовому винограднику!»
«Ми дякуємо нашому Спасителеві, що він не залишив нас сиротами (пор. Ів 14,18), а залишився з нами до кінця віку під видом хліба та вина! Господь став могутньою духовною їжею, щоб підтримувати нас у щасливому поході до вічного життя! Дякуємо нашому Спасителеві, що він подбав за увесь свій народ, залишаючи нам своїх священників, як друзів та служителів для вірного люду! Пресвята Богородице, мати милосердя, бережи твоє священство від невидимих та видимих ворогів!» — наголосив митрополит Ігор.
Владика Михаїл Колтун у Сокалі: Господь відкриває своє нутро, щоб подарувати любов
У Страсний Четвер, в день установлення Пресвятої Тайни Євхаристії та Священства, єпарх Сокальсько-Жовківський Михаїл Колтун звершив Архиєрейське Богослужіння у катедральному соборі. У співслужінні владики Петра, військових та медичних капеланів владика Михаїл очолив Вечірню з Літургією св. Василія Великого та здійснив Чин умивання ніг.
У духовному слові владика Михаїл сказав: «Сьогодні нас Ісус Христос зібрав і вчинив те, що зі своїми апостолами. Він дає свою очищальну силу в боротьбі з гріхом. Христос віддав своє життя на смерть, щоб ми могли перейнятися тим, що Господь для нас відкриває своє нутро, щоб подарувати любов».
Владика Петро привітав владику Михаїла із установлення Святого Таїнства Священства, підкреслюючи, що він є тим, хто уділяє і є першим священником у нашій єпархії.
Владика Ярослав Приріз у Дрогобичі: «Стараймося вимолювати у Бога святих священників»
Владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, здійснив Чин умивання ніг у катедральному соборі Пресвятої Трійці м. Дрогобича дванадцятьом священникам Самбірсько-Дрогобицької єпархії.
«Стараймося вимолювати у Бога святих священників, щоб Дух Святий кріпив їх являти Бога, а також молитися за нас перед Богом», — мовив він, вітаючи духовенство із днем установлення Святих Таїнств Євхаристії та Священства.
Владика Григорій Комар у Самборі: У Таїнстві Євхаристії Господь пропонує себе як дар
Владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, у прокатедральному соборі Покрова Пресвятої Богородиці м. Самбора відслужив Вечірню з Літургією св. Василія Великого та здійснив Чин омивання ніг ієреям. У богослужінні взяли участь: о. Іван Комарницький, о. Василь Дригинич, о. Степан Бобер, о. Олег Губик, о. Мар’ян Мащикевич, о. Ігор Марчишин, о. Микола Лутчак, о. Роман Лупак, о. Євген Карпінець, о. Андрій Мелешко, о. Іван Змінчак, о. Віталій Сокрута, протодиякон Богдан Криницький, прислуговували брати-семінаристи Богдан Піддубний, Микола Філь.
За прикладом Христа, який умив ноги своїм учням за Тайною вечерею, владика вмиває ноги священослужителям на знак глибокого упокорення та служіння Божому люду.
У своєму слові владика Григорій наголосив, що на цій Літургії ми просимо, щоб Господь нам дав Хліб Життя — Таїнство Євхаристії, — у якому Він пропонує Себе як дар. Далі проповідник зазначив, що у Страсний четвер Церква пригадує день встановлення Таїнства Пресвятої Євхаристії і Таїнства Священства. Також владика привітав ієреїв з їхнім днем та наголосив, що душпастирська праця не є легкою, тому ми всі повинні молитися за священиків і дякувати їм за їхнє служіння.
Владика Тарас Сеньків у Стрию: «Ми отримуємо та робимо інших, учасниками відкуплення і причасниками вічної любові»
Владика Тарас, єпарх Стрийський, очолив Вечірню з Літургією св. Василія Великого в катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці.
Після прочитання Євангельського уривку, владика Тарас звернувся до присутніх душпастирів з проповіддю, у якій наголосив, що Страсний четвер є своєрідним часовим згустком, у якому поміщається вся суть Христового послання, висловлена у таїнственних символах обмивання ніг, установлення Євхаристії та новозавітного священства. В ньому ми переходимо від пізнання Ісуса до зростання у любові до нього, а від любові — на шлях уподібнення, бо Тайну Пасхи не можливо вичерпати, і ми можемо до неї лише наблизитися.
А після Заамвонної молитви відбувся Чин умивання ніг — обряд, згідно з яким у Страсний четвер архиєрей, за прикладом Ісуса Христа, котрий умив ноги своїм учням за Тайною вечерею, умиває в храмі ноги священнослужителям на знак глибокого смирення і служіння. Під час читання Євангелія, владика Тарас підперезавшись рушником, влив воду до умивальниці й ставши на коліна, вмив ноги священникам та дияконам Стрийської єпархїі. За звичаєм, останній провів діалог з владикою, так як апостол Петро з Ісусом Христом.
Насамкінець архиєрей привітав усіх священників Стрийської єпархії з їхнім святом і побажав Божого благословення і веселих Великодніх свят.
Митрополит Василій Семенюк у Тернополі
2 травня, у Великий четвер, в архикатедральному Соборі Тернополя відбувся Чин умивання ніг, який здійснив архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк. Згідно з уставом богослужіння, під час читання Євангелія архиєрей перепоясав себе рушником, влив освячену воду до умивальниці і обмив ноги 12-ом священникам Тернопільсько-Зборівської архиєпархії.
Подія відбулася після закінчення заамвонної молитви Вечірні з Літургією св. Василія Великого. Молитовне дійство відтворюють церковні ієрархи, слідуючи прикладу Ісуса Христа, який на знак покори омив своїм учням і апостолам ноги на Тайній Вечері.
У молитві, окрім священиків архиєпархії, взяли участь семінаристи Тернопільської духовної семінарії та вірні.
Митрополит Володимир Війтишин в Івано-Франківську
В архикатедральному і митрополичому соборі Воскресіння Христового архиєпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин очолив Вечірню з Літургією св. Василія Великого, а також, наслідуючи приклад нашого Спасителя, здійснив Чин обмивання ніг одинадцятьом священникам та владиці Миколі Семенишину, єпископу-помічнику Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ.
У цей день ми творимо спомин Тайної Вечері, яку перед своїми стражданнями звершив наш Спаситель Ісус Христос зі своїми апостолами. Ми силою і діянням Святого Духа, а також слуханням слова Святої Євангелії беремо безпосередню участь у цій події.
Цього дня у храмі на Великій Вечірні з Літургією св. Василія Великого молилися священники Івано-Франківської архиєпархії, душпастирі собору, отці ректорату Івано-Франківської духовної семінарії, брати-семінаристи та чисельно зібрані парафіяни й гості храму.
Цьогоріч священнослужителями, які взяли участь в Чині обмивання ніг, стали душпастирі Букачівецького протопресвітеріату Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ, ректорат Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата та духовенство головної святині міста.
Насамкінець владика Володимир привітав священників із днем встановлення Таїнства Священства, а всіх присутніх — із днем встановлення Пресвятої Тайни Євхаристії й відслуження першої Божественної Літургії, яку звершив наш Спаситель Ісус Христос та заповів робити це на Його спомин.
На завершення митрополит Володимир уділив своє архієрейське благословення та поблагословив усіх вірних свяченою водою.
Владика Василь Івасюк у Коломиї: «Умивання ніг виявляє суть священничого служіння»
2 травня у катедральному соборі Преображення Христового м. Коломия була відслужена Вечірня з Літургією Святого Василія Великого.
Очолив богослужіння владика Василій Івасюк, єпарх Коломийський, у співслужінні з єпископом-помічником Петром Голінеєм, настоятелем храму о. Володимиром Білослудцевим та численним духовенством Коломийського протопресвітеріату.
Після євангельських читань владика Василій виголосив проповідь, в якій пояснив літургічне та богословське значення Страсного четверга: «Сьогодні Великий Четвер. Церква святкує встановлення священства та день встановлення Таїнства Пресвятої Євхаристії. Ці два таїнства продовжують виконувати спасаючу місію Ісуса Христа аж до кінця віків. Вони символізуються омиванням ніг один одному. Умивання ніг виявляє суть священничого служіння. Бог, схиляється над пораненою і розгубленою людиною. Він своїми чисельними пораненнями торкається виразок людини і зцілює їх. Тому священство силою благодаті Духа Cвятого допоможе українському народові пережити війну. І накласти благословенний лікуючий єлей на всі його виразки».
Наприкінці Божественної Літургії відбувся Чин умивання ніг, який здійснив владика Василій Івасюк. Опісля, архиєрей звернувся до священників зі словами: «Любити означає віддавати те, що є найбільшим для нас. Саме так і зробив Господь. Він віддав Свого Єдинородного сина на смерть заради нашого спасіння». Потім владика Петро, від імені присутніх ієреїв, подякував єпарху Коломийському за його щиру батьківську любов до своїх священників, яка проявляється в турботі у часи випробувань.
Владика Йосафат Мощич у Чернівцях: Бажаю плекання стосунку з Христом
У Великий четвер, 2 квітня, у катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці м. Чернівці владика Йосафат Мощич очолив Вечірню з Літургією Василія Великого та здійснив Чин омивання ніг.
«Старозавітня Пасха — спомин переходу ізраїльського народу з неволі. Ісус Христос установлює Новозавітню пасху, але переводить не через Червоне море, а робить космічний перехід від аду, шеолу до Царства Божого, переводячи праведників по правицю Отця. Цей перехід ми бачимо в іконі Воскресіння. Ми святкуємо звільнення від смерті, перехід до Царства Божого, дарування життя вічного, на яке ми сподіваємось», — наголосив у проповіді єпископ.
Також владика Йосафат привітав священників у день встановлення Євхаристії та Священства та побажав духовенству плекання стосунку з Христом, черпати сили та наповнюватися ним, щоб могти послужити людям, подібно як Господь, омиваючи ноги учням, показує приклад служіння.
У свою чергу, о. Валерій Сиротюк, адміністратор собору, від імені духовенства привітав з днем установлення Священства єпископа Йосафата як батька, святителя священників.
Владика Володимир Ющак у Вроцлаві: Сьогодні наші священники зустрічаються з терпінням нащодень
Традиційно, у Великий четвер, владика Володимир Ющак очолив у Вроцлавському єпархіальному соборі Вечірню з Божественною Літургією св. Василія Великого. Після Літургії владика здійснив також Чин умивання ніг дванадцятьом священникам. Разом з правлячим архиєреєм при престолі стали вісімнадцять священників, які приїхали з Вроцлавського, Катовіцького, Познанського, Зеленогірського та Лігницького деканатів. Зі священниками були присутні чотири декани: о. Андрій Михалишин, о. Шимон Янковський, о. Роман Кілик та о. Андрій Бунзило.
У часі проповіді владика Володимир взяв до уваги зміст свого цьогорічного Послання до священників на Великий Четвер, звертаючи увагу на терпіння. За словами проповідника Остання Вечеря, якої літургійним образом є Літургія св. Василія Великого з Вечірнею та Чином умивання ніг, є вступом до Христових страстей, які розпочинаються у Великий четвер ввечері. Остаточно вони завершаться розп’яттям Спасителя та його хресною смертю.
Останні роки не щадили нам терпінь, якими причиною була найперше всесвітня пандемія, а понад два роки — війна, викликана російським агресором, яка ведеться на українській землі. Сьогодні наші священники зустрічаються з терпінням нащодень. Воно найчастіше пов’язане з терпінням воєнних втікачів та людей похилих віком, самотніх та хворих.
Владика просив священників бути вразливими на терпіння людей покривджених війною та особливо осіб, які залишились самі, без уваги та підтримки з боку інших. Владика теж звертав увагу, що кожному священникові потрібно бути готовим на терпіння у своєму житті, бо воно може прийти несподівано, в найбільш несподіваному часі. Терпіння зможемо прийняти і буде воно мати глибокий духовний сенс, якщо буде воно з’єднане з Христовим терпінням.
Владика також підтримав заклики Святішого Отця Франциска та Блаженнішого Святослава, щоб з нагоди свят Христового Воскресіння поміж Росією та Україною наступив повний обмін полоненими згідно з засадою: «всіх на всіх», або щоб з неволі могли повернути бодай жінки, медики та духовні особи.
Після Божественної Літургії, в часі Чину обмивання ніг, який звершується єпископом тільки в єпархіальних соборах, владика Володимир обмив ноги дванадцятьом священникам. На початку присутності владики Володимира у Вроцлаві, тоді ще, як Вроцлавсько-Ґданського єпископа, з огляду на брак достатньої кількості священників, принаймні половина мужчин були світськими особами. Їх сьогодні немає. Всі відійшли вже до вічності. Сьогодні до обмивання ніг приступають тільки священники.
На завершення торжеств Вроцлавська молодь та діти привітали владику Володимира та присутніх священників з Великим четвергом, який у церковній традиції є Священничим днем. Для всього духовенства, присутнього і неприсутнього у Вроцлавському соборі, прозвучало теж «Многоліття».
Митрополит Євген Попович у Перемишлі
У Великий Четвер в соборі Святого Івана Хрестителя у Перемишлі митрополит Перемишльсько-Варшавський архиєпископ Євген Попович та владика Петро Крик служили Вечірню з Літургією св. Василія Великого. З владиками співслужили отці з навколишніх парафій.
На Святій Літургії митрополит Євген виголосив проповідь. Опісля він звершив Чин умивання ніг духовенству архиєпархії.
Від імені зібраного духовенства о. митрат Богдан Степан склав владикам побажання з нагоди Священичого дня. Представники парафіяльної ради та вірні парафії також привітали квітами митрополита Євгена, владику Петра та присутніх отців.