У Патріаршому домі у Львові провели вишкіл для префектів та духівників семінарій УГКЦ
25–29 жовтня у Патріаршому домі відбувся вишкіл для префектів та духівників семінарій УГКЦ. У ньому взяли участь представники із Східної Колегії м. Айхштетт (Німеччина), Львівської духовної семінарії Святого Духа, Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, Івано-Франківської духовної семінарії імені Святого Священномученика Йосафата, Тернопільської Вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого, Дрогобицької духовної семінарії блаженних священномучеників Северина, Віталія та Якима та Василіянського Інституту філософсько-богословських студій імені Йосифа Велямина Рутського.
Початок вишкільного семінару співпав із днем коли Блаженніший Святослав оприлюднив нову редакцію документу «Підготовка кандидатів до священства в Українській Греко-Католицької Церкви з урахуванням викликів та особливостей сучасної культури». А відтак, вишкіл розпочалася із вступного слова владики Богдана Данило, голови Патріаршої Комісії у справах духовенства, який наголосив на важливості семінарійної формації, яка є процесом постійного особистісного зростання та розвитку кандидата до священства, а роль духівників та префектів у цьому процесі є особливо важливою.
Перший день зустрічі був присвячений темі «Ідентичність священника у 21-му столітті». Разом із отцем доктором Стефаном Батрухом, довголітнім духівником Люблінської духовної семінарії префекти та духівники обговорили основні труднощі та виклики з якими зустрічаються вони у формаційній програмі семінарій. Отець доктор вміло підсумував ці виклики, серед яких він підкреслив особливо надмірна активність, консумізм, індивідуалізм, інформаційний хаос, конформізм, самодостатність. Скажімо, інформаційний хаос несе за собою розгубленість, релятивізм, дезорієнтацію. А відтак, кожен подібний виклик має свій лік, свого роду духовне правило, як скажімо у випадку з інформаційним хаосом — важливим є самопізнання у дзеркалі слова Божого. Кожен із цих викликів має своє духовне правило, яке може не лише допомогти подолати дану трудність, але також і спрацювати як запобіжний засіб.
«Відповідальність форматора — супроводжувати семінариста в його духовній формації, давати вказівки в духовній боротьбі зі спокусами (внутрішній форум). Відповідальність семінариста — вміти інтегрувати свою внутрішню і зовнішню особу, і працювати над собою з відкритим ставленням до своїх дарів та обмежень», — наголосив Отець Андрій Онуферко. Разом із отцем Андрієм духівники та префекти семінарій чітко виокреслили різницю між внутрішнім та зовнішнім форумом та його важливості у формаційній програмі. У процесі дискусії Отець Андрій разом із учасниками вишколу також обговорив, що немає теми, яка б мала обговорюватися лише в одному форумі, і не торкатися іншого. Скажімо тема порнографії, не має залишатися лише темою між духівником та семінаристом, але має виноситися на зовнішній форум, чи це конференція чи курс морального богослов’я. Така формація, спілкування визначається відповідальністю, як зі сторони форматора так і зі сторони семінариста.
Третя частина зустрічі була присвячена формації та зросту семінариста у його психологічному аспекті. Запрошений спікер Роксолана Войтович заохотила учасників вишколу змалювати та роздумати над ідентичністю семінариста, його актуальний стан та бажаний, та що необхідно зробити щоб досягти бажаного результату у формації.
Церква та сучасне суспільство є покликані творити культуру, де гідність дитини має бути безумовно пошанованою, а відтак формувати безпечне середовище для запобіганню сексуальному насильству. Опираючись на цю мету спікер Марія Суп-Новікова, спеціаліст із Центру Гідності Дитини УКУ, представила духівниками та префектами семінарій УГКЦ які елементи формування необхідно внести до формаційної програми щоб можна було попередити сексуальне зловживання. У часі зустрічі пані Марія також розповіла чому саме виникає насильство та на що необхідно звернути увагу, для того щоб ідентифікувати ознаки насильства, якою є поведінка кривдника і чому важливо знати про девіантні цикли.
На завершення зустрічі отці, учасники вишколу, підсумували важливі елементи почутого та обговореного та визначили наступну дату вишкільної зустрічі, що припадає на 10–12 жовтня 2022 року.
Фото: фейсбук-сторінка о. Ігоря БойкаЗа матеріалами пресслужби Патріаршої Комісії у справах духовенства
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ