У богородичній базиліці Айнзідельнського абатства в Швейцарії молилися за мир в Україні
15 травня на запрошення Благодійного фонду «Церква в потребі» Апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії владика Богдан Дзюрах взяв участь у щорічному паломництві Фонду до найбільшого богородичного санктуаріуму Швейцарії в Бенедиктинському абатстві Айнзідельн.
У межах паломництва владика Богдан дав кілька інтерв’ю представникам ЗМІ, молився та спілкувався з монахами тутешнього абатства, зустрічався з українськими біженцями, очолив Божественну Літургію, а також взяв участь в подіумній дискусії, присвяченій темі війни Росії проти України та душпастирського служіння християнських Церков під сучасну пору.
У своїй проповіді під час Літургії в базиліці швейцарської «Чорної Мадонни» Апостольський екзарх пригадав, що в багатьох куточках світу християни останніми тижнями відчувають і святкують великодню радість, радість в яку Христос Воскреслий перемінив смуток і біль Страсної п’ятниці. «У „багатьох“, але не у всіх, — зауважив проповідник і продовжив: — Моя Батьківщина Україна і мій народ переживають від 24 лютого свою Страсну п’ятницю, якій не видно поки що кінця-краю. Втім, ця драма європейського народу, який прагне до гідного і вільного життя, розпочалася не три місяці тому, а вже 8 років тому. Проте, впродовж усіх цих років цю війну, на жаль, так часто замовчували і ігнорували, а страждання мільйонів людей забували. І ось 24 лютого стався повномасштабний і відкритий напад. Жахливий сон, у який ще три місяці перед тим не хотілося вірити, став дійсністю». Відтак проповідник розповів про масштаб злочинів і злодіянь, які здійснюють окупанти на українських землях, сягаючи у своїх діях «найглибшого дна людської поведінки».
Перед лицем таких злочинів і такого страждання ми, хоч почуваємося шокованими і приголомшеними, проте не можемо залишатися безмовними, — наголосив екзарх. Він закликав присутніх до посилених молитов за всіх жертв війни в Україні, а також в інших частинах світу. Другим проявом солідарності із страждаючими від агресії братами і сестрами має стати гуманітарна поміч як вияв християнської любові. При цьому проповідник наголосив, що українці на матірних землях, як рівно ж ті, що прибувають до Швейцарії, вже мали неодноразово нагоду відчути щедру і великодушну підтримку швейцарського народу. То ж проповідник висловив сердечну і глибоку вдячність усім жертводавцям, запевнивши в імені українського народу про наші вдячні молитви. Водночас, — підкреслив Апостольський екзарх, — новоприбулі з України не лише простягають руку, просячи помочі, — вони приносять зі собою в країни нового поселення свої цінні скарби — передовсім скарб віри, яку вони зберегли впродовж темних років комуністичних переслідувань минулого століття. Тепер вони цією вірою, на переконання владики Богдана, бажають поділитися з європейськими братами і сестрами та спільно свідчити цю віру перед світом.
Після Літургії відбулася подіумна дискусія, в якій, окрім владики Богдана, взяли участь також абат Урбан та пані Магда Качмарек, референтка головного Офісу Фонду «Церква в потребі», які відповідає за поміч Україні. Вона розповіла присутнім про свою нещодавню подорож в Україну та ілюструвала свою розповідь фотоматеріалами. Після дискусії учасники мали нагоду відповісти на запитання присутніх в залі численних жертводавців Фонду «Церква в потребі».
«Я до глибини душі вражений солідарністю швейцарського народу і швейцарської Церкви з Україною. Знаки і прояви цієї солідарності стрічаються повсюдно, починаючи від таких важливих і урочистих заходів, як ця Літургія і подіумна дискусія після неї, і закінчуючи прийняттям українських біженців швейцарськими родинами та українськими прапорами, якими часто прикрашені будівлі і приватні мешкання швейцарців. В цій ситуації Швейцарія виразно показує, що вона не „нейтральна“, бо „нейтральність“ в даних обставинах означала б потуранням злочинам агресора. Натомість тут маємо до діла з активною підтримкою страждаючого українського народу, який своїм героїзмом пробудив сумління багатьох у світі. І така позиція є єдино вірною та зміцнює нашу надію на остаточну перемогу сил добра над тиранією агресора», — поділився Апостольський екзарх своїми враженнями від пережитого в Швейцарії.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ