«Собор Святої Софії в Римі — це благовісник свободи Церкви і народу», — Блаженніший Святослав у відеозверненні

25 липня 2019

1 вересня 2019 року у Римі відбудуться ювілейні святкування з нагоди 50-річчя освячення прокатедрального собору Святої Софії. З цієї нагоди Блаженніший Святослав зробив відеозвернення, закликаючи українців з Батьківщини та діаспори взяти участь у святкуванні «золотого ювілею храму, що став серцем українського світу, благовісником свободи Церкви і народу».

«Цього року я хочу запросити всіх вас прибути до Вічного міста Рима, щоб разом відсвяткувати цей золотий ювілей. Я переконаний, що сьогодні цей собор має особливу місію для нашого українського світу як в Україні, так і за кордоном: він є і буде благовісником свободи Церкви та народу на рідних землях і в усьому світі», — говорить Блаженніший Святослав у своєму відеозверненні.

Центральною подією святкувань буде Архиєрейська Божественна Літургія, яку 1 вересня очолить Блаженніший Святослав у співслужінні з єпископами Синоду УГКЦ. Після Літургії відбудеться освячення ювілейного хреста, який з цієї нагоди буде встановлено поряд із храмом.

Ширша програма паломництва до української святині в Римі передбачає також участь паломників у загальній папській аудієнції у Ватикані (вхід за попередньо замовленими квитками); Божественній Літургії на гробі св. Йосафата у соборі Святого Петра у Ватикані та Божественній Літургії у соборі Святого Климента Папи. Крім того, у суботу, 31 серпня, паломники матимуть можливість відвідати Меморіальний музей-помешкання патріарха Йосифа Сліпого, взяти участь у презентації україномовної книги Мориса Веста «Черевики Рибалки» — книги австралійського автора, в основі якої викладені факти про життя патріарха Йосифа Сліпого, а також переглянути про нього документальний фільм «Справа „Рифи“. У головний день святкування, крім богослужіння, запланований святковий концерт хорових колективів з України.

Додамо, що повернувшись із сибірського заслання до Риму в 1963 році, патріарх Йосиф Сліпий одразу почав збір коштів на будівництво собору Святої Софії в Римі. У червні 1967 року були розпочаті будівельні роботи, а вже 27–28 вересня 1969 року храм було урочисто освячено в присутності папи Павла VI, який вклав у престол мощі св. мученика папи Климента. Будуючи на зразок Святої Софії в Києві собор Святої Софії в Римі, патріарх Йосиф визначив для нього особливу місію — бути «знаком і символом знищених і збезчещених українських храмів Божих, між ними наших найважливіших свідків — соборів, свідків нашого прадідівського християнства, Святої Софії в Києві і Святого Юра у Львові!» (Із Заповіту патріарха Йосифа Сліпого). За півстоліття свого існування храм став важливим центром духовного, культурного та національного життя українського народу.

За матеріалами пресслужби Товариства «Свята Софія» та Департаменту інформації УГКЦ