«Сприяння миру та звільнення в’язнів є ознаками християнської віри», — Папа Франциск вкотре закликав до звільнення полонених та репатрійованих українських дітей

28 червня 2024

Зустрічаючись із Радою організацій, що допомагають Східним Церквам, Святіший Отець подякував їм за підтримку східних християн, які страждають від війн, закликаючи до єдності в просуванні добра, особливо для найслабших. У своєму слові він також згадав про Україну, побажавши якнайшвидшого звільнення полонених і повернення на батьківщину дітей.

У четвер, 27 червня 2024 року, Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників 97-ї пленарної зустрічі Ради організацій, що допомагають Східним Церквам (ROACO) на чолі з Префектом Дикастерії для Східних Церков кардиналом Клаудіо Ґуджеротті. У своєму слові Святіший Отець наголосив на потребі підтримувати Східні Католицькі Церкви, які збагачують католицьку спільноту величчю своєї історії та самобутністю. Про це пише українська редакція «VaticanNews».

Допомога, яка виражає участь у місії Церкви

За словами Наступника апостола Петра, краса Східних Церков є поранена. «Чимало Східних Церков розчавлені важким хрестом і стали „Церквами-мученицями“: вони носять на собі стигмати Христа. Так, як Господнє тіло було пробите цвяхами і списом, так і багато східних спільнот зранені й стікають кров’ю через війни і насильство, від яких вони страждають. Пригадаймо деякі місця, де вони живуть: Свята Земля і Україна; Сирія, Ліван, весь Близький Схід; Кавказ і Тіґрай: саме там, де проживає значна частина східних католиків, варварство війни лютує в жахливий спосіб», — зазначив Святіший Отець.

Папа заохотив членів ROACO допомагати Східним Католицьким Церквам. «Нехай з вашою підтримкою вони допоможуть заповнити те, що світська влада повинна забезпечити для найслабших, найубогіших, але не може, не вміє або не хоче забезпечити, — сказав він. — Будьте стимулом для того, щоб духовенство і богопосвячені особи завжди прислухалися до голосіння своїх народів, захоплювалися їхньою вірою, ставлячи Євангеліє вище від розбіжностей чи особистих інтересів, щоб вони були єдині у просуванні добра, бо всі в Церкві — Христові, а Христос — Божий (пор. 1 Кор. 3,23)».

Святіший Отець висловив вдячність доброчинцям за їхню діяльність, яка є «участю у місії Церкви». «Дякуємо вам за те, що ви відповідаєте тим, хто руйнує, відбудовуючи; тим, хто позбавляє гідності, повертаючи надію; на сльози дітей — усмішкою тих, хто любить; на згубну логіку влади — християнською логікою служіння. Я впевнений, що насіння, яке ви посієте в забруднені ненавистю і війною ґрунти, проросте. І це будуть пророцтва іншого світу, який вірить не в право сильнішого, а в силу беззбройного миру», — сказав він.

Зупинити спіраль війни

Святіший Отець пригадав про Святу Землю, де «апостоли отримали мандат іти у світ проповідувати Євангеліє», а сьогодні там, і на всьому Близькому Сході, люди покидають свої домівки внаслідок збройних протистоянь. «Скільки болю спричиняє війна, ще більш гострого та абсурдного в місцях, де проповідується Євангеліє миру! Тим, хто розкручує спіраль конфлікту і черпає з нього користь, я повторюю: зупиніться! Зупиніться, бо насильство ніколи не принесе миру. Існує нагальна потреба у припиненні вогню, зустрічах і діалозі, щоб дозволити різним народам співіснувати, що є єдиним можливим шляхом до стабільного майбутнього», — закликав Святіший Отець. За його словами, війна з самого початку є поразкою.

«Я також маю на думці трагічну драму мученицької України, за яку я молюся і не втомлююся закликати до молитви: нехай відкриється проблиск миру для цього дорогого народу, нехай будуть звільнені військовополонені та репатрійовані діти. Сприяння миру та звільнення в’язнів є ознаками християнської віри (пор. Мт. 5,9; Лк. 4,18), яку не можна применшувати до інструменту влади», — наголосив Папа.

Душпастирська опіка задля збереження власної ідентичності

За словами Святішого Отця, сьогодні багато християн Сходу, можливо, як ніколи раніше, тікають від конфліктів або мігрують у пошуках роботи та кращих умов життя. У цій ситуації душпастирська опіка для емігрантів є актуальним і важливим питанням, адже ті, хто вже був змушений покинути свою батьківщину, «ризикують опинитися позбавленими своєї релігійної ідентичності, а зі зміною поколінь втрачається східна духовна спадщина, яка є неоціненним багатством для Католицької Церкви». У цьому контексті він висловив вдячність дієцезіям, які приймають вірних східного обряду і шанують їхні традиції. «Я заохочую їх дбати про них, щоб ці брати і сестри могли зберегти свої обряди живими і здоровими. А також заохочую Дикастерію працювати над цим, також визначаючи принципи і норми, які допоможуть латинським душпастирям підтримувати східних католиків у діаспорі», — сказав на завершення Святіший Отець.