У Римі розпочалися формаційні курси для нових католицьких єпископів
Увечері 15 вересня 2024 року у Римі розпочався традиційний щорічний формаційний курс для нових єпископів. Українську Греко-Католицьку Церкву на ньому представляють відразу семеро єпископів.
Щорічні формаційні курси
Дикастерія у справах єпископів у співпраці з Дикастерією для Східних Церков організовує зустріч для нових католицьких єпископів, призначених протягом року. Такі зустрічі з ініціативи тодішнього папи Івана Павла ІІ зародилися у далекому 2000 році. Тож щороку у вересні нові єпископи з’їжджаються до Риму. Цього року зустріч відбувається в колегії Cвятого апостола Павла.
Як зазначають організатори заходу, ці дні формації мають на меті сприяти новим єпископам в переживанні сильного моменту сопричастя, ділитися досвідом дару повноти Таїнства Священства.
В основі цього досвіду сопричастя лежить молитва на гробі апостола Петра та зустріч з його Наступником, з яким єпископи творять зв’язок сопричастя, таким чином засвідчуючи єдність усієї Католицької Церкви, розкиданої по всій землі. У контексті, наповненому молитвою та спільнотним життям, нові пастирі Церкви разом слухають різноманітні доповіді, працюють в групах та беруть активну участь в дискусіях.
Єпископи Української Греко-Католицької Церкви
Цьогорічна зустріч єпископів відбувається упродовж 15–21 вересня. Основною темою доповідей та дискусій є: «Пастирі, вкорінені у Христі. На службі Церкви, покликаної жити теперішнім та зберігати насіння майбутнього».
Українську Греко-Католицьку Церкву представляють відразу сім єпископів. З України прибули владика Максим Рябуха, єпископ-помічник Донецького екзархату, владика Микола Семенишин, єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії, владика Андрій Хім’як, єпископ-помічник Київської архиєпархії, владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийської єпархії, владика Володимир Фірман, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії. Натомість з Канади до Риму приїхали владика Михайло Кв’ятковський, єпископ Нью-Вестмінстерської єпархії, владика Михайло Смолінський, єпископ Саскатунської єпархії. Також участь у формаційних курсах беруть владика Теодор Мацапула, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, та владика Йона Максім, архиєпископ і митрополит Пряшівський.
«Ця зустріч об’єднала понад 150 єпископів з цілого світу. Хоч ми дуже різні, але з перших хвилин знайомства відчувається спільний сильний дух, який нас єднає через служіння Богові і Церкві. Ми говоримо різними мовами, але розуміємо один одного дуже добре, бо маємо спільні цінності, основані на нашій вірі. Ця зустріч дозволяє нам, владикам з України, бути свідками правди про війну проти нашого народу, дякувати за молитву та просити про подальшу підтримку нашої страждаючої України», — зазначив владика Андрій Хім’як на початку зустрічі.
У свою чергу, владика Теодор Мацапула додав: «Ця подія є унікальною можливістю для духовного збагачення та діленням, хоч і невеликим, але досвідом між новими пастирями нашої Церкви. Зустріч сприяє поглибленню віри, зміцненню єдності та обговоренню викликів, з якими стикається сучасне суспільство. Просимо ваших молитов за всіх учасників, аби їхня місія була плідною та натхненною Божою благодаттю!»
Програма курсу
Упродовж шести днів спільних зустрічей цьогоріч нові католицькі єпископи матимуть нагоду замислитися над служінням єпископа щодо збереження та передання скарбу віри та над його піклуванням стосовно інтегрального розвитку людини, над ідентичністю та місію Церкви у сучасному світі та над теперішньою її дійсністю, що вимагає перебувати у правдивому діалозі зі світом. Це стане можливим завдяки доповідям кардинала П’єтро Пароліна, Державного секретаря Ватикану, кардинала Віктора Мануеля Фернандеса, префекта Дикастерії доктрини віри, кардинала Хосе Талентіно де Мендоси, префекта Дикастерії у справах культури та освіти, кардинала Маріо Ґрека, генерального секретаря Синоду про синодальність, архиєпископа Ріно Фізікелли, префекта Дикастерії у справах євангелізації, кардинала Майкла Черні, префекта Дикастерії у справах служіння та інтегрального розвитку людини, кардинала Кевіна Джозефа Фаррела, префекта Дикастерії у справах мирян, сім’ї та життя та інших.
Окремим пунктом формаційної програми стане традиційна зустріч із Святішим Отцем Папою Франциском, яка відбудеться у четвер, 19 вересня. Під час аудієнції Папа звернеться до єпископів із актуальними настановами та порадами стосовно єпископського служіння у Церкві сьогодні. У п’ятницю, 20 вересня, для усіх нових єпископів Східних Католицьких Церков також передбачена зустріч з кардиналом Клаудіо Ґуджеротті, префектом Дикастерії для Східних Церков.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ