У соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії вшанували жертв Голодомору
7 листопада українська громада Філадельфії та сусідніх околиць на заклик Комітету української громади міста вшанувала 89-ту річницю Голодомору. В Українському католицькому соборі Непорочного Зачаття відбулася Божественна Літургія, Панахида та програма вшанування.
«Ми згадуємо подію, що відбулася з людської волі, цілеспрямовано із метою зламати український народ. Ми молимося, щоб огорнути цих невинних жертв Божою благодаттю. Наше поминання і наша молитва стосуються не лише минулого чи чогось далекого, а кожного з нас. Коли ми зустрічаємося зі стражданням, то питаємо „Де Ти є, Господи? Де Ти був? Як Ти, Господи, це допустив?“. Простої відповіді у словах і концепціях не знайдемо. Ми разом стоїмо перед великим таїнством людської свободи, рішень і відповідальності. Ці поминання мають підкреслити для нас важливість людської свободи і відповідальності та близькості Бога до нашого болю. Бог дає нам давати життя і виявляється, що ми цю свободу можемо використовувати, щоб сіяти смерть», — наголосив митрополит Борис Ґудзяк у своїй проповіді.
Він зауважив, що метою Голодомору було знищити дух свободи серед українців, і Голодомор був лише одним з моментів у хресній дорозі українців ХХ століття. Архиєпископ також зосередився на глибокій травмі, якої зазнав весь народ: «Наша травма не оплакана і не омолена, лише тепер повільно вона виходить із нашої психіки».
Проте висновок митрополита у тому, що наша віра є сильніша за травми. «Ні Голодомор, ні жодне інше умертвлення, ні навіть наша смерть не є кінцем, бо з нами є Той, хто власною смертю подолав смерть», — заохотив він усіх.
Після Літургії д-р Володимир Сергійчук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, прочитав лекцію про Голодомор. Він походить з родини, члени якої загинули під час штучного голоду — геноциду українців, і палко говорив про те, наскільки багато жертв Голодомору було саме серед дітей.
Під час вшанування відбулися виступи хору собору Непорочного Зачаття, Юлії Ступень та Софії Пітули. Голова Комітету української громади Філадельфії Уляна Мазуркевич була ведучою заходу.
«Пам’ять про Голодомор — це не лише українське питання. Це світове, американське питання. Уявіть собі долину річки Делавер, чисельність населення якої нараховує приблизно 7,1 мільйона людей, і уявіть, що вони за 18 місяців зникли, а світ про це не знав і не дбав. Знання про український Голодомор має бути невід’ємною частиною світової історії, а злощасний акт геноциду, скоєного над українцями, має бути визнаний у всьому світі, щоб історія більше ніколи не повторювалася», — підкреслив у своєму короткому зверненні Михайло Савків, віце-президент Українського Конгресового Комітету Америки (УККА).
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ