В Івано-Франківську урочисто розпочався щорічний фестиваль «Коляда на Майзлях»

26 грудня 2023

«Україна стоїть! Україна молиться! Україна бореться!», — це ті слова, із якими до нас звертається Блаженніший Святослав від перших днів повномасштабного вторгнення. Дорогі брати й сестри, сьогодні ми також можемо додати: «Україна колядує, бо народився Спаситель — Ісус Христос!». Про це сказав єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ владика Микола Семенишин, 25 грудня, під час відкриття XV Міжнародного фестивалю «Коляда на Майзлях».

В Івано-Франківську урочисто розпочався щорічний фестиваль «Коляда на Майзлях»

У день свята Різдва Господа нашого Ісуса Христа, яке вперше, згідно із новим календарем святкуємо 25 грудня, у храмі Царя Христа, що в Івано-Франківську, відбулося урочисте відкриття XV Міжнародного фестивалю «Коляда на Майзлях», інформує Департамент інформації Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ та «Суспільне».

Про цьогорічний фестиваль

Цьогоріч 15 міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» триватиме з 25 до 29 грудня 2023 року в Івано-Франківську. Усі виступи транслюватимуться на вуличних екранах у центрі міста.

«Цього року фестиваль називатиметься „Слава во вишніх Богу, і на землі мир людям доброї волі“. Це — тема наших колядок. Це є спів ангелів. Як щороку наголошується, це — не стільки фестиваль, скільки молитва. Це — аргумент, чому під час війни ми це робимо», — каже Артемій Новіцький.

Окрім хорових колективів з усієї України, учасниками фестивалю цьогоріч стануть митці з Канади, США, Італії, Фінляндії, Франції, Швеції, Німеччини та Молдови, розповідає співорганізаторка фестивалю Любов Терлецька.

За її словами, особливістю «Коляди на Майзлях» буде трембітання, яке цього року звучатиме у різних інтерпретаціях.

«Одне трембітання буде поминальним, яке традиційно є на Гуцульщині. Ми маємо згадати всіх, хто своє життя поклав задля того, щоб ми могли святкувати Різдво. А ще буде радісне трембітання, яке сповіщатиме народження Христа. Ми запросили гурт „КораЛЛі“, де загиблий Андрій Чепіль був трембітарем», — каже Любов Терлецька.

Молитовний початок фестивалю

Урочистості розпочалися зі спільної молитви Божественної Літургії, яку очолив владика Микола у співслужінні отців Чину святого Василія Великого. Своїм співом моління супроводжував об’єднаний хор із колективів «Осанна», «Істина» й «CONTEMUS». Щоб спільно піднести молитви до новонародженого Дитятка й почути справжню українську коляду, у храмі чисельно зібралися парафіяни, гості святині, гурти, які виступатимуть впродовж кількох днів фестивалю, й представники влади.

Звертаючись до вірних в часі проповіді, владика Микола зачитав Різдвяне послання архиєпископа і митропролита Івано-Франківського владики Володимира Війтишина.

Опісля Літургії у святині лунало «Многоліття» для вірних, представників влади та духовенства, відтак владика Микола передав всім присутнім вітання від митрополита Володимира, а опісля цього уділив своє архиєрейське благословення.

«Сьогодні ми святкуємо народження нашого Спасителя — Ісуса Христа. Наші колядки будемо підносити не тільки тут на Майзлях, але й всюди, де це можливо, бо, на жаль, у нас є частина України, де неможливо колядувати, тому ми колядуймо та прославляймо нашого Спасителя, щоб на небі була слава, а на землі — мир! Єднаймося разом із хором ангелів на небесах, а також із хором наших співців на землі, щоб цією нашою колядою новонароджений Ісус прославився, а ми отримали довгоочікуваний, справедливий, Божий мир», — мовив владика Микола.

«Бо пам’ятаймо, що мир — це дар, а дар приймають. Відкриваймося на Божий мир і не сумніваймося, Господь нам його зішле, а ми просімо, аби це було якомога швидше», — закликав архиєрей.

Фестиваль, присвячений захисникам і захисницям

«Наш фестиваль цьогоріч є присвячений нашим Захисникам, адже ми завжди молимося за них. Всі наші серця, таланти, слова — все звернене для них. Бо вони бережуть наше життя. Тому я дякую всім тим, хто спричинився до організації цього XV Міжнародного фестивалю „Коляда на Майзлях“. Він звучить під гаслом ангелів: „Слава во вишніх Богу, і на землі мир людям доброї волі“. Ми з вами є там, де добра воля, там, де возноситься слава Богові, який є Творцем миру у людських серцях. Наш народ весь свій сум, радість, надію і сподівання передає піснею. Тому колядка — це пісня Богові, а також і наш плач», — мовив ігумен монастиря та настоятель храму о. Артемій Новіцький, ЧСВВ.

Відтак до присутніх звернулися міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, народна депутатка України Оксана Савчук, в. о. начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної ради Тетяна Лапка й заступник голови Івано-Франківської ОВА Вадим Созоник, які привітали всіх присутніх зі світлим празником й побажали настання якнайшвидшого миру на території нашої багатостраждальної України.

Варто додати, що Міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» започаткували у 2010 році при монастирі Царя Христа отців Василіан УГКЦ. Головною метою фестивалю є відновлення, збереження та поширення різдвяних традицій, коляд, щедрівок, а також обмін творчими досягненнями мистецьких колективів.

За всі роки з сольними концертними програмами виступило понад 300 колективів: народні, професійні хори, різного складу вокальні, вокально-інструментальні та оркестрові колективи, фольклорні гурти та драматичні колективи, сольні виконавці. У 2022 році XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях» об’єднав колядників з Європи, Південної та Північної Америки та України.