Синод 2021–2023: слухати Святого Духа, що визначає напрямок
У своєму повідомленні у Twitter Папа Франциск вказав на важливість слухання у синодальному процесі. Про вміння слухати інших і Святого Духа говорив також Головний Доповідач XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів кардинал Жан-Клод Оллеріш під час вступної зустрічі Синоду, що відбулася 9 жовтня.
«Провадити синод означає ступити на ту ж таки дорогу Слова, Яке стало людиною: це іти Його слідами, слухаючи Його слово разом зі словами інших. Це означає із здивуванням відкривати, що Святий Дух віє завжди у вражаючий спосіб, аби підказувати нові стежки та нові мови», — таке повідомлення з’явилося на акаунті Папи Франциска у соцмережі Twitter у вівторок, 12 жовтня 2021 року.
Слухати означає відкрити розум і серце
Цими словами, що прозвучали з його уст на проповіді під час Святої Меси з нагоди початку першого етапу XVI Звичайної Асамблеї Синоду, Святіший Отець звертає увагу на один із важливих аспектів синодальності, яким є слухання. На цьому наголошується також у Підготовчому документі та в Путівнику, приготованих Генеральним Секретаріатом Синоду Єпископів. Слухання є другим із десяти тематичних блоків, що містять орієнтовні запитання, на які запрошені відповісти учасники синодального процесу. «Слухання, — читаємо в Підготовчому документі, — це перший крок, який вимагає відкритого розуму і серця, без упереджень. Перед ким наша Церква „має борг слухання“? Як прислуховуються до мирян, а особливо, до молоді та жінок? Як ми інтегруємо внесок богопосвячених чоловіків і жінок? Яке місце має голос меншин, відкинених і виключених? Чи нам вдається виявити упередження і стереотипи, які стоять на перешкоді слуханню? Як ми прислухаємося до суспільного і культурного контексту, в якому живемо».
Слухати Святого Духа
Ці орієнтовні запитання, запропоновані Секретаріатом Синоду Єпископів, стосуються, насамперед слухання інших. У сьогоднішньому твіті Єпископа Риму йдеться також про слухання Божого Духа. «Коли ми прямуємо вперед, хтось мусить обрати напрямок. Ця роль належить Святому Духові», — наголосив Головний Доповідач XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів кардинал Жан-Клод Оллеріш, звертаючись до учасників вступної зустрічі Синоду, що відбулася у суботу, 9 жовтня 2021 року. Провід Святого Духа, за його словами, необхідний на всіх трьох етапах синодального процесу: дієцезальному, що розпочинається в дієцезіях вже 17 жовтня цього року, континентальному та вселенському. Кардинал Оллеріш пригадав, як діє Святий Дух: «Іноді, як під час П’ятидесятниці, Він виразно являється і наповнює наші серця радістю та ясністю, тією ясністю, яка просвітлює та визначає наш шлях. Ще частіше він провадить нас через маленькі елементи пазлу, різнобарвного пазлу, що надходять від усіх моїх братів і сестер. Отже, наш обов’язок полягає у тому, щоб розпізнавати; ми повинні вибирати правильні частинки, одну за одною у певному порядку за участі всіх. Це величезний пазл, в якому можуть брати участь усі, особливо, найбідніші, ті, що не мають голосу і перебувають на периферії. Якщо ми виключимо когось із учасників гри, пазл буде неповним. Саме Святий Дух надихає нас на участь і веде нас до реалізації повної картини».
Спокуси на синодальному шляху
Головний Доповідач XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів вказав також на деякі спокуси, що можуть виникнути перед обличчям викликів, пов’язаних з новою методологією проведення Синоду. Він подав приклад цих спокус, які, як він підкреслив, випливають з його власного досвіду:
- «Це гарна ідея, але я не маю часу. Весь мій час уже розписаний. Хтось інший повинен зробити це за мене».
- «Це гарна ідея, але її не можна сприймати серйозно. Ми знаємо структуру Церкви та істинність її вчення».
- «Це гарна ідея, але часу занадто мало, тому я нічого не буду робити».
- «Мені подобається слухати думку декого, але слухати досвід кожного? Це ж утопія!»
- «Я не хочу змін. Зміни заважають моєму життю і моїм душпастирським планам».
«Я переконаний, — підкреслив кардинал Оллеріш, звертаючись до присутніх — що кожен з вас може доповнити мій список спокус. Отож, ми, Церква, збираємось разом стати на шлях, на якому пастирі повинні слухати голос овечок. Слухати присутність Бога, слухати у смиренні. Це суперечить такому суспільству, як наше, де кожен мусить хизуватися, де треба „реалізуватись“. Слухання — це перехід від „я“ до „ми“. Слухання — це божественна якість».
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ