Українські греко-католики у різних парафіяльних спільнотах Польщі відзначили День Незалежності
Греко-католики з Перемишльсько-Варшавської архиєпархії, Вроцлавсько-Кошалінської та Ольштинсько-Ґданської єпархій молитовно відзначили День Незалежності України, випрошуючи у Бога перемоги та миру у їхній Батьківщині.
24 серпня у архикатедральному соборі Святого Івана Хрестителя служилася Свята Літургія за Україну, яку очолив архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемишльсько-Варшавський, як зазначає пресслужба Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ.
О 17.00 годині на Пикулицькому цвинтарі архиєпископ Євген відслужив Молебен за Україну у співслужінні з владикою Петром Криком, отцями Богданом Степаном, Миколою Костецьким, Іваном Тарапацьким та дияконом Дмитром Лавренюком. У моліннях брали участь вірні та представники ОУП та директор Української школи. Також від Почесного Консуля України у Перемишлі Олександра Бачика була присутня делегація, яка зложила вінок квітів до могили в Пикуличах.
Молитва за Україну у Вроцлаві
Місто Вроцлав разом з українською громадою також відзначило 32-у річницю відновлення Незалежності України. Урочистості об’єднали мешканців та гостей з різних громад.
Кульмінацією святкувань стала Божественна Літургія в греко-католицькому катедральному соборі Воздвиження чесного і животворящого Хреста Господнього, яку очолив владика Володимир. Владика наголосив на важливості духу єдності перед обличчям спільних викликів. Молитва за Україну стала виразом солідарності та підтримки.
Після Літургії учасники урочистою ходою пройшли вулицями міста. Прапор України, гордо піднятий натовпом, був символом свободи і єдності українського народу.
На Ринковій площі відбулися урочистості за участю багатьох почесних гостей. Після гімнів Польщі та України, всі присутні вшанували хвилиною мовчання воїнів, які віддали своє життя, захищаючи Україну, та усіх, хто загинув внаслідок російської агресії. Консул України у Вроцлаві виголосив промову, в якій підкреслив єдність та стійкість українського народу перед обличчям сучасних викликів та випробувань. Воєвода та мер Вроцлава висловили слова підтримки українському народу.
«Святкування Дня Незалежності України у Вроцлаві було не лише нагодою відсвяткувати, але й глибше замислитися над цінностями, які нас об’єднують і формують наше майбутнє», — зазначили у пресслужбі Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.
Святковий концерт у Ґданську
У чергову річницю Дня Незалежності України за підтримки Консульства України у Ґданську відбулися масштабні заходи, які проходили під мотивом єдності. Символічно, що програма розпочалась з молитви за Україну в греко-католицькій церкві Святого Варфоломія і Покрови Пресвятої Богородиці, оскільки спільна молитва дає силу та зміцнює віру в наше краще майбутнє. Молилися за якнайшвидшу перемогу та мир на українській землі, за воїнів та усіх українців.
Біля пам’ятника Володимира Великого проходили офіційні урочистості, що розпочалися хвилиною мовчання з метою вшанування пам’яті усіх загиблих у війні земляків. Пролунали гімни України та Польщі. «Від шановних гостей свята пролунало багато теплих слів, які підтримали бадьорість духу та віру в спільну перемогу. Щиро дякуємо нашим польським друзям за розуміння, солідарність, та віру в краще майбутнє», — зазначають організатори святкування.
На завершення заходу відбувся концерт під назвою «Сягай свого коріння», на якому були поєднані минуле з сьогоденням, класичне з сучасним. Прозвучала потужна поезія наших корифеїв: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Павла Тичини, Ліни Костенко, нагадуючи про етнічне коріння та культурну ідентичність. Зі сцени лунали сучасні пісні у виконанні молодих виконавців.
Духовне слово від владики Аркадія Трохановського в Ольштині
У четвер, 24 серпня 2023 року, в ольштинському соборі Покрови Пресвятої Богородиці відбулася подячна молитва в наміренні України, про Боже благословення на майбутнє. Божественну Літургію очолив Ольштинсько-Ґданський ієрарх владика Аркадій Трохановський у співслужінні протосинкела та пароха Ольштинського храму о. Івана Галушки та отців Богдана Костецького та Романа Ференца. У Літургії взяла участь місцева українська спільнота й біженці. Усі молилися за дар Незалежності, за мир, за припинення війни та кровопролиття, за загиблих воїнів та невинно вбитих мешканців України, територіяльну цілісність та світло Святого Духа для усіх провідників українського народу. У молитві присутні в храмі подякували також за усіх добродіїв та волонтерів, людей доброї волі, які невтомно підтримують Україну.
Звертаючися до зібраних молільників, владика Аркадій Трохановський підкреслив, що це свято повинне бути дуже радісним, щасливим, повним надії на майбуття українського народу, повне творчих ідей, які будуть надихати народ, щоби будувати новий світ в українському просторі. Однак, сьогодні ми уже вдруге, а так насправді десятий раз у великій непевності з огляду на злочинні дії варварської Росії відзначаємо цей важливий день в найновішій історії України. «Якими словами промовляти до народу? Здається, одним — співчуття, іншим — надію, всім нам — переконання у перемогу України. Свобода і незалежність України як Божий дар є водночас плодом багатовікових героїчних змагань предків. Неустанна боротьба за суверенність Батьківщини часто була сповнена жертвами і окроплена кров’ю Героїв. Проте, наш народ ніколи не звертав зі своєї дороги, якою прямував до свободи, дороги віри, дороги, якою є Господь наш Ісус Христос, що сам про себе сказав: «Я є дорога, правда і життя»(Ів. 14, 6). Ця євангельська істина була настільки глибоко закорінена у свідомості українців, що навіть здійснювалася через переконання: краще померти вільним, ніж рабом; краще зберегти гідність, жертвуючи собою, ніж втратити власне майбутнє та майбутнє народу, ідучи на внутрішні компроміси зі злом та неправдою. Про тих, хто йшов цією християнською дорогою правди, великий Кобзар написав: „[…] Ми просто йшли; у нас нема зерна неправди за собою. Ходімо ж, доленько моя! Мій друже вбогий, нелукавий! Ходімо дальше, дальше слава, а слава — заповідь моя“».
За словами проповідника, у цей день треба бути разом. «Сьогодні треба святкувати, треба засвідчити солідарність, єдність, засвідчити увагу до українських справ. Але також пам’ятати, що свобода не є дана раз і назавжди. Сьогодні треба пам’ятати про українських воїнів, лікарів, медсестер, священників-капеланів, які на фронті, волонтерів та людей доброї волі, про всіх добродіїв», — мовив владика Аркадій.
«Коли Україна молиться — тоді Україна триває. Сьогодні треба надалі молитви, щоби Господь Бог благословив Україну, український народ. Щоби цей народ по-новому будував свою самостійність, без почуття рабства, без фальшивих сусідів, а з почуттям незалежності, віри в свої можливості та з переконанням, що він має Героїв, про яких на віки віків треба пам’ятати. І з огляду на них треба свідомо це сказати: „Слава Україні! — Героям слава!“ Слава Ісусу Христу!» — завершив своє слово єпарх Ольштинсько-Ґданський.
На завершення Божественної Літургії владика Аркадій прочитав молитву за мир в Україні, а парафіяльний хор після благословення виконав концерт. На завершення Літургії було заспівано «Многая літа!» усім українцям та українському народу.
Варто зазначити, що на сьогоднішній день майже 1 млн українських біженців перебуває у Польщі. Часто саме при парафіяльних спільнотах Української Греко-Католицької Церкви вони віднаходять підтримку, допомогу та українське товариство.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ