«Україна буде такою…» Глава УГКЦ пригадав пророчі слова св. Івана Павла ІІ під час візиту до України
Візит Папи і його слова про справжню свободу, про те, що Україна є європейською державою, з європейською історією і культурою, були певними передвісниками подій Помаранчевої революції а, відтак, Революції Гідності. І ті принципи, які він проголосив, були почуті. Про це заявив Глава УГКЦ в інтерв’ю телеканалу ICTV з нагоди 20-річчя візиту до України св. Івана Павла ІІ, папи Римського.
Перший офіційний візит Вселенського Архиєрея назавжди залишиться історичним. А слова, які Папа промовив у 2001-му до державних діячів України, до діячів культури й науки, до релігійних діячів і до української молоді, завжди будуть дороговказом для розбудови демократичного суспільства і зміцнення своєї держави, вважає Глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав пригадує три принципи справжньої демократії, сформульовані Святішим Отцем Іваном Павлом ІІ. Перший — визнання вищих цінностей. Як католик, він говорив про божественні істини, про Божу владу. Бо якщо людина не має нічого святого в душі, вона дезорієнтована. Другий — повага до гідності людської особи: без поваги до людини немає демократії. А третій — влада має бути служінням усім, починаючи з найслабших і найбільш потребуючих.
Бізнесменів папа закликав дбати не про прибуток, а про людину. «Уявіть: коли зароджувалася олігархічна система і кожен дбав лише про свої інтереси, про збагачення якомога швидше і з найменшою відповідальністю, Папа бачив цю моральну хворобу і дуже чітко про це сказав», — підкреслює Предстоятель.
Звертаючись до тогочасних політиків, Святіший Отець пояснив, що означає політична влада. «Влада — це служіння, — сказав тоді папа і додав: — Застерігаю вас дбати про вузькокорпоративні і особисті інтереси». Римський Архиєрей пригадав фразу Володимира Мономаха з його «Поученія дітям». «Ті слова дуже по-особливому прозвучали в контексті політичних подій того часу: не дайте сильним губити людину. Це були дуже сильні слова», — вважає Блаженніший.
У своєму зверненні до молоді, папа наголосив на тому, що справжня свобода вимоглива, вимогливіша від неволі, і пов’язана з відповідальністю. «Папа вказав дорогу до свободи — як вчитися ставати вільними. І пригадав 10 Божих заповідей. Сказав, що це і є той компас, за яким потрібно рухатися», — пригадує Отець і Глава УГКЦ.
Пророчою фразою, яка тоді прозвучала з уст Понтифіка, вважає першоієрарх, є «Україна буде такою, якою ви її збудуєте».
Уже на початку 2000-х багато українців виїжджали, починалася нова масова хвиля міграції. А папа Іван Павло ІІ заохочував молодих українців залишатися вдома — бо «нема на світі другої України, немає другого Дніпра». «Говорив до них словами Шевченка, говорив — Україна вас потребує, не втікайте від відповідальності, бо ви є тими, хто може і повинен змінити свою країну», — пригадує Блаженніший.
Потім, каже він, деякі експерти називали ці слова папи не лише пророчими, але й народотворчими. «Ці слова були про те, що суб’єктом перетворень у державі, промоутером змін є не так якісь політичні чи державні інстистуції, а молодь, яка може і повинна збудувати ту країну, у якій би хотіли жити і народжувати дітей», — пояснює Глава Церкви.
Повна версія інтерв’ю Блаженнішого Святослава журналістам ICTV з нагоди 20-річчя візиту св. Івана Павла ІІ до України буде опублікована у вівторок, 22 червня.
Як ми уже повідомляли, у 2021 році Україна відзначає 20-ту річницю візиту св. Івана Павла ІІ, папи Римського. Головні заходи, пов’язані зі святкуванням, пройдуть у Львові з 13 по 27 червня 2021 року. Кульмінацією масштабного святкування стане Архиєрейська Божественна Літургія у неділю, 27 червня (початок об 11:00), яку звершить Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав на площі перед храмом Різдва Пресвятої Богородиці (Львів-Сихів).
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ