У Варшаві встановили меморіальні камені братам Шептицьким

16 вересня 2024

У Варшаві відбулося урочисте відкриття меморіальних каменів греко-католицьким священикам — братам Андрею та Климентію Шептицьким, а також польському політику та прихильнику польсько-українського порозуміння Яцеку Куроню.

У Варшаві встановили меморіальні камені братам Шептицьким

Про це передає «Укрінформ» з посиланням на інтернет-портал для українців у Польщі «Наш Вибір».

Подія за участю близьких братів Шептицьких та Куроня, представників української громади Польщі, а також польської влади відбулася в Саду Праведників у Варшаві — символічному місці, де вшановують пам’ять тих, хто боровся за правду та людську гідність.

Відкриття меморіальних каменів і посадки дерев у Саду Праведників — це офіційна щорічна церемонія, метою якої є вшанування пам’яті людей, які у XX i XXI столітті протистояли тоталітаризму, масовим вбивствам та приниженню прав людини. Цьогоріч було відзначено Андрея та Климентія Шептицьких, Яцека Куроня, а також Вівіан Сільвер та Амера Абу Сабіла.

Пам’ятний камінь Андрею і Климентію Шептицьким. Фото: Тетяна Шарапова / Наш вибірПам’ятний камінь Андрею і Климентію Шептицьким. Фото: Тетяна Шарапова / Наш вибір

На церемонії відкриття меморіального каменю був присутній Мачєй Шептицький — один з нащадків Андрея та Климентія Шептицьких та Адам Даніель Ротфельд — польський науковець та дипломат, міністр закордонних справ Польщі у 2005 році. Ротфельд — один з тих, кого під час Другої світової врятував Климентій Шептицький.

«Для мене велика честь, що я маю можливість вшанувати пам’ять цих двох визначних постатей. Митрополит Андрей Шептицький та архимандрит Климентій Шептицький можуть вважатися засновниками новітнього українського народу. Їх можна вважати визначними особистостями з багатьох приводів, але сьогодні ми відзначаємо їхню мужність та безкорисливий підхід у порятунку людей», — сказав про братів Шептицьких Адам Ротфельд.

Мачєй Шептицький і Адам Даніель Ротфельд. Фото: Тетяна Шарапова / Наш вибірМачєй Шептицький і Адам Даніель Ротфельд. Фото: Тетяна Шарапова / Наш вибір

Цьогорічну церемонію також відвідав маршалок польського Сейму Шимон Головня, Він зазначив, що люди можуть відрізнятися походженням, релігією, політичними поглядами, переконаннями, але ця різниця є природною. Неприродним є те, що люди роблять з цими відмінностями. Додав також, що людство існує завдяки тому, що знаходяться такі люди, як ті, про яких було згадано й чию пам’ять було вшановано.

Шимон Головня. Фото: Тетяна Шарапова / Наш вибірШимон Головня. Фото: Тетяна Шарапова / Наш вибір

«Є якась пихатість серед нас, політиків, коли ми думаємо, що світ існує, бо ми існуємо. Але може виявитись, що він існує через те, що серед нас є такі люди, як ті, яких ми сьогодні згадуємо. Це завдяки їм і для них існує цей світ. Ми маємо відзначити цих людей, турбуватися про них, слухати й брати з них приклад до того, як вони помруть й ми почнемо вшановувати їхню пам’ять. Бо це вони є причиною існування людства, вони є своєрідним компасом, завдяки якому ми можемо функціонувати», — наголосив Головня.

Довідка

Митрополит Андрей Шептицький був очільником Української Греко-Католицької церкви у 1901–1944 роках. Він боровся за українську державу та єдину українську Церкву, був меценатом українського мистецтва, засуджував голодомор в Україні. Під час Другої світової війни він допомагав переховувати та допомагав євреям. Своєю чергою брат Андрея Климентій Шептицький був греко-католицьким священником, боровся за припинення переслідування греко-католиків в СРСР, а також закликав священників не переходити до Російської Православної Церкви. Під час Другої світової війни брав участь у порятунку євреїв. Був заарештований та закатований НКВС. Помер у в’язниці.

Під час цьогорічної церемонії вшанували також пам’ять Яцека Куроня — польського політичного та громадського діяча, учасника антикомуністичного руху, прихильника польсько-українського порозуміння. Куронь виступав за те, щоб гідно вшанувати жертв польсько-українських протистоянь, особливо в період Другої світової війни, а також намагався ініціювати контакти польських та українських опозиціонерів. Він також боровся з антиукраїнськими настроями в польському суспільстві.