Старгард: відзначення 65-ліття парафії за участі владики Володимира Ющака та біженців з України
У п’ятницю та суботу, 25–26 листопада 2022 року, вірні старгардської парафії під покровом святого священномученика Йосафата відзначали 65-ліття від дня створення своєї парафіяльної спільноти. Однак, у ці дні парафіян і гостей зібрало в храмі не тільки бажання подякувати Господеві за пройдені роки, але також декілька інших причин: празник Святого Йосафата та відзначення 400-ліття його мученицької смерті, пам’ять про жертв Голодоморів в Україні і 75-та річниця акції «Вісла».
У п’ятницю, 25 листопада, до Старгарду прибув владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Кошалінський, який очолив моління і торжества у парафіяльному храмі. О 17:45 год. було відправлено Панахиду за жертвами Голодоморів в Україні та за всіх загиблих у викликаній Росією війні. Відразу після цього розпочалася Велика Вечірня з Литією з нагоди празника св. Йосафата. З Ординарієм єпархії співслужили: парох о. др Руслан Марцішак і о. Василь Репіньовський з Ґоленьова. Про це повідомляє пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.
Початок другого дня торжеств був позначений молитвою Молебня до св. священномученика Йосафата. Після цього розпочалася Архиєрейська Божественна Літургія. Заради цього до Старгарду прибули отці з Кошалінського і Слупського деканатів, з отцями деканами: Робертом Росою зі Щеціна та Ярославом Романом зі Щецінка. Також участь у молитовному святкуванні взяли римо-католицькі священники, представники влади, Почесний Консул України у Щеціні та вірні з сусідніх греко-католицьких і римо-католицьких парафій.
Божественна Літургія і привітання
Перед початком Божественної Літургії з привітальним словом до владики звернулися діти, молодь і дорослі. Особливе слово до єпископа спрямувала пані Мирослава, яка з причини війни мусіла виїхати з України: «Покидаючи свій дім, не думала, що частину свого рідного знайду далеко від українського кордону, а саме в Старгарді», — сказала біженка.
Отець парох Руслан Марцішак, вітаючи владику Володимира і всіх прибулих на святкування, коротко пригадав історію парафії. Він сказав, що громада в Старгарді існує від 1957 року, а її першим душпастирем був о. Володимир Борівець. На початку, з причини несприятливих обставин, вірні мусіли боротися за визнання своєї духовності та церковної, національної і культурної ідентичності. Отець парох пригадав теж священників, які у Старгарді були душпастирями. Серед них: о. Володимир Борівець, о. Петро Крик, о. Андрій Шагала, ЧСВВ, о. Орест Підлипчак, ЧСВВ, о. Роман Врущак, о. Мирослав Трояновський, о. Йосиф Улицький, о. Дарій Вовк, о. Іван Ключник та о. Богдан Дрозд. Від 1 лютого 2006 року парохом у Старгарді є о. д-р Руслан Марцішак. Від 2007 року розпочались вступні приготування до побудови своєї власної церкви. Посвячення нового храму відбулося у 2015 році.
Владика Володимир у своєму пастирському слові підкреслив жертву св. Йосафата, його відданість і зміну, у першу чергу, самого себе. Підкреслив теж активність вірних парафії у Старгарді у будуванні міцної спільноти та активність у несенні допомоги Україні.
Після Божественної Літургії владика Володимир благословив всіх присутніх мощами св. Йосафата. На закінчення торжеств відбулося освячення води і мировання, тобто благословення присутніх освяченою олією. Парафіяльні торжества 65-ліття завершились спільним обідом парафіян і гостей.
Соціальна діяльність парафії з початку війни
На сьогоднішній день парафія продовжує активно розвиватися. При храмі є приміщення, в якому відбуваються різні заходи і зустрічі. Кожного дня тут також проводяться різні заняття, репетиції дитячого хору та хору дорослих парафіян. Окрім того, тут знаходиться волонтерська точка і проводяться катехизи для дорослих. У кожну п’ятницю відбуваються молодіжні чування. Від початку війни тут постало постійне місце допомоги біженцям з України.
У Старгарді існує активно діюча українська домівка, з якої можуть скористатися прибулі до Польщі громадяни України. «Об’єднання Українців» і парафія спільно творять «Комітет допомоги Україні», який на території міста проводить активну працю, завідує складом та відправляє автомобілі із гуманітарною допомогою, ніколи не зупиняючись на певному етапі своєї діяльності. Греко-католики в Старгарді є відомими жителям міста завдяки своїй відкритості та успішній співпраці.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ