У Парижі (Франція) за участі владики Гліба Лончини відзначили памʼять жертв геноцидів України

25 листопада 2022

У неділю, 20 листопада 2022 року, у Парижі відзначили памʼять жертв геноцидів України. Цьогоріч українці в Парижі спогадували не лише жертв штучного голоду у ХХ столітті, але й геноцидальних дій Російської Федерації проти українців, що розпочалися у 2014 році і тривають дотепер.

День традиційно розпочався покладанням вінків до Меморіалу невідомого солдата під Тріумфальною аркою. У церемонії разом з представниками Посольства України у Франції на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом України у Франції Вадимом Омельченком взяли участь асоціації та організації українців, серед яких «Пласт», СУМ, Союз Українок у Франції та інші. Після урочистого покладання вінків та квітів вже традиційно під Аркою зазвучали Національні гімни України та Франції у виконанні хору Святого Володимира Великого під провідництвом п. Лесі Микитин. Про це інформує пресслужба Паризької єпархії Святого Володимира Великого.

Церемоніал був зорганізований Репрезентативним комітетом українців у Франції.

О першій годині пообіді у храмі Сен-Сюльпіс розпочалася Божественна Літургія, яку очолив владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор Єпархії святого Володимира Великого. На початку, перед богослужінням, владика привітав присутніх та наголосив, що в цей день молитва лунатиме не лише за невинно вбитих, але й за тих, хто сьогодні боронить українську землю.

Разом з владикою Глібом Літургію співслужили монсеньйор Крістіан Гаврон, віце-ректор місії польських католиків у Франції. Також співслужили священики собору Святого Володимира та околиць Парижу, представники місцевого римо-католицького духовенства, Румунської Греко-Католицької Церкви та монсеньйор Паскаль Гольніш, генеральний вікарій ординаріату для Східних католиків та директор фундації Справа Сходу (Oeuvre d’Orient).

Співом богослужіння супроводжував хор Лисенко, що прибув на Літургію з Нідерландів, а також паризький хор Святого Володимира Великого.

Під час богослужіння слово виголосив монсеньйор Паскаль Гольніш. У ньому монсеньйор розповів про прагнення Радянського Союзу винищити українців, а також про те, що зараз також відбувається геноцид. «Доми, квартали зруйновані. Родини осиротілі. Мільйони українців були змушені покинути свої села, міста, області. Тортури та розстріли цивільних виявляються тут і там», — мовив проповідник.

Монсеньйор також наголосив на тому, що йти на поступки агресору було б моральною помилкою та зазначив, що темрява не зможе ніколи загасити світла: «Сили темряви накинули ніч на Україну. Однак темрява не зможе загасити світло, бо світло світить у темряві».

На закінчення слово до присутніх виголосили Надзвичайний і Повноважний Посол України у Франції Вадим Омельченко та владика Гліб Лончина.

«Споминаючи цього року жертв Голодомору і жертв російської агресії на нашій землі, робимо це зі смутком за невинними жертвами; вшановуємо їхню пам’ять і молимося за упокій їхніх душ. У той же час, сповнені надією на Божу допомогу, молимося за тих, які сьогодні захищають нашу Батьківщину, щоб Господь дав їм силу вистояти і обороняти наш народ. Вони борються за справедливу справу: проганяють нападників із нашої землі і захищають свободу й гідність людини — не тільки в Україні, а й у Європі та світі» — завершив владика.

Після завершення Літургії, присутні помолилися Панахиду, у якій також взяли участь представники Православної Церкви.

Опісля, на завершення події, до присутніх звернувся протосинкел єпархії о. Ігор Ранця, який подякував усім присутнім священнослужителям, представникам французької та української громад, дипломатичному корпусу та вірним за спільну молитву та підтримку.

Опісля богослужіння також відбулася невеличка пресконференція для французьких ЗМІ. Мова йшла про російську геноцидальну політику та про аналогії геноцидів українців у ХХ столітті з подіями сучасної війни.

Нагадаємо, що 18 жовтня 2022 року апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира владика Гліб Лончина своїм Декретом проголосив п’ятницю, 18 листопада, Днем покаяння і посту за жертв геноцидів в Україні. «Щороку в усьому світі протягом місяця листопада українці різних конфесій моляться за жертв Голодомору 1932–1933 років. Цього року у нашій єпархії Святого Володимира Великого вшановуватимемо жертв геноцидів в Україні: Голодомор 1932 — Війна 2022 окремим днем покаяння і посту», — йдеться у Декреті. Відтак автор декрету продовжує: «У цей день заохочую вірних обмежитися в їжі, а хто може — провести його на хлібі і воді. Вимолюю для Вас Божої благодаті та миру для України й цілого світу. Благословення Господнє на Вас!»

Фото: Наталія Хільчук