У Львові стартувала міжнародна конференція, присвячена блаженній Йосафаті Гордашевській

6 липня 2019

5 липня 2019 року у Львівській духовній семінарії Святого Духа стартувала міжнародна конференція «Християнська педагогіка: системи, досвід, перспективи». Подію присвятили сотій річниці переходу преподобної матері Йосафати Гордашевської, співзасновниці Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії.

Організаторами конференції виступають Патріарша катехитична комісія та Катехитично-педагогічний інститут УКУ. Серед близько 180 учасників конференції – представники монашества, відповідальні за катехизацію в УГКЦ, катехити та християнські педагоги з усіх єпархій України, Мукачівської єпархії, а також з Польщі, Сербії, Англії, Іспанії, Італії, США, Канади та Бразилії.

На конференцію завітали Сестри Служебниці із різних куточків світу та численні христянські педагоги. Розпочали подію з Божественної Літургії. Опісля перед учасниками зачитали привітання Отця і Глави Української Греко-Катлицької Церкви Блаженнішого Святослава.

«Бути учнем Христовим — це місія всього нашого життя. Ось чому навчання і передавання віри (катехизація) — це не лише підготовка дітей до першої Святої Сповіді та урочистого Святого Причастя, а постійне і безперервне зростання у вірі всіх вірних Христової Церкви — дітей, молоді та дорослих», — вважає Блаженніший Святослав.

В свою чергу директор Катехитично-педагогічного інституту с. д-р Луїза Цюпа наголосила на молитовній єдності учасників конференції з Верховним Архиєпископом, членами Постійного Синоду та Митрополитами УГКЦ, які сьогодні розпочали дводенну зустріч з Папою Римським Франциском у Ватикані. Також було зачитано звернення до учасників конференції Генеральної Настоятельки Згромадження Сестер СНДМ с. Софії Лебедович.

Долучився до конференції і преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, який переказав також вітання від високопреосвященного владики Ігоря Возьняка, митрополита і архиєпископа Львівського:

«Сьогоднішє Євангеліє повне драматизму. І таким є часто наше служіння. Ми раз будемо прийняті, раз не будемо, хтось нас потрактує як диваків, несучасних людей. Але Євангелії закінчується дуже позитивно: Христос ішов і проповідував, і навчав. А це є нашою місією. Нехай Господь нам у тому товаришує», — підкреслив владика Володимир.

Також зі словом звернувся до присутніх ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа о. д-р. Ігор Бойко:

«Я мабуть не єдиний священик, який завдячує багато у своєму житті сестрам. Коли у 90-тих роках ще дітьми ми приїхали в Українську папську малу семінарію у Римі, то перші кого ми зустріли — це були Сестри Служебниці, які своєю працею щоденно: на кухні, в пральні, своєю молитвою, для нас хлопців, скажу чесно, замінили батьків. Бо наші батьки були в Україні. А у семінарії було, кому 14, кому 12, а декому й 11 років. І хотілося деколи прийти і поплакати, а Сестри Служебниці вміли нас зрозуміти і прийняти. І я дякую сьогодні Сестрам Служебницям, і нехай Господь благословить цю конференцію».

Наукова частина конференції, яку модерувала директор КПІ УКУ с. д-р Луїза Цюпа, розпочалася доповіддю с. Орести Боршовської, СНДМ, про постать блаженної сестри Йосафати та про її внесок у розвиток духовного виховання.

Отець Олег Шепетяк, проф. кафедри історико-філософського факультету Київського університету ім. Б. Грінченка, у своїй доповіді зупинився на філософських засадах християнської педагогіки.

Про християнське виховання в УГКЦ розповіла Генеральна настоятелька ЗСПР с. Наталія Мельник.

Учасники конференції також мали можливість почути про актуальний стан релігійного виховання в УГКЦ від п. Назара Дуди, заступника голови ПКК УГКЦ. А п. Андрій Козіброда, викладач КПІ УКУ, представив присутнім проект нової загальної катехитичної програми УГКЦ (1-3 класи).

Після ознайомлення з теоретичними основами християнського виховання присутні мали можливість навчитися їх застосовувати на практиці, взявши участь в одному з передбачених програмою майстер-класів за методикою християнського виховання. На вибір було запропоновано:

• Катехиза дорослих (о. д-р Богдан Тимчишин),
  • Арт-терапія у катехизації (Ігор Васюта),
  • Інтерактивні методи в катехизації (Андрій Козіброда),
  • Праця з підлітками: виховання довіри на прикладі святих (Марія Шипка),
  • Система виховання Дона Боско (о. Олег Ладнюк).

Під час праці в групах, яка відбулася після практичних занять, учасники конференції обговорювали актуальні питання катехизації різних вікових груп та висловлювали пропозиції щодо оновлення загальної катехитичної програми.

Вечірня частина конференції була присвячена представленню новаторських катехитичних практик у Польщі, Бразилії та Канаді.

Додамо, що конфренція триватиме до неділі. Вранці у неділю від Патріаршого дому вирушить проща «Слідами Блаженної матері Йосафати» маршрутом Жужеляни-Червоноград-Жовква.

Фото: Леся Васьків
За матеріалами релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова" та Департаменту інформації УГКЦ