#ТижденьУГКЦ: пам’ятна дошка Кирилу і Методію у Римі, Орден митрополита Шептицького для пані Дохват і наріжний камінь під український храм у Фатімі
Ось головні події, які сталися в УГКЦ протягом останнього тижня (13–19 листопада 2021 року). Відтепер про них можна не лише читати на нашому сайті, але й слухати у подкасті «Тиждень УГКЦ».
Освячення у Римі копії ікони «Salus Populi Romani» та пам’ятної дошки святим Кирилові й Методієві
В суботу, 13 листопада, у Папській базиліці Санта Марія Маджоре в Римі відбулося дві важливі події: освячення копії чудотворної ікони «Salus Populi Romani» («Спасіння римського народу»), яку було подаровано базиліці від вдячного українського народу, і відкриття пам’ятної дошки святим Кирилу та Методію, творцям слов’янської писемності. Освятили їх Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав та настоятель базиліки кардинал Станіслав Рилько.
Ініціатором заходу був владика Іриней Білик, канонік папської базиліки Санта Марія Маджоре, єпископ-емерит УГКЦ.
Захід розпочався Молебнем до Богородиці в головній каплиці базиліки, в якій перед і після кожної Апостольської подорожі молиться Папа Римський. Друга частина заходу відбулася в каплиці Чезі, де, власне, було напередодні встановлено пам’ятну дошку святим Кирилу та Методію.
У своєму слові Блаженніший Святослав вказав на два символічні жести, які святі Кирило і Методій здійснили у 868 році. Це — повернення до Рима віднайдених мощів папи Климента, замученого на території сучасного Криму, та переклад літургійних книг церковнослов’янською мовою, які ці два брати підготували для їхньої місії. Папа Андріан ІІ апробував і благословив у базиліці Санта Марія Маджоре. Сучасні історики трактують ці два жести як знак особливого зв’язку між Церквами Заходу та Сходу.
***
14 листопада — День бідних
Цієї ж неділі вся Католицька Церква вже вп’яте відзначала Всесвітній день бідних. З цієї нагоди в різних частинах нашої Церкви було проведено безліч благодійних ініціатив, зокрема у Харкові, Тернополі, Івано-Франківську та десятках інших міст і сіл України і світу. В Южноукраїнську, що на півдні України, наприклад, бідних годували не лише цього дня, але й впродовж усього року.
Владика Василій Тучапець, голова Відділу соціального служіння УГКЦ, у відеозверненні заохотив вірних до добрих діл, підкресливши, що виявляючи милосердя до інших, ми наслідуємо милосердя нашого Небесного Отця.
Варто також згадати, що в усій УГКЦ на парафіяльному рівні вже понад рік триває безстрокова акція «Нагодуй убогого», започаткована Синодом Єпископів УГКЦ у 2020 році.
***
За активність і жертовність у здійсненні соціального служіння потребуючим шість священників Київської архиєпархії були нагороджені патріаршими грамотами.
Серед них — о. Іван Цихуляк з Бердичева, о. Ігор Гріщенко з Білої Церкви, о. Антон Борис з Козятина, о. Роман Пушка з Ніжина та о. Роман Шкрібенець з Вакуленчука.
***
50-річчя освячення оновленого храму Сергія і Вакха в Римі
В неділю, 14 листопада, в катедральному храмі Сергія і Вакха Апостольського екзархату для українців греко-католиків у Італії Глава УГКЦ звершив Архиєрейську Божественну Літургію. «Цей храм, — сказав у проповіді Предстоятель, — є знаком того, що Господь є з нашим народом».
Літургія стала нагодою подякувати Богові за 50 років з моменту повернення храму Сергія і Вакха, який віддавна був осідком представників Київський унійних митрополитів, у власність УГКЦ і його освячення патріархом Йосифом Сліпим.
«Він [Йосиф Сліпий — ред.] прийшов до цього збещещеного храму, поглянув в очі Богородиці і зумів знову відкупити та зробити його першим парафіяльним храмом для українців в Італії. Це був крок, коли і українці, які опинилася тут після Другої світової війни, відчули, що і їх Бог тут, на чужині не забув. Господь Бог про них пам’ятає. Коли всі люди від нас відвертаються в найтяжчий момент, найбільшим ближнім до нас, до нашого народу виявляється сам Господь, Творець і Спаситель», — сказав у проповіді Блаженніший Святослав.
***
Освячення наріжного каменю монастиря та українського храму в Фатімі
Цього ж дня у Фатімі владика Степан Сус освятив наріжний камінь під будівництво монастиря та українського храму Благовіщення Пресвятої Богородиці Отців Василіан. Освячення відбулося у рамках прощі українців до цього відпустового місця — одного з найбільших богородичних санктуарів Католицької Церкви.
***
Орден митрополита Андрея Шептицького для Христини Дохват
В той же час але вже на іншому кінці світу, в катедрі Непорочного Зачаття у Філадельфії, владика Борис Гудзяк вручив Орден митрополита Андрея Шептицького пані Христині Дохват, відомій мисткині, іконописиці, художниці. Блаженніший Святослав нагородив її Орденом ще в березні 2020 року. Однак через пандемію вручення нагороди відбулося щойно тепер.
Пані Христина Дохват стала четвертим лауреатом найвищої нагороди Української Греко-Католицької Церкви.
Варто зазначити, що серед творів пані Дохват — мозаїки й іконостас (56 ікон) катедрального собору Непорочного Зачаття та намісні ікони Христа і Богородиці храму Покрову Пресвятої Богородиці у Філадельфії (США), іконостас, настінні мозаїки та фрески в українській каплиці Покрову Пресвятої Богородиці в катедральному соборі Богородиці у Вашингтоні (США), іконостаси й оформлення інтер’єрів Богородичного храму в Гілсборо, Нью-Джерсі (США), храму Петра й Павла в Маунт-Кармель, Пенсильванія (США), ікона Вишгородської Богородиці для Українського католицького університету в Римі (Італія) та безліч інших.
***
А ще:
Цього тижня на прямий ефір «Відкритої Церкви» на «Живому телебаченні» завітав політв’язень, дисидент Семен Глузман. З Блаженнішим Святославом він поспілкувався про Голодомори в Україні та День свободи і гідності.
Прослухати подкаст «Тиждень УГКЦ» можна тут.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ