«Смертельні рецидиви Голодомору і вбивчий вплив радянського режиму тривають досі», — владика Борис Ґудзяк
У 86-ту річницю Голодомору 1932–1933 років під час молитовного поминання невинно убієних владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, поділився своїми думками щодо наслідків цієї жахливої катастрофи для теперішнього покоління українців.
Голодомор, який позбавив життя мільйони людей, зруйнував родини і стер з лиця землі цілі села — це не просто трагедія, це токсична травма українського народу. Камінь, який падає у воду, навіть без звуку, творить концентричні кола, які поширюються довго і далеко. Смертельні рецидиви Голодомору і вбивчий вплив радянського режиму тривають досі. Усі ми носимо у собі наслідки цієї великої травми. Наші особисті, соціальні, політичні та економічні стосунки позначені страхом і онтологічним та моральним скепсисом. Брак відчуття безпеки, неспроможність довіряти одне одному, якась особлива пристрасть одне одного обманювати, зраджувати, продавати, зрештою продавати самих себе — це наслідки токсинів, які в 30-х роках і взагалі в часи червоного і коричневого тоталітаризмів потрапили у душу нашого народу.
Ми не можемо себе зрозуміти, не осмислюючи, не омолюючи, не оплакуючи і не зцілюючи токсичну травму, якої зазнав наш народ, особливо через Голодомор.
Годі сьогодні передбачити плід нашого траурного досвіду, але ми не можемо погодитися на те, що залишатимемося лише в смутку. Не можна баналізувати нашу спільну невимовну трагедію, однак ми покликані жити і розвиватися. Безумство мучителів і катів не може перекреслити набагато глибші потоки життя і життєдайності, які випливають з нашої історії, з Історії Спасіння. Властиво, з нашого начала. Божественного. На образ і подобу Божу.
Все ж таки сьогодні ми є — навіть після Голодомору. Ми пам’ятаємо про минуле, але нам слід рухатися вперед. Пам’ять про Голодомор нас об’єднує, ця єдність особливо знаменна, і через цю єдність таїнственно, пасхально, Голодомор сьогодні дає нам життя.
† Борис Ґудзяк,
архиєпископ і митрополит Філадельфійський