«Церква не втікатиме від війни, а даруватиме людям надію», — владика Володимир Груца у розмові для німецького радіо

5 березня 2022

Навіть у час війни істина для всіх одна — кожен з нас рано чи пізно зустрінеться з Богом. У цьому запевнив єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца під час розмови про повномасштабну війну Росії проти України з кореспондентом німецького радіо DOMRADIO. DE.

Про ситуацію у Львові

У розмові з німецьким кореспондентом владика Володимир розповів, що у Львові ситуація на даний час є відносно спокійною.
«Проте, якщо одна частина тіла кровоточить, то все тіло відчуває біль. Звичайно, що й у Львові люди відчувають страх і паніку. Особливо тривожною є сирена про повітряну небезпеку, яка може звучати вночі і на світанку. Звичайно, що порівняно з Центральною і Східною Україною ситуація не є настільки драматичною. Бо там люди цілий час живуть в страсі через обстріли і бомбардування. Іншим викликом для нас є велика кількість біженців, які напливають сюди. Якщо людям не вдається їхати далі до Західної Європи, то вони зупиняються тут у Львові. Передусім тут зупиняються діти з особливими потребами, сироти», — розповів єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.

Магазини частково порожні

За словами архиєрея, на початку війни люди масово розкупляли продукти. Це означає, що на даний момент магазини в Україні частково порожні. Також банківська система працює з відповідними перебоями, бо люди намагалися зняти гроші. Проте важливо, що на даний момент, принаймі у Львові є світло, тепло, газ, вода і зв’язок.

Бути поруч з людьми — принципова позиція єпископів та священників УГКЦ

Також владика Володимир зазначив, що укриття для людей приготовані від початку війни. Проте, дуже важко передбачити, як війна буде далі розгортатися і коли завершиться її гостра фаза.

На запитання про те, чи особисто не планує на час війни виїхати за кордон, архиєрей наголосив, що принциповою позицією єпископів і священників УГКЦ є рішення залишатися разом з людьми. «Ми постановили, що будемо на своїх місцях, бо якщо ми як Церква покинемо людей, то де тоді люди знайдуть надію? Наші парохи, священники, парафії стали центрами гуманітарної допомоги, якої надається дуже багато довкола наших храмів. Зокрема у підвальних приміщеннях, де є більший простір люди знаходять свій притулок. Церква покликана до соціального служіння, це зрозуміло, але також Церква уділяє людям Святі Таїнства, що дарує внутрішній спокій і підтримку. Це є скарб Церкви», — підкреслив владика Володимир і зазначив, що також на місцях залишаються єпископи зі священниками на сході України.

Священники йтимуть також у бомбосховища й укриття служити Святу Літургію

Владика Володимир запевнив, що духовенство Української Греко-Католицької Церкви є готовими до будь-якого розвитку подій: «У неділю в Києві священники, де це було можливим, служили Святу Літургію. Звичайно, що ми будемо йти до людей туди, де вони є. У такий спосіб Церква є зі своїм народом».

Істина для всіх є одна — кожен з нас рано чи пізно зустрінеться з Богом

Даючи відповідь на питання журналіста про те, чи особисто відчуває страх, владика Володимир зазначив, що є християнином і відповідно старається жити по-християнськи: служити Святу Літургію, приймати Святе Причастя, при потребі сповідатися.

«Особисто я є відносно спокійним, хоча зрозуміло і це ми бачимо з історії, що у випадку окупації єпископи одними з перших піддаються удару. Проте зараз маю турботи про наших священників і їхні сім’ї, про наших працівників. Нам дуже важливо дбати про те, щоб зберегти наші парафії. Якщо душпастир покине парафію, вона перестане існувати», — каже архиєрей.

Відтак владика Володимир пригадав слова одного з єпископів УГКЦ, який нещодавно сказав, що він є готовим на мученицьку смерть. Так у Європі у ХХІ столітті люди морально до цього готуються, бо це є фундаментальна християнська позиція.

«Хоч говорю зараз це більше теоретично, бо сиджу в зручному кріслі у безпечному будинку, істина для всіх є одна — кожен з нас рано чи пізно зустріне Бога», — наголосив на завершення владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії.

Текстову версію розмови мовою оригіналу можна переглянути — тут — DOMRADIO. DE