У Польщі щорічна проща на Святу гору Явір об’єднала українців греко-католиків
Напередодні 42-ої Лемківської ватри у п’ятницю, 19 липня, відбулася чергова Всецерковна греко-католицька проща духовенства, монашества і вірних на Святу гору Явір біля Висової, на Лемківщині, до місця об’явлення Пресвятої Богородиці. Воно відбулося у вересні 1925 року.
Щорічна проща греко-католиків з Польщі та й не тільки відбувається до місця, в якому у 1925 році трьом жінкам греко-католичкам, які поверталися з відпусту в одній з парафій в тодішній Чехословаччині, об’явилась Пресвята Богородиця. Між іншим, Її волею було, щоб в цьому місці поставлено каплицю. Видіння перевіряла Богословська комісія, делегована перемиським єпископом блаженним Йосафатом Коциловським. Комісія не ствердила зловживань.
Кілька років пізніше на місці об’явлень поставлено каплицю, яку у 1929 році посвятив Перемиський владика Йосафат Коциловський. У 1958 році каплицю перебрала Польська Православна Церква. До Греко-Католицької Церкви каплиця повернулася у 2017 році.
Традиційно і цього року на вершині гори, біля каплиці була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія. Прощу очолив місцевий єпарх — архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемишльсько-Варшавський. Про це пише пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.
Натомість Божественну Літургію очолив та виголосив проповідь владика Володимир Р. Ющак з Вроцлава. У своєму слові проповідник звернув увагу на те, що у більшості Марійських об’явлень, які були визнані Церквою, Пресвята Богородиця просила про відкинення гріха зі свого життя та закликала до гарячої молитви, особливо в наміренні навернення грішників та про здержання караючої Божої руки за гріхи та за злобу людей. Заклик до молитви, чого символом мала бути побудова каплиці на Горі Явір майже сто років тому, був також головним переказом об’явлення Пресвятої Богородиці місцевим лемкиням греко-католичкам.
Крім численних вірних і духовенства з усіх трьох греко-католицьких єпархій з Польщі та зі Словаччини, а також єпископів Євгена Поповича та Володимира Ющака до молінь долучилися владика Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Ґданський та владика Петро Крик, вислужений апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії.
Після закінчення Божественної Літургії присутніх привітав митрополит Євген Попович. Він також склав побажання владиці Володимирові з нагоди його уродин.
На завершення прощі у місцевій криниці, яка повстала на місці цілющого джерела, була посвячена вода. Останнім літургійним актом цьогорічної прощі була процесія довкола каплиці на Святій горі Явір.
Нагадаємо, що наступного року прочани відзначатимуть сто років від часу Марійських об’явлень на Святій горі Явір на Лемківщині. Тож з цієї причини проща та святкування на горі матимуть особливий ювілейний характер.
Фото: Ігор ДобрянськийПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ