В Міністерстві юстиції розпочато працю зі створення Положення про в’язничне капеланство
Нещодавно, 24 грудня 2019 року, в Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України відбулася зустріч представників Душпастирської ради з питань релігійної опіки з радниками Міністра юстиції.
У зустрічі брали участь голова Душпастирської ради пастор Віктор Дудка, координатор тюремного служіння Всеукраїнського союзу об’єднань євангельських християн-баптистів, а також його заступники: протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, і протоієрей Віктор Яценко, голова Синодального відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи.
Під час зустрічі її учасники обговорили питання подальшої взаємодії з Міністерством юстиції щодо вдосконалення душпастирства у в’язницях, а саме:
- утворення робочої групи з метою опрацювання «Положення про капеланство і заходи душпастирської опіки у пенітенціарних установах України»;
- уніфікація порядку відвідування капеланами і волонтерами установ попереднього ув’язнення й установ, де особи утримуються у приміщеннях камерного типу;
- організація і розвиток взаємодії і координації заходів душпастирського супроводу персоналу;
- питання підготовки для капеланів після ліквідації ІКВС.
Під час діалогу пастор Віктор Дудка висловив спільне прагнення усіх членів Душпастирської ради вдосконалити капеланське служіння як для в’язнів, так і для персоналу. Ці два різних роди душпастирства мають свою власну специфіку. Допомога позбавленим волі, їх супровід в реінтеграції із суспільством, розкаяння і примирення, отримання навичок до відповідального життя є притаманне душпастирству в’язнів. А персонал ДКВС зіштовхується з численними ситуаціями, що ведуть до професійної деформації та вигорання. Тому місце й умови релігійної опіки потребують належної організації та забезпечуватися відповідними підзаконними актами.
Священник Костянтин Пантелей представив колізію між чинним Законом України 419-VIII, яким вперше введено термін «капелан» в законодавче поле нашої країни, та сучасною практикою в’язничного капеланського служіння. Він передав два підручники, видані протягом останнього року у серії «Покликані послужити гідності і свободі» за сприяння фонду «Реновабіс». Книжки розкривають проблематику служіння Церков і релігійних організацій у здійсненні пастирської опіки в органах і установах виконання кримінальних покарань і участі волонтерів у заходах пробації. В результаті обговорення питань порядку денного було визначено подальші кроки з опрацювання Положення про капеланство й розвитку взаємодії.
За матеріалами Пенітенціарного душпастирство УГКЦ для Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ