«Святий Престол підтримує територіальну цілісність України», — Пол Річард Ґаллаґер
Секретар у справах стосунків Святого Престолу з державами й міжнародними організаціями архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер 25 березня відповів в ексклюзивному інтерв’ю виданню «America» на питання, чи справді закликав Папа Франциск Україну здатися, коли у лютому говорив про «підняття білого прапора» в інтерв’ю швейцарському радіо.
Архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер відповів:
«Про те, щоб Папа Римський Франциск просив Україну капітулювати, мова не йде. Це питання його турботи про Україну і його розуміння ситуації, в якій опинилася Україна. Зрештою, зображення білого прапора було піднято власне швейцарським журналістом [в інтерв’ю з Папою]; вони говорили про символіку білого кольору. Я думаю, що для Папи це було більше про білий прапор з точки зору захисту процесу переговорів, які врешті-решт повинні відбутися. Усі війни закінчуються певною формою переговорів.
Він не каже, що Україна повинна здатися, але він каже, що в якийсь момент потрібно знайти в собі мужність рухатися вперед для переговорів. І це також позиція Святого Престолу, тому що Росія дуже часто заявляла, що вона готова до переговорів.
Але Росія не встановлює тих умов, які потрібні. Умови, які необхідні, які під силу Росії, це припинити атаки, зупинити ракети. Ось що має зробити Росія!
Ми підтримуємо територіальну цілісність України. Ми не підтримуємо те, що кордони країн повинні бути змінені силою. Тому це залишається нашою позицією. Ми вважаємо це справедливою позицією, і це наша позиція щодо України.
Водночас ми також визнаємо право України робити будь-які кроки, які могли б уможливити угоду про справедливий мир, навіть щодо її територій. Але це не те, що ми можемо нав’язувати чи очікувати від України. Якщо Україна та її уряд хочуть це зробити, то це цілком на їхній розсуд», — заявив архиєпископ Ґаллаґер.
На запитання, чи Папа поїде до Москви, міністр закордонних справ Святого Престолу відповів: «Папа завжди говорив, що поїде в дві столиці, або запланує два візити — до Москви і до Києва».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ