В Умані владики УГКЦ взяли участь у поминальних заходах у річницю пам’яті жертв Чортківської трагедії
22 липня 2023 року в м. Умані відбулися поминальні заходах з нагоди річниці пам’яті жертв Чортківської трагедії. Очолив поминальні заходи владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ. Участь у поминальних заходах також взяв владика Дмитро Григорак та духовенство і вірні Бучацької єпархії УГКЦ, які приїхали до Умані для поминальної молитви і пошанування закатованих жертв.
У своєму слові владика Йосиф Мілян пригадав важливі паралелі між сучасними та історичними подіями: «Люди, які лежать у цій могилі, були знищені лише тому, що були гідними українцями, творили національну культуру і були гідними людьми. Ми маємо пам’ятати їхній подвиг. Бо вони дали нам шанс прожити це життя сповна. Цінуймо це і завжди пам’ятаймо». Про це розповідає пресслужба Бучацької єпархії УГКЦ.
На завершення поминальних заходів до присутніх також звернувся владика Дмитро Григорак, акцентуючи на незнищенності нашого народу. «Кати нашого народу хотіли посіяти страх у душах людей, творячи ті страшні звірства і катування, про які розповідають очевидці. Дуже мало людей змогли врятуватися від цієї кровожерливої машини. Сьогодні вона знову нападає на нас. Але ми вже маємо досвід боротьби, ми пам’ятаємо ті страшні трагедії, які пережив наш народ і вже вкотре не даємо себе знищити. Тепер ми об’єднані спільною метою боротьби з ворогом», — підсумував владика Дмитро.
Після звершення Панахиди до пам’ятного знаку було покладено квіти та поминальні лампадки.
Довідка
Криваві події 1941 року, пов’язані зі знищення інтелігенції з м. Чорткова та околиць, було іменовані істориками як «Чортківська трагедія».
Масові арешти та переслідування інтелігенції, духовенства та національно свідомих громадян розпочалися на початку липня 1941 року. Частину заарештованих, а це понад 900 осіб енкаведисти етапували до Умані, решту — розстріляли в Чортківській тюрмі. Проте, доля тих людей, яких пішки переганяли до далекої Умані виявилася не кращою. 20 липня понад 750 людей були страчені в уманській в’язниці і поховані в її підземеллях. Лише з приходом німецьких військ звірства радянських вбивць були виявлені. Тоді ж, понівечені тіла було перезахоронено на міському цвинтарі.
Сьогодні тут зведено меморіальний комплекс, біля якого в дні цієї страшної трагедії відбуваються поминальні заходи.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ