«Театр без кордонів»: італійські актори упродовж вересня дарували українцям усмішки та свою близькість
Упродовж 24–29 вересня 2023 року східні терени України відвідала італійська трупа фокусників та клоунів «Театр без кордонів». Разом із владикою Максимом Рябухою, єпископом-помічником Донецького екзархату, італійці подарували радість дітям, молоді та усім охочим глядачам у містах Херсон, Запоріжжя, Дніпро, Кривий Ріг, Харків.
Подорож Україною італійського «Театру без кордонів» розпочалася із 16 вересня на заході у Львові. Команда фокусників та клоунів — Мауріціо Стамматі із «Театру Бертольда Брехта» у м. Формія, Ноемі Бассані та Стефано Тосі із «Ковчег Ноя» м. Варезе, Марко Ренці, Руджеро Ратті та Сімона Ріпарі із театру «Просценіум» із м. Ферма, Габріеле Кларетті із програми «Маю ідею» на радіостанції «Лапедона ФМ» та Марко Педрадзетті із театру «Філодіраме» м. Брешії об’єдналися заради того, щоб принести радість та подарувати сміх там, де звучать бомби і панує страх.
«„Театри без кордонів“ народилися 14 років тому, після землетрусу в Аквілі (Італія). Ми вперше виступили в місті, зруйнованому землетрусом, — пояснює Марко Ренці, організатор ініціативи та подорожі в Україні. — Ми всі — професіонали дитячих театрів з усієї Італії. Щороку оголошується заклик до поїздки на знак солідарності, і ті, хто бере в ній участь, роблять це на волонтерських засадах, оплачуючи всі витрати. Ми були в багатьох складних місцях у світі. Але в країні, яка перебуває у стані війни, ми вперше. Емоції від перебування тут дуже сильні. Нас дуже зворушує та любов, з якою в кінці кожного виступу люди вітають нас, обіймають і дякують за те, що ми робимо».
15 спектаклів, щоб засвідчити близькість до зраненого війною народу
Ініціатор цієї поїздки Марко Ренці на початку подорожі поспілкувався із журналістами з італійських ЗМІ, яким мовив: «Цього разу є присутній страх. Ми були в Африці, де війна триває із бідністю. Цього разу бомби справжні, але я дійсно вважаю, що в цьому випадку важливо бути там». Також він розповів, що упродовж перебування в Україні їхня команда планує здійснити 15 постановок та один майстер-клас у Львові для молоді 18–20 років. Серед визначених міст — Львів, Стрий, Івано-Франківськ, Тернопіль, Чернівці, а також вже згадані Херсон, Миколаїв, Запоріжжя, Дніпро, Кривий Ріг, Харків та Київ. Провідниками для групи стали — о. Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа, на заході країни, та владика Максим Рябуха на сході. «Будемо до 30 вересня, проводячи безкоштовно майстер-класи та спектаклі у різних містах України, щоб засвідчити близькість до зраненого народу найбільш безглуздим із людських нещасть — війною. Це буде сильний театральний момент солідарності, коли принаймні упродовж години багато дітей із своїми сім’ями будуть віддалені від терору бомб і обстрілів війни, яку, принаймні у Європі, ніхто не очікував знову згадувати», — мовив Марко Ренці.
Мандрівка заходом України
Тиждень перебування в Україні розпочався із вистав у Львові. «Кілька днів тому ми поставили виставу в одному монастирі, де проживає 70 осіб, що втекли із окупованих територій. Серед них жінки, діти, літні люди, люди з інвалідністю, у яких відібрали домівки і життя, — розповідає Марко. — Наприкінці одна мама обійняла мене і сильно затиснула. Так сильно, що навернулися сльози на очах. Я не думаю, що вона зробила це тому, що їй дуже сподобалося шоу, скоріше, щоб подякувати нам за те, що ми допомогли їм відчути себе менш самотніми на цій війні. Ось тому ми прагнемо обійняти якнайбільше людей».
За його словами, були також і моменти хвилювання. «Вчора вночі ми вперше у нашому житті почули звук вибуху, який приніс смерть двом людям та багатьох поранив. Відбулася атака на Львів. Вранці життя знову відновилося із заторами, трафіком, людьми на дорозі, як це зазвичай буває у містах із мільйоном мешканців. Також і ми відновили нашу подорож і поставили ще два спектаклі, — один у школі та інший в осередку „Карітасу“, де мешкають переселенці із сходу України. Ми познайомилися із багатьма людьми і засвідчили, що українці є єдиним народом у продовженні протистояння», — зазначив актор «Театру без кордонів».
На схід України під звуки бомб і ракет
24 вересня увечері акторська трупа прибула у Херсон. Наступного дня, 25 вересня, відбулася вистава. «Ми грали виставу просто неба біля греко-католицької церкви під звуки сирен та вибухів, деякі з яких лунали зовсім поруч. Ніхто не ворушився, і на годину музика та історії затьмарили війну», — розповідають актори на своїй фейсбук-сторінці.
26 вересня відбулося дві вистави у Кривому Розі — на парафії Святого Миколая Чудотворця та у Криворізькій школі № 17, а ввечері — третій виступ у м. Дніпро, в осередку «Карітас». «Ми зустрічаємо стільки людей, стільки подяки та любові. У кожного присутнє переконання, що вони скоро святкуватимуть своє визволення від росіян, забувши цю ракову пухлину, яка завжди їх гнітила. Це в словах кожного: чоловіків, жінок, священників, молоді. Один чоловік показав нам відео зі свинею, яку вони розводять і заріжуть, коли переможуть. Також нам показали хатину, де з десяток жінок роблять маскувальні сітки для армії; у них діти на фронті і вони більш ніж вмотивовані. Коли стикаєшся з таким об’єднаним і цілеспрямованим народом, нікому навіть не спадає на думку окупація», — зазначають актори, ведучи щоденні записи свого концертного туру.
Увечері команда акторів дісталася Запоріжжя. «Ми приїхали виснажені, всі розвантажили свій емоційний багаж, і впали на ліжко. Якраз у той момент зазвучали сирени, які сповіщали про нові ракети, що наближаються. Ті, які не зможе збити ППО, впадуть, і це частина лотереї, в якій ці люди живуть вже два роки». У Запоріжжі «Театр без кордонів» поставив три вистави та відвідав обласну дитячу лікарню.
Завершився тур східною Україною у Харкові двома виставами.
«Ми наближаємося до кінця нашої подорожі. Ми вирушили з Харкова до Києва, а потім до Львова, 1100 км, де ми возз’єднаємося з іншими членами нашої команди. Загалом ми відіграли 31 концерт, проїхали три тисячі кілометрів Україною, зустрілися з тисячами чоловіків, жінок, дітей, потиснули один одному руки, закарбували в пам’яті обличчя. Найважчий момент був у Херсоні під обстрілами російських ракет, найпрекрасніший момент — множинний: молодь на вулицях Львова, сльози стількох жінок, які обіймали нас наприкінці вистав, безкраї рівнини пшениці, кукурудзи та соняшників, єдність народу, який ніколи не піддасться зарозумілості і який жертвує найкращою молоддю за свою свободу, семінарія майбутніх священників, які співають „Белла чао“, діти, яких на годину вихопили із жаху божевільної війни. Випотрошені будівлі Харкова — пам’ятник провалу людського інтелекту, хоча б один із яких варто залишити таким, яким він є, як пересторогу і пам’ять. Так, як ми залишили „Освенцим“ чи місця інших бомбардувань», — зазначають на своїй фейсбук-сторінці актори «Театру без кордонів».
Відтак на завершення свого туру актори подякували усім організаторам та глядачам: «Дякуємо Українській Греко-Католицькій Церкві, яка дозволила нам отримати цей чудовий досвід, дякуємо отцю Ігорю, владиці Максиму та Івану за те, що щоденно супроводжували нас. Дякуємо всім вам, хто йшов за нами здалеку і дав нам відчути вашу близькість, ми поширили свою любов на весь український народ, ми оточили його величезними обіймами і засвідчили йому, що він не є і ніколи не буде самотнім. СЛАВА УКРАЇНІ!»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ