У Вільнюсі (Литва) відзначили 30-ліття відновлення парафії Пресвятої Трійці за участі владики Степана Суса
7 листопада 2021 року відбулося святкування храмового свята священномученика Йосафата Кунцевича у Вільнюському Свято-Троїцькому монастирі оо. василіян. Також 30-річчя відновлення парафії Пресвятої Тройці.
Перед богослужінням пролунали привітання від дітей недільної школи литовською та українською мовами.
В Архиєрейській Божественній Літургії під проводом владики Степана Суса, Голови Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ, теж взяли участь високопреосвященний архиєпископ Петар Антуан Ражич, Апостольський нунцій у Литві, високопреосвященний владика Ґінтарас Лінас Ґрушас, архиєпископ Вільнюса. Долучилося і чимало священників з Литви, Білорусії, Естонії та України: настоятель василіянського монастиря у Вільнюсі о. Миколай Козелківський, ЧСВВ, о. Тадей Годованець, ЧСВВ, о. Миколай Микосовський, ЧСВВ; Протоігумен о. Микола Козіцький ЧСВВ (провінція Покрови Пресвятої Богородиці в Польщі), Протоігумен Закарпатської провінції Св. Миколая о. Франциск Онисько, ЧСВВ, о. Йосиф Кралька, ЧСВВ, ігумен монастиря свв. апостолів Петра і Павла у Дрогобичі, о. Йосафат Коваль, ЧСВВ із Жовківського монастиря, о. Михайло Лучків, ЧСВВ, парох церкви св. Андрія у Львові, о. Євген Усошин, канцлер Курії апостольського візитатора для греко-католиків у Білорусі, і о. Роман Кіх, душпастир для українців греко-католиків в Естонії та Фінляндії.
«Господь запевняє нас у тому, що наша Церква, наша спільнота починається з чогось дуже малого, але важливого для того, щоб навіть Він був там присутній як Той, хто єднає людей. Ми можемо бути різними, можемо мати різні погляди на життя, різні смаки і хобі, але ми залишаємось однією Церковою, тому що нас єднає віра у Господа, — зазначив владика Степан під час проповіді.
Відтак проповідник наголосив на важливості бути християнами завжди і всюди, а не тільки у власній парафіяльній спільноті чи храмі. «Ми можемо стояти у церкві в різних місцях, але дивимось в одному напрямку — споглядаємо таїнство присутності Бога серед нас. Наша Церква не повинна завершуватись лише стінами — так само, як і віра у Господа. Звичайно, легко бути християнином у церкві, однак Господь за прикладом життя священомученика Йосафата запрошує нас бути християнами і Церквою всюди: вдома, у себе на роботі, на вулиці, у різних обставинах життя. Це вміння бути самим собою, бути християнином і дивитись на світ та обставини життя очима християнина, не стидаючись цього, в сучасному розумінні є певним мучеництвом. Адже бути мучеником — це не лише померти за Христа, це також не боятись і не стидатися бути з Христом і свідчити Його навіть тоді, серед тих, хто може насміхатись і деколи навіть виставляти Бога за двері власного життя як щось невигідне. Це свідчення, яким живе Церва і ми як християни, тісно переплітається з апостольським служінням — вміти впевнено йти у житті, берегти у своєму серця дар Віри, ділитись ним, бути мужніми і покірними свідками Христа», — зазначив архиєрей.
Голова ПМВ також пригадав, що у 2023 році ми будемо відзначати 400-ліття мученицької смерті святого Йосафата. Це святий, який об’єднує український та литовський народи, а його життя стало прикладом для наслідування в усій Католицькій Церкві. «Саме тому, ми вже сьогодні повинні роздумувати і підготовляти себе до відзначення цієї пам’ятної дати, яка має об’єднати Вільнюс, Київ та Рим — місто, де спочивають нетлінні мощі священомученика Йосафата», — додав єпископ.
«Ми з вами сьогодні є тут, у стінах цього храму, позначеного історією та випробуваннями для того, щоб бути живою церквою, бути сміливими. У словах Христа, і в житті святого священномученика Йосафата є щось таке, що не може бути затерте жодною ідеологією, системою, що працює проти людини — це віра у Бога», — завершив своє слово до вірних преосвященний владика Степан Сус.
У величному святі взяли участь численні вірні, представники влади, зокрема Надзвичайний та Повноважний Посол України у Литовській республіці Володимир Яценківський. «Я хочу, щоб ми берегли той унікальний дух українсько-литовської єдності, який усім нашим предкам допомагав перемагати, — сказав пан посол.
Своїми враженнями про Свято-Троїцьку церкву поділилися парафіянки Алдона Васіляускєнє, професорка історичних наук, та Голова громади українців Вільнюса Наталія Шертвітєнє.
Вкінці для всіх парафіян і гостей була святкова трапеза, котру благословив архиєпископ Ґінтарас Ґрушас.
Варто також пригадати, що візит преосвященного владики Степана Суса до Литви розпочався 5 листопада 2021 року. Упродовж цих днів архиєрей зустрівся із архиєпископом Каунаса владикою Кестутісом Кеваласом. Сторони обмінялись думками щодо душпастирської опіки вірних УГКЦ у Каунасі та Клайпеді. Владика Степан також передав архиєпископу вітання від Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, розповів про діяльність Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.
У свою чергу, архиєпископ Каунаса цікавився ситуацією на сході України та запевнив, що завжди молиться за українців та мир в країні. У зустрічі також взяли участь о. Микола Козелківський, ігумен монастиря Пресвятої Трійці отців Василіян у Вільнюсі та о. Микола Микосовський, ЧСВВ.
Цього ж дня владика Степан Сус провів робочу зустріч із Надзвичайним та Повноважним Послом України у Литовській Республіці Володимиром Яценківським.
Додамо, що відновлення служіння отців Василіян у литовський столиці відбулось у квітні 1991 року за участю світлої пам’яті владики Софрона Дмитерка та з благословення свідка віри та незламного Кардинала Вінцентаса Сладкявінчуса. У першій Святій Літургії взяв участь легендарний в’язень сумління, а згодом і головний військовий капелан Литви монсеньйор Альфонсас Сварінскас. Першим настоятелем відновленої церкви Пресвятої Трійці і її довголітнім парохом став о. Павло Яхимець, ЧСВВ.
За матеріалами о. Миколая Микосовського, ЧСВВ та Пасторально-міграційного відділу УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ