В румунській Орад’ї завершилася Зустріч східних католицьких єпископів Європи
Останній день Зустрічі східних католицьких єпископів Європи, 19 вересня 2024 року, був позначений Святою Месою у парафії Преображення Господнього у Веленці (Румунія).
Святу Месу очолив монсеньйор Джамп’єро Глодер, Апостольський Нунцій в Румунії та Республіці Молдова, якому співслужив Петер Фюльоп Кочіш, архиєпископ і ситрополит Гайдудорозької архиєпархії з Угорщини. Літургію супроводжував хор «Bunavestire-Francisc Hubic» Орадянської єпархії, диригентом якого є викладач д-р Раду Мурешан. Про це розповідає пресслужба Греко-Католицької єпархії Ораді.
У своїй проповіді владика Петро Фюльоп Кочіш звернувся до своїх співбратів-єпископів, посилаючись на те, що батьківська постать єпископа повинна виховувати, але з любов’ю, з тією ж любов’ю, яку має до нас Господь. Священник може коритися в Господі, якщо його люблять у Господі. Постать священника перед Святим Вівтарем — це Христос, і він несе Христа вірним, тому єпископ, намісник Христа, повинен бути для священника взірцем любові і батьківства. У Бозі ми можемо стати батьками і братами.
Наприкінці Літургії владика Вергілій Берча подякував єпископам та хору за те, що вони порадували присутніх своїми голосами. Потім він запросив о. Олімпіу Тодорея, директора «Карітасу Орадя», представити звіт про діяльність асоціації «Карітас» у наданні притулку, їжі та доступу до освіти українським біженцям, які тікають від війни, а потім єпископ представив усім церкву з Веленци, копію афінської, із зауваженням, що на обох бокових крилах Веленцьської церкви намальовані блаженні румунські єпископи-мученики.
Далі владика Вергілій Берча запросив монсеньйора Джамп’єро Глодера, Апостольського Нунція в Румунії та Республіці Молдова, звернутися зі словом до парафіяльної спільноти: «Дозвольте мені сказати, що ці три дні Святих Мес показали мені красу Божого неба, навіть якщо я латинського обряду і у нас інша Літургія, ви більше відкриваєте відчуття таїнства і краси Божого неба. У ці часи це змушує серце піднестися до неба і дає надію та радість. І я вірю, що ми, як пастирі по відношенню до Доброго Пастиря, єдиного батька, правдивого батька, який нас навчає, знайдемо джерело батьківства і братерства між нами (єпископами) зі священниками та вірними, які є частиною пастви».
«Другий елемент: дивлячись на вас, я помічаю дуже велику різноманітність, і це вперше в моєму житті я переживаю це відчуття. За 41 рік священства це вперше, коли я дійсно живу і бачу це багатство різноманітності нашої Церкви. Я повторюю вам термін, який любить Папа Франциск — „гармонія“. Це дар Святого Духа, який приходить, щоб зв’язати різноманітність наших Церков, одну віру в одній Церкві, яку ми зберігаємо і живимо», — підкреслив монсеньйор Джамп’єро.
На завершення він привітав вірних, яких побачив радісними у спільному святкуванні Пресвятої Євхаристії: «Ми живемо в сопричасті, бо Церква — це як симфонія, де є безліч інструментів, які разом грають одну мелодію віри, кожен зі своїм тембром, без якого спільнота не є цілісною. Любіть свою Церкву, любіть своїх священників, любіть своїх єпископів, бо так ми разом, у сопричасті, будуємо Святу Божу Церкву. Папа дуже добре запам’ятав зустріч, яку я мав з ним, коли він сказав мені, що Румунія є прекрасною країною і має добрих людей. Коли я повернуся, то скажу йому, що він був правий».
Нагадуємо, що церква Веленца була збудована у 2006–2012 роках, будучи архітектурним перенесенням церкви Святої Трійці в Афінах (Греція). Архітектура та іконографія церкви є типовими для візантійського храму. Район Веленца, також відомий як «Венеція Ораді», є історичним кварталом міста, засвідченим як незалежне поселення з 1291 року.
Сьогоднішня робота є продовженням підсумкової конференції, яка завершила Зустріч східних католицьких єпископів Європи, де були присутні 60 представників Східних Католицьких Церков з 16 країн Старого Континенту, щоб разом роздумувати над центральною темою «Відносини між єпископами і священниками: братерство і людяність», а також Синоду про синодальність. Зустріч приймала румунська греко-католицька єпархія Орадя, з’єднана з Римом, під егідою Конференції Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE).
Фото: Eugen IvutПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ