В УКУ відкрили Центр гідності дитини для запобігання сексуальному насиллю над дітьми та для поширення культури безпеки

9 квітня 2021

В Українському католицькому університеті розпочинає роботу Центр гідності дитини. Його створили на заклик Синоду Єпископів УГКЦ та Глави Української Греко-Католицької Церкви, Великого канцлера УКУ Блаженнішого Святослава.

«Ставлення до дітей, які приходять у цей світ з безмежною довірою до дорослих та створених ними правил гри, є лакмусовим папірцем для оцінки здоров’я як суспільства в цілому, так і будь-якої організації зокрема, ― пояснює Тарас Добко, перший проректор УКУ. ― І немає більшої трагедії, коли вразливість і відкритість дитини стає приводом для зловживання кимось, хто не просто володіє владою чи авторитетом, а у своєму становищі покликаний потверджувати цінність і гідність людської істоти».

За словами Тараса Добка, на жаль, реальність у багатьох українських суспільних інституціях, часом і церковних, не завжди збігається з очікуваннями. Тому завданням Центру гідності дитини є допомогти запобігти різним проявам насильства над дітьми і творити стійку культуру поваги до гідності дитини.

«Центр тісно співпрацюватиме з Філософсько-богословським факультетом УКУ, Інститутом родини і подружнього життя, Школою біоетики, Львівською духовною семінарією Святого Духа та іншими структурами і в самому університеті, і поза ним для створення середовища рефлексії і дії у запобіганні сексуальному насиллю проти дітей і поширенні культури безпеки в організаціях, які працюють з дітьми», ― наголошує перший проректор УКУ.

Тарас Добко, перший проректор УКУТарас Добко, перший проректор УКУ

Мета та діяльність Центру

Центр діє на засадах християнської віри і актуальних здобутків науки, займається просвітництвом, дослідженнями та освітою щодо превенції сексуального насилля над дітьми.

Робота Центру гідності дитини УКУ буде сфокусована на чотирьох основних напрямках:

• Університетський: створення та інтеграція компоненту протидії насильству в програми УКУ для студентів бакалаврату;
  • Співпраця з духовенством та релігійними організаціями: профілактичні й академічні програми для священників і семінаристів;
  • Освітній: сертифікатні програми для представників тих професій, які можуть потенційно контактувати з жертвою;
  • Науковий: організація досліджень, круглих столів, міжнародних конференцій тощо.

Христина Шабат, керівниця Центру гідності дитиниХристина Шабат, керівниця Центру гідності дитини

Керівниця Христина Шабат: Ми формуємо команду експертів

Керівницею Центру гідності дитини в УКУ стала Христина Шабат. Вона розповідає, що новостворена інституція перебуває на етапі становлення: «Це унікальний проєкт. Зараз ми розробляємо програми, створюємо та впроваджуємо антинасильницький компонент у навчальні програми Українського католицького університету та Львівської духовної семінарії. Також формуємо команду експертів, з якими будемо разом працювати над просвітницькими, освітніми та науковими проєктами».

Христина Шабат також додає, що у найближчих планах Центру разом з різними інституціями, які потенційно контактуватимуть з жертвами, розробити унікальний сертифікатний курс. «Також ми хочемо посилено працювати над міжінституційною співпрацею, щоб дитина, а не „виконана робота“ завжди були в центрі уваги. Я точно знаю, що діти, які отримуватимуть комплексну превенцію з усіх можливих джерел від дорослих зможуть себе захистити. А дорослі, які отримають освіту, зможуть допомогти дітям», ― наголошує керівниця Центру гідності дитини УКУ.

Отець Богдан Прах: Треба бути відважними, щоб говорити правду

Ідею про створення Центру гідності при УКУ, який діятиме з превентивною метою, підтримав Глава УГКЦ Святослав Шевчукі духовенство Української Греко-Католицької Церкви.

«Останнім часом є багато інформації, і відважно починаємо говорити про те, що діється кривда у сферах духовних осіб чи відомих людей, і коли все це приховують. Потім молоді люди довгі роки живуть у травмах. Це неприпустимо. А скільки насильства у сім’ях, про які ми не знаємо. Це, нарешті, відкривається. Але треба бути дуже обережним і відважним, щоб говорити правду, а не йти за хвилею — визначати винних, де їхньої вини може і не бути. Треба зважати на багато чинників. Центр при УКУ мав би формувати через свою діяльність думки на основі соціального вчення Церкви, Євангелія, Божих заповідей, формувати вразливість, щоб люди не мовчали, коли бачать і розуміють, що діється кривда дитині. Головне дітей оберігати перед насильством», — зауважив ректор УКУ, отець Богдан Прах.

За матеріалами Українського католицького університету та інтернет-видання «Радіо Свобода»